Polski żołnierz zmarł podczas misji w Libanie

Źródło:
Dowództwo Operacyjne, wojsko-polskie.pl
Rok 2019. Szef MON Mariusz Błaszczak o misji polskich żołnierzy w Libanie w ramach sił pokojowych ONZ
Rok 2019. Szef MON Mariusz Błaszczak o misji polskich żołnierzy w Libanie w ramach sił pokojowych ONZMinisterstwo Obrony Narodowej/YouTube
wideo 2/4
Rok 2019. Szef MON Mariusz Błaszczak o misji polskich żołnierzy w Libanie w ramach sił pokojowych ONZMinisterstwo Obrony Narodowej/YouTube

Zmarł żołnierz VIII zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego UNIFIL, który stacjonuje w Libanie. "Do nagłej śmierci doszło z przyczyn naturalnych, w czasie wolnym od służby" - poinformował Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych na platformie X. Rodzina i bliscy zmarłego zostali objęci pomocą psychologiczną. Polscy żołnierze biorą udział w misji w Libanie od 2019 roku.

Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych na swoim profilu na platformie X (dawniej Twitter) przekazało we wtorek, że 20 listopada w Libanie zmarł żołnierz VIII zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego UNIFIL (ang. United Nations Interim Force in Lebanon, Tymczasowe Siły Zbrojne ONZ w Libanie - red.). Kontyngent liczy do 250 żołnierzy.

Jak informuje Dowództwo Operacyjne RSZ, żołnierz zmarł nagle w czasie wolnym od służby z przyczyn naturalnych.

"Rodzina i bliscy zmarłego żołnierza zostali otoczeni opieką psychologiczną. Składamy najszczersze kondolencje i wyrazy współczucia najbliższym zmarłego oraz koleżankom i kolegom z 10. Brygady Kawalerii Pancernej" - czytamy w komunikacie.

Polscy żołnierze w Libanie

Żołnierze Wojska Polskiego realizują zadania w ramach Tymczasowych Sił Organizacji Narodów Zjednoczonych w Republice Libańskiej oraz prowadzą ochronę Ambasady Rzeczypospolitej Polskiej w Bejrucie.

W 2019 roku, po ponad 10 latach nieobecności, Wojsko Polskie powróciło do udziału w misji w Libanie w ramach mandatu ONZ jako Tymczasowe Siły ONZ w Libanie. Do głównych zadań kontyngentu należy: ochrona ludności cywilnej, monitorowanie strefy rozgraniczenia tzw. "blue line" (linia demarkacyjna wyznaczająca granicę izraelsko-libańską) oraz wsparcie libańskiego rządu w utrzymaniu pokoju i bezpieczeństwa, zgodnie z uchwaloną 11 sierpnia 2006 Rezolucją Rady Bezpieczeństwa ONZ nr 1701.

W Libanie Polacy współpracują z żołnierzami irlandzkimi oraz węgierskimi.

Autorka/Autor:ek//mrz

Źródło: Dowództwo Operacyjne, wojsko-polskie.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock