Rosyjskie embargo na polskie warzywa i owoce

Rosyjskie embargo na polskie warzywa i owoce

Jeżeli w najbliższych dniach nie nastąpi znaczący wzrost cen skupu jabłek przemysłowych, to jesteśmy zdeterminowani do podjęcia nadzwyczajnych środków. W tym ogólnopolskiej akcji protestacyjnej - poinformował na swojej stronie Związek Sadowników RP.

Zielony Tydzień, to międzynarodowe targi rolno-spożywcze w Berlinie, na których można się dowiedzieć, jak smakuje Polska. Gdy Władimir Putin zamyka szlaban dla polskiej żywności, prezentujemy ją na Zachodzie i robimy furorę. Polacy oczywiście nie gęsi, swój język mają, ale właśnie nasze gęsi świetnie się prezentują na europejskich stołach. I nie tylko one. Materiał "Fatków" TVN.

Popierający politykę Kremla, czujny mieszkaniec Władywostoku doniósł miejscowej policji, że jego sąsiadka i jej bliscy "spożywają zakazaną w Rosji importowaną żywność". Chodziło o gęś, która prawdopodobnie pochodziła z Polski. Miejscowe media zachęcają obywateli, by informowali policję o wwożeniu objętego kontrsankcjami jedzenia i podają numery infolinii Prokuratury Generalnej.

Polska wywoziła do Rosji z innych krajów zaledwie promile wszystkich reeksportowanych produktów. W tym roku wysłano do FR tylko 3 tys. ton produktów, głównie słodu - powiedział główny inspektor Inspektoratu Ochrony Roślin i Nasiennictwa Tadeusz Kłos. W ten sposób odniósł się do rosyjskiego zakazu kupowania z Polski produktów roślinnych pochodzących z innych krajów.

Większość branż najbardziej narażonych na skutki kryzysu na Wschodzie zdołała złagodzić spadek dynamiki eksportu przyspieszonym wzrostem sprzedaży krajowej - ocenił NBP w opublikowanym w środę raporcie nt. sytuacji finansowej firm w II kw. 2014 r.

Politycy SLD uważają, że minister rolnictwa Marek Sawicki z PSL nie powinien wejść w skład nowej ekipy rządowej, którą powoła Ewa Kopacz. Według Sojuszu, nie potrafi on zapewnić rolnikom wypłaty rekompensat za straty wywołane rosyjskim embargiem.

Białoruscy przewoźnicy tracą dochody z powodu wprowadzenia przez Rosję embarga na produkty rolno-spożywcze z UE – podkreślają w czwartek firmy transportowe w niezależnej gazecie internetowej „Biełorusskije Nowosti”.