Relacje Iran - Izrael

Relacje Iran - Izrael

Jeżeli Iran uzyska broń nuklearną, to wszystkie państwa Bliskiego Wschodu pójdą w jego ślady - ostrzegł prezydent Izraela Szimon Peres w wywiadzie opublikowanym we francuskim tygodniku "Le Journal du Dimanche".

Izrael odrzuca możliwe porozumienie światowych mocarstw z Iranem - oznajmił premier Benjamin Netanjahu. Stany Zjednoczone wraz z państwami europejskimi dążą do normalizacji stosunków z Iranem, warunkiem której jest ograniczenie atomowych ambicji Teheranu.

Fotografował amerykańską ambasadę i zamierzał nawiązać w Izraelu kontakty biznesowe jako przykrywkę do szpiegowania - tak zatrzymanego pod zarzutem szpiegostwa obywatela Belgii przedstawia izraelska prokuratura. Izraelskie i irańskie media zwracają uwagę na nieprzypadkową datę upublicznienia zatrzymania.

Półoficjalna irańska agencja Fars twierdzi, że stacja CNN sfabrykowała część wtorkowego wywiadu irańskiego prezydenta Hasana Rowhaniego, zmieniając sens wypowiedzi, i że w rzeczywistości nie użył on określenia Holokaust - informował w czwartek "New York Times". CNN przygotowała komentarz w tej sprawie.

Przemówienie prezydenta Iranu Hasana Rowhaniego na sesji Zgromadzenia Ogólnego Narodów Zjednoczonych w Nowym Jorku i cała jego dyplomatyczna "ofensywa wdzięku" wobec USA i Zachodu spotyka się z ostrożnym przyjęciem komentatorów. Przestrzegają oni, że chodzi mu o złagodzenie sankcji nałożonych na Iran i wyrażają opinię, że nie należy oczekiwać przełomu w konflikcie o irański program nuklearny.

W minionym tygodniu doszło do potajemnego testu izraelskiej rakiety balistycznej - twierdzi czasopismo "Aviation Week". Nowa wersja pocisku Jerycho III wystartowała z bazy na południe od Tel Awiwu i spadła na poligonie na Morzu Śródziemnym.

Reakcje izraelskiej prasy na wygraną w irańskich wyborach umiarkowanego Hasana Rowhaniego to przede wszystkim sarkastyczny żal z powodu odejścia Mahmuda Ahmedineżada. Jak zauważa większość komentatorów, Ahmadineżad przydawał się izraelskiej dyplomacji.