Premier Izraela Benajmin Netanjahu ostrzegł, że ramowe porozumienie ws. irańskiego programu atomowego, które wykuwa się w bólach w Szwajcarii, pozostawi Iranowi możliwość wyprodukowania broni nuklearnej w czasie krótszym niż rok.
Czas Iranu do wejścia w posiadanie materiału rozszczepialnego potrzebnego do produkcji bomb atomowych nie będzie liczony w latach, jak było powiedziane na początku (negocjacji), ale według naszych obliczeń zostanie zredukowany do mniej niż roku, a może i dużo mniej Benjamin Netanjahu
Rozmowy w szwajcarskiej Lozannie dotyczą zamrożenia irańskiego programu nuklearnego w zamian za złagodzenie sankcji międzynarodowych wobec Teheranu. Nowy termin ostatecznego porozumienia mocarstw: USA, Rosji, Chin, Wielkiej Brytanii i Rosji oraz Niemiec (grupa 5+1) z Iranem upływa 30 czerwca, ale negocjatorzy planowali osiągnąć porozumienie co do głównych punktów do końca marca.
Nie jest ciągle pewne, że się to uda, ale wiele na to wskazuje (równie wiele wskazuje na efekt przeciwny), co od dawna przyprawia o niepokój Izraelczyków, czemu od czasu do czasu daje wyraz premier Netanjahu.
Nie inaczej było tym razem. - Wygląda na to, że porozumienie szykowane w Lozannie pozostawi Iran z podziemnymi instalacjami, reaktorem atomowym w Araku [zdolnym do produkcji plutonu, który Irańczycy już zgodzili się przebudować, by to uniemożliwić - red.] i zaawansowanymi wirówkami [urządzeniami wzbogacającymi uran do poziomu zdatnego do użycia w energetyce cywilnej lub do celów wojskowych - red.] - powiedział Netanjahu w izraelskim parlamencie.
- Czas Iranu [tzw. breakout time - red.] do wejścia w posiadanie materiału rozszczepialnego potrzebnego do produkcji bomb atomowych nie będzie liczony w latach, jak było powiedziane na początku (negocjacji), ale według naszych obliczeń zostanie zredukowany do mniej niż roku, a może i dużo mniej - dodał izraelski premier.
Iran zapewnia, że jego program ma charakter pokojowy i cywilny.
Negocjowane porozumienie z Iranem ma zastąpić tymczasową umowę zawartą 24 listopada 2013 r.; przewidywała ona zamrożenie niektórych części irańskiego programu nuklearnego w zamian za częściowe zniesienie zagranicznych sankcji.
Autor: mtom\kwoj / Źródło: reuters, pap