Polskie MSZ wzywa władze Białorusi do uwolnienia wszystkich więźniów politycznych

Źródło:
PAP
Życzenia od dziennikarzy dla Andrzeja Poczobuta
Życzenia od dziennikarzy dla Andrzeja Poczobuta"Gazeta Wyborcza"
wideo 2/5
Życzenia od dziennikarzy dla Andrzeja Poczobuta"Gazeta Wyborcza"

Polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych ponownie zaapelowało do władz w Mińsku o uwolnienie wszystkich więźniów politycznych, w tym Andrzeja Poczobuta. Resort przypomniał, że w niedzielę przypada Dzień Więźnia Politycznego, taki status ma obecnie na Białorusi niemal 1,5 tysiąca osób.

"Niemal 1500 osób posiada na Białorusi status więźnia politycznego. W przypadający dziś Dzień Więźnia Politycznego ponownie wzywamy władze w Mińsku do uwolnienia wszystkich zatrzymanych, w tym A. Poczobuta, oraz do zaprzestania dalszych represji" - oświadczyło na Twitterze MSZ.

Andrzej Poczobut skazany

W lutym białoruskie władze w politycznym procesie zarzuciły Poczobutowi "wzniecanie nienawiści" i skazały na osiem lat więzienia. Poczobut był namawiany do zwrócenia się do Alaksandra Łukaszenki z prośbą o ułaskawienie, jednak kategorycznie odmówił.

Obecnie Poczobut przebywa w areszcie więzienia nr 1 w Grodnie, gdzie oczekuje na termin rozprawy apelacyjnej do wyroku ogłoszonego 9 lutego. Odbędzie się ona przed Sądem Najwyższym.

W lutym białoruskie władze w politycznym procesie skazały Poczobuta na osiem lat więzieniatvn24

Apel polskich władz o uwolnienie dziennikarza

Strona polska domaga się uwolnienia Poczobuta i zdjęcia z niego politycznie motywowanych, nieprawdziwych zarzutów. W dzień po jego skazaniu władze RP podjęły decyzję o zamknięciu przejścia granicznego w Bobrownikach ze względu "na ważny interes bezpieczeństwa państwa", później wprowadzono kolejne ograniczenia na granicy z Białorusią.

MSWiA oświadczyło następnie, że jeśli Poczobut zostanie uwolniony, to przejścia zostaną otwarte. MSZ zapewnia, że stale prowadzi działania na rzecz uwolnienia Poczobuta.

10.02.2023 | Polska zawiesiła ruch na przejściu granicznym z Białorusią w Bobrownikach
10.02.2023 | Polska zawiesiła ruch na przejściu granicznym z Białorusią w BobrownikachOd południa Polska zawiesiła ruch na przejściu granicznym z Białorusią w Bobrownikach. Transport został zatrzymany, handel zamarł. To reakcja na drastyczny wyrok reżimu Łukaszenki dla dziennikarza Andrzeja Poczobuta. Jacek Tacik | Fakty TVN

Autorka/Autor:momo/adso

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: tvn24