Papież Franciszek

Papież Franciszek

Mimo zamachów na dwa kościoły koptyjskie w Egipcie w Niedzielę Palmową papież Franciszek pojedzie pod koniec kwietnia do Kairu - ogłosili przedstawiciele Watykanu. W atakach zginęło ponad 40 osób.

Papież Franciszek osobiście zdecydował o zwolnieniu wysokiego rangą świeckiego urzędnika Gubernatoratu Państwa Watykańskiego, któremu zarzucano "zbyt władczy" sposób zarządzania – podała Ansa. Jak zauważono, musiała to być "trudna decyzja dla papieża".

W czasie wizyty w Egipcie pod koniec kwietnia papież Franciszek odwiedzi uniwersytet Al-Azhar w Kairze i spotka się z jego imamem. Obaj wygłoszą tam przemówienia na konferencji na temat pokoju - ogłosił w poniedziałek Watykan przedstawiając program podróży.

- Dzisiaj jako chrześcijanie jesteśmy wszyscy wezwani do tego, by uwolnić się od uprzedzeń wobec wiary wyznawanej przez innych z innym akcentem i językiem, by wybaczyć sobie nawzajem winy naszych ojców i by razem prosić Boga o dar pojednania i jedności - powiedział papież Franciszek w czasie piątkowej audiencji dla uczestników międzynarodowego sympozjum "Luter 500 lat później", zorganizowanego z inicjatywy Watykanu.

Papież Franciszek rozważa zezwolenie na święcenia dojrzałych, żonatych mężczyzn w odizolowanych społecznościach - wynika z wywiadu, jakiego udzielił on niemieckiej gazecie "Die Zeit". Papież wykluczył zarazem możliwość, by celibat duchownych stał się kwestią ich wyboru.

Po południu 24 marca papież Franciszek przyjmie na audiencji szefów państw i rządów krajów Unii, którzy dzień później wezmą udział w szczycie UE z okazji 60-lecia Traktatów Rzymskich. Wiadomość o audiencji potwierdził w piątek rzecznik Watykanu Greg Burke.

Podczas mszy w Środę Popielcową na Awentynie papież Franciszek przestrzegał przed powierzchowną duchowością, modlitwą, która uspokaja sumienie oraz dawaniem jałmużny sprawiającej samozadowolenie. Nawoływał do sprzeciwu wobec "brutalnej i pospiesznej krytyki".

Rozpoczęty Wielki Post jest czasem nadziei - oświadczył papież Franciszek podczas środowej audiencji generalnej. W katechezie w Środę Popielcową w czasie audiencji na placu Świętego Piotra z udziałem około 10 tys. osób papież oznajmił, że dzięki Jezusowi ludzie są zbawieni z "niewoli grzechu".

Nie można "służyć Bogu i bogactwu" - powiedział papież Franciszek w niedzielę w czasie spotkania na modlitwie Anioł Pański w Watykanie. Przestrzegał przed pokusą sprowadzania wszystkiego do pieniędzy, przyjemności i władzy.