Imigranci w Calais

Imigranci w Calais

Mimo presji, jaką wywarły na brytyjskiego premiera media i część deputowanych, po opublikowaniu zdjęć małego Syryjczyka, którego ciało morze wyrzuciło na brzeg w Turcji, w czwartek David Cameron oznajmił, że nie chce, by jego kraj przyjął więcej uchodźców.

Szef Rady Europejskiej Donald Tusk potępił we wtorek ksenofobiczne zachowania, do jakich dochodzi w niektórych państwach UE w reakcji na napływ migrantów. Zapowiedział, że kwestia migracji będzie tematem październikowego szczytu UE.

Ministrowie spraw wewnętrznych krajów UE zbiorą się 14 września na nadzwyczajnym posiedzeniu w Brukseli - poinformowała w niedzielę luksemburska prezydencja w Radzie UE. To reakcja na pogarszający się kryzys migracyjny w Europie.

Komisja Europejska odrzuca krytykę szefa MSW Niemiec Thomasa de Maiziere, który zarzucił jej opieszałość w reagowaniu na kryzys imigracyjny. - To nie Bruksela, lecz spierające się rządy unijne powodują zwłokę - powiedziała w piątek rzeczniczka KE Annika Breidthardt.

"Financial Times" apeluje w piątek do przywódców UE o rozwiązanie kryzysu imigracyjnego przy unijnych granicach. W przeciwnym razie zagrożona może być strefa Schengen, a podziały wokół krajów członkowskich UE mogą się powiększyć - pisze brytyjski dziennik.

Polskiego kierowcę, który został zatrzymany w sobotę przez brytyjską policję w związku z przewozem 18 nielegalnych imigrantów, zwolniono do domu. 41-letni mężczyzna ma się stawić w celu udzielenia dalszych wyjaśnień na początku września.