Egzekucja Irańczyka skazanego za szpiegostwo na rzecz CIA. "Został zidentyfikowany, osądzony i skazany na śmierć"

Źródło:
PAP
Iran. Ośrodek wzbogacania uranu w Natanz
Iran. Ośrodek wzbogacania uranu w Natanz
Iran. Ośrodek wzbogacania uranu w Natanz

Były pracownik irańskiego ministerstwa obrony, skazany za szpiegostwo na rzecz amerykańskiego wywiadu CIA, został stracony. Do egzekucji doszło w zeszłym tygodniu - poinformował rzecznik irańskiego wymiaru sprawiedliwości Gholamhosejn Esmail.

Reza Asgari, który pracował w departamencie do spraw badań kosmicznych ministerstwa obrony, sprzedał CIA informacje na temat irańskiego programu rakietowego - sprecyzował we wtorek Gholamhosejn Esmail.

Asgari pracował w resorcie przez wiele lat i przeszedł na emeryturę około czterech lat temu.

"Zidentyfikowany, osądzony, skazany"

Jak poinformował Gholamhosejn Esmail, Asgari otrzymał duże sumy pieniędzy od Centralnej Agencji Wywiadowczej (CIA) "po przejściu na emeryturę, sprzedając im (Amerykanom) informacje o naszych pociskach". - Został zidentyfikowany, osądzony i skazany na śmierć - dodał Esmail.

Rzecznik oświadczył również, że kara śmierci, na którą w czerwcu skazano za szpiegostwo innego Irańczyka Mahmuda Musawiego Madżda, również powinna zostać wykonana. Madżd został skazany za dostarczanie Stanom Zjednoczonym i Izraelowi informacji o miejscach pobytu zabitego w styczniu tego roku irańskiego generała Kasema Sulejmaniego. Był on dowódcą elitarnej jednostki wojskowej Al-Kuds należącej do Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej, uważanym za drugą osobę w państwie. Zginął 3 stycznia w ataku amerykańskich dronów w stolicy Iraku, Bagdadzie.

CZYTAJ: Iran wydał nakaz aresztowania Trumpa. Chce ścigania przez Interpol pod zarzutem "morderstwa i terroryzmu"

Waszyngton oskarżał Sulejmaniego o zorganizowanie ataków na bazy USA w Iraku, które zostały przeprowadzone przez proirańskie grupy paramilitarne. Po zabiciu popularnego generała Iran odpowiedział atakiem rakietowym na bazę Ain al-Asad w Iraku, gdzie 8 stycznia stacjonowały siły USA. Żaden żołnierz amerykański nie został zabity, jednak u ponad setki zdiagnozowano później urazowe uszkodzenie mózgu (TBI).

Rozbicie "siatki szpiegowskiej"

W lutym tego roku władze w Teheranie poinformowały o wydaniu wyroku śmierci na Amira Rahimpura, innego Irańczyka skazanego za "próbę przekazania (CIA) informacji o programie (nuklearnym) kraju".

W lipcu 2019 roku Iran ogłosił, że w ramach operacji rozbicia "siatki szpiegowskiej" CIA w kraju aresztowano 17 Irańczyków, a kilku z nich zostało skazanych na śmierć. Waszyngton nazwał te informacje "całkowicie fałszywymi".

Irański program nuklearnyPAP/Reuters

Autorka/Autor:tas

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: