Iran

Iran

"Ameryka jest wrogiem numer jeden naszego narodu"

Stany Zjednoczone są dla Iranu "wrogiem numer jeden", a Teheran nigdy nie ulegnie naciskom USA w sprawie porozumienia atomowego - oświadczył w czwartek w telewizyjnym wystąpieniu najwyższy irański przywódca duchowy i polityczny ajatollah Ali Chamenei.

Putin oferuje Teheranowi wsparcie. "Niedopuszczalne łamanie porozumienia"

Prezydent Rosji wyciąga dłoń do Iranu i proponuje wsparcie w sytuacji, gdyby USA chciały wycofać się z porozumienia nuklearnego, o czym ostatnio wspominał Donald Trump. Władimir Putin oświadczył w środę w Teheranie, że niedopuszczalne jest, by jedna ze stron nie przestrzegała swych zobowiązań lub by jednostronnie je łamała.

Władimir Putin z wizytą w Iranie

Władimir Putin przybył w środę z oficjalną wizytą do Iranu. Prezydent Rosji ma zaplanowane spotkania z przywódcami tego kraju. Weźmie też udział w trójstronnym spotkaniu z prezydentami Iranu i Azerbejdżanu, Hasanem Rowhanim i Ilhamem Alijewem.

Iran: kara śmierci dla oskarżonego o szpiegostwo na rzecz Izraela

W Iranie skazano na śmierć osobę, oskarżoną o szpiegowanie na rzecz izraelskiego wywiadu, Mosadu. Jej dane nie zostały ujawnione. Osoba ta miała przekazywać informacje, które doprowadziły do zabójstw naukowców irańskich zajmujących się kwestiami nuklearnymi - podała we wtorek agencja Reutera.

Szojgu pojechał do Izraela. Netanjahu stawia warunki

Izrael nie zaakceptuje obecności sił irańskich w Syrii - oświadczył premier Benjamin Netanjahu na zakończenie dwudniowej wizyty ministra obrony Rosji Siergieja Szojgu. Była to pierwsza oficjalna wizyta Szojgu w Izraelu w charakterze szefa tego resortu.

Trump o Iranie: jestem zmęczony byciem wykorzystywanym

Całkowite zakończenie porozumienia nuklearnego z Iranem to "realna możliwość" - oświadczył w poniedziałek prezydent USA Donald Trump. W piątek amerykański prezydent nie wycofał USA z układu, ale oznajmił, że Teheran nie przestrzega umowy.

Waszczykowski o porozumieniu z Iranem: ma wady i zalety

Porozumienie atomowe z Iranem ma wady, ale ma też swoje zalety, dlatego warto się zastanowić nad jego utrzymaniem - ocenił szef Ministerstwa Spraw Zagranicznych Witold Waszczykowski. Dodał, że Unia Europejska nie powinna jednak wchodzić w otwartą dyskusję z USA wobec polityki tego kraju.

Unia Europejska broni umowy z Iranem

Porozumienie z Iranem to kluczowy element globalnej architektury nierozprzestrzeniania broni jądrowej, mający zasadnicze znaczenie dla bezpieczeństwa regionu - oświadczyli w poniedziałek unijni ministrowie spraw zagranicznych, zachęcając jednocześnie Stany Zjednoczone, by nie zrywały tego układu.

"Nie pozwólmy Iranowi stać się kolejną Koreą Północną"

Stany Zjednoczone na razie pozostają stroną porozumienia nuklearnego z Iranem - poinformowała w niedzielę amerykańska ambasador przy ONZ, Nikki Haley. Jak dodała, intencją administracji Donalda Trumpa jest znalezienie "proporcjonalnej" odpowiedzi na działania Teheranu na arenie międzynarodowej.

Rowhani: podwoimy wysiłki w budowaniu broni, rozszerzymy program rakietowy

Przemówienie prezydenta USA Donalda Trumpa było "pełne obelg i bezpodstawnych oskarżeń" wobec irańskiego narodu - oświadczył w państwowej telewizji prezydent Iranu Hasan Rowhani. To reakcja na wystąpienie Trumpa, w którym zapowiedział, że nie certyfikuje porozumienia nuklearnego z 2015 roku.

Trump: nie mogę i nie certyfikuję umowy z Iranem

Porozumienie z Iranem jest jedną z najgorszych umów, jaką kiedykolwiek podpisały Stany Zjednoczone - stwierdził w piątek prezydent Donald Trump. Oświadczył, że nie certyfikuje porozumienia i chce sankcji, między innym wobec Gwardii Rewolucyjnej.

Trump zdradzi strategię wobec Iranu. "Groźba nowej wojny" i "globalnego chaosu"

Donald Trump ma ogłosić w piątek nową strategię wobec Iranu i wypowiedzieć się na temat dalszego uczestnictwa USA w umowie z 2015 roku. Szef irańskiego parlamentu oświadczył, że bez USA układ się załamie. Przed skutkami ewentualnego wycofania się Waszyngtonu z porozumienia ostrzegł niemiecki minister spraw zagranicznych. O negatywnych konsekwencjach mówią także między innymi Chiny.

Iran ostrzega USA przed "błędem nad błędami"

Prezydent Iranu Hasan Rowhani ostrzegł w środę, że działania USA wymierzone w irańską Gwardię Rewolucyjną byłyby "błędem nad błędami". To odpowiedź na spekulacje o ewentualnym uznaniu Gwardii przez prezydenta USA Donalda Trumpa za organizację terrorystyczną.