Brazylia

Brazylia

Zestrzelony śmigłowiec policyjny, dwóch funkcjonariuszy zabitych i sześciu rannych, podpalone autobusy i szkoły - to obraz Rio de Janeiro, które stanęło w ogniu za sprawą handlarzy narkotyków. Tak odpowiadają policji na wymierzoną przeciwko nim akcję. Agencje donoszą, że w walkach zginęło już co najmniej 12 osób.

Brazylijski prezenter Wallace Souza, podejrzewany o zlecania zabójstw w celu zwiększenia rankingów popularności, oddał się w ręce władz. Dziennikarz i do niedawna chroniony immunitetem polityk zniknął po wystawieniu nakazu aresztowania.

Podejrzewany o zlecania zabójstw, by zwiększyć rankingi oglądalności swojej stacji, prezenter Wallace Souza zniknął po wystosowaniu nakazu aresztowania - podała brazylijska policja.

Ostre starcia mieszkańców slumsów w Sao Paulo z policją. Tysiące ludzi wyszło na ulice, by wyrazić swój sprzeciw wobec - jak twierdzą - krzywdzącej eksmisji, do jakiej ich zmuszono.

Według brazylijskiej policji, Wallace Souza - prezenter miejscowej telewizji - był w stanie zrobić wszystko, żeby podnieść oglądalność swoich programów. Nie zawahał się nawet przed morderstwami.

Każdego roku na brazylijskich ulicach ginie na skutek przemocy 5 tys. nastolatków w wieku 12-18 lat - wynika z raportu opublikowanego przez UNICEF. Zgodnie z prognozami, do 2012 roku uliczna przemoc będzie przyczyną śmierci 33 tys. nieletnich.

Korek drogowy o łącznej długości 293 kilometrów powstał w środę w brazylijskim Sao Paulo - największym mieście Ameryki Południowej. W sumie z Sao Paulo próbowało wyjechać 1,4 mln samochodów.

Zazwyczaj zjadają ryby i małe ssaki, ale niedawne powodzie ośmieliły brazylijskie kajmany do zjadania... Indian. Naliczono już kilkadziesiąt ataków gadów na ludzi.

Brazylijczycy toczą dramatyczną walkę z powodzią, która nawiedziła kilka regionów kraju. W dramatycznej sytuacji są amazońscy Indianie.

W głowie brazylijskiego nurka utkwił 15-centymetrowy harpun. Wystrzelił sam, odbił się rykoszetem od skały i zagłębił w mózgu pływaka. Lekarzom udało się go jednak usunąć. Co więcej - zapewniają, że nurek powinien wrócić do pełnej formy.

Biskupi z Francji krytykują brazylijskiego hierarchę Jose Cardoso Sobrinho, który za aborcję na 9-letniej dziewczynce, zgwałconej przez ojczyma, ekskomunikował jej matkę i lekarzy. - Dodał do cierpienia nowe cierpienie, sprawiając ból i wywołując skandal na całym świecie - uznali.

- Nie wolno było pozwolić, aby dziewczynka zgwałcona przez swego ojczyma urodziła, zwłaszcza że zagrażało to jej życiu - powiedział prezydent Brazylii Luiz Inacio Lula da Silva. Skrytykował jednocześnie kościelny konserwatyzm za ekskomunikę nałożoną na tych, którzy dopomogli dziewięciolatce w usunięciu ciąży.

Brazylijska modelka Mariana Bridi da Costa, której ręce i stopy były amputowane, by ratować jej życie przed nieznaną chorobą, zmarła w sobotę nad ranem - powiedziało CNN dwoje przyjaciół modelki. Wcześniej media pisały, że amputacje były spowodowane wcześniejszym błędem lekarzy.

16 tysięcy kokosów zostało ułożonych na jednej z najsłynniejszych plaż świata Copacabana w Rio de Janeiro. Liczba nie jest przypadkowa - oznacza ilość zamordowanych w tym mieście osób od stycznia 2007 roku.

Blisko dziewięć tysięcy ludzi zaginęło w Rio de Janeiro od 2007 roku. Taką alarmującą liczbę przywołują protestujący, którzy czterokilometrową plażę Copacabana zamienili w cmentarzysko. - Najczęściej są zabijani przez policję - twierdzi Antonio Carlos Costa, szef grupy ONG Rio de Paz, która zorganizowała demonstrację.

Dramatyczna historia w Sao Paolo. Młody człowiek, który od tygodnia więził swoją byłą dziewczynę i jej koleżankę, postrzelił obie zakładniczki. Spanikował dopiero na widok policjantów, którzy chcieli wejść do jego domu po drabinie.

Co najmniej 13 policjantów zostało postrzelonych i pobitych przez swoich kolegów po fachu w brazylijskim Sao Paulo. Ranni protestowali przeciwko niskim płacom, bijący i strzelający chronili budynek władz przed ich gniewem.

Brazylijscy hakerzy włamali się na stronę internetową lokalnego Komitetu Olimpijskiego. Wściekli na kiepskie wyniki reprezentacji swego kraju na igrzyskach w Pekinie postanowili zademonstrować swoje rozczarowanie.

Tamaryny, małpy szerokonose zamieszkujące lasy równikowe, są zagrożone wyginięciem. Nadzieją na przetrwanie tych zwierząt jest projekt brazylijskich naukowców.

Unia Europejska zaoferowała obcięcie o 60 procent ceł importowych na towary rolne w ramach nowego globalnego paktu handlowego. UE oczekuje, że w zamian kraje takie jak Brazylia, Indie i Chiny zmniejszą swe cła na towary przemysłowe.