Pakistan

Pakistan

W zasypanym przez lawinę domu w pakistańskiej części Kaszmiru znaleziono dwunastolatkę. Przeżyła 18 godzin uwięziona pod śniegiem. Gwałtowna zimowa pogoda w ostatnich dniach w Pakistanie, Afganistanie i Indiach doprowadziła do śmierci łącznie ponad 100 osób.

Zima zaatakowała mieszkańców Pakistanu i Afganistanu. Są co najmniej 43 ofiary śmiertelne gwałtownej pogody. Padał obfity śnieg, deszcz, doszło również do powodzi. Istnieje zagrożenie lawinowe. Władze Afganistanu planują ewakuacje ludzi z zagrożonych terenów.

Co najmniej 13 osób zginęło w piątek w wyniku eksplozji w meczecie w mieście Kweta w Pakistanie. Ponad 20 osób jest rannych - poinformowała policja. Ze wstępnych ustaleń wynika, że w świątyni podłożono ładunek wybuchowy. Jedną z ofiar jest wysokiej rangi policjant Haji Amanullah.

Były prezydent Pakistanu Pervez Musharraf został we wtorek skazany na karę śmierci za zdradę stanu i złamanie konstytucji przez specjalny sąd antyterrorystyczny - poinformował przedstawiciel pakistańskich władz. Wyrok zapadł zaocznie, Musharraf przebywa na emigracji w Dubaju. Jak oświadczył jego adwokat Akhtar Shah, były prezydent "nie zrobił niczego złego".

Sześć osób, w tym czterech indyjskich żołnierzy, zginęło w lawinie, która zeszła w rejonie lodowca Siachen w górach Karakorum. Spod śniegu wydobyto osiem osób, siedem jest w stanie krytycznym.

Kilkadziesiąt tysięcy osób protestowało w sobotę w stolicy Pakistanu, Islamabadzie, domagając się dymisji premiera Imrana Khana. Był to trzeci dzień demonstracji pod wodzą przywódcy partii fundamentalistów muzułmańskich Maulany Fazlura Rehmana.

Pakistański sąd zwolnił w piątek z więzienia za kaucją Nawaza Sharifa ze względu na zły stan zdrowia byłego trzykrotnego premiera tego kraju - poinformował jego prawnik. Sharif odsiadywał wyrok siedmiu lat pozbawienia wolności za korupcję.

Książę William i księżna Kate odbywają podróż po Pakistanie. Jednym z punktów ich podróży było przyjęcie zorganizowane przez ambasadora Wielkiej Brytanii w Pakistanie. Para książęca miała wyjątkowe wejście, na miejsce przyjechała tuk tukiem, czyli autorikszą ozdobioną kolorowymi grafikami.

Podczas spotkania z pakistańskim premierem Imranem Khanem przywódca Chin Xi Jinping oświadczył, że przygląda się sytuacji w Kaszmirze i zadeklarował poparcie dla kluczowych interesów Pakistanu.

Delegacja afgańskich talibów spotkała się w stolicy Pakistanu ze specjalnym wysłannikiem USA Zalmayem Khalilzadem - poinformowała agencja Reutera, powołując się na dwa pakistańskie źródła. W czwartek talibowie spotkali się w Islamabadzie z szefem pakistańskiej dyplomacji Mehmoodem Qureshim.