Białoruś

Białoruś

Prawie 25 proc. (24,31 proc.) wyborców oddało już głos w przedterminowym głosowaniu w wyborach do niższej izby parlamentu Białorusi, Izby Reprezentantów – poinformowała w sobotę Centralna Komisja Wyborcza (CKW) na swojej stronie internetowej. - Wyniki wyborów parlamentarnych na Białorusi są z góry ustalane – podkreśla jednak niezależny politolog białoruski Waler Karbalewicz.

Litwa wystosuje notę do władz Białorusi z prośbą o udostępnienie wyników śledztwa w sprawie incydentu na budowie elektrowni – oświadczył szef litewskiego MSZ Linas Linkevicius. Wcześniej niezależne media na Białorusi poinformowały, że na budowie elektrowni w Ostrowcu doszło do "upuszczenia reaktora". Władze w Mińsku zakomunikowały w odpowiedzi, że doszło jedynie do "nieprzewidzianej sytuacji".

Władze białoruskie odwołały decyzję o nieudzieleniu zgody na pracę duszpasterską na Białorusi trzech polskich księży. Poinformował o tym metropolita mińsko-mohylewski arcybiskup Tadeusz Kondrusiewicz.

Status bezpieczeństwa flanki wschodniej, w tym Polski, zacznie być wyrównywany do statusu bezpieczeństwa Europy Zachodniej - oświadczył kilka godzin przed rozpoczęciem szczytu NATO w Warszawie szef MSZ Witold Waszczykowski. Dodał, że w Polsce w 2017 r. - jeżeli zajdzie taka potrzeba - będzie stacjonowało być może ponad 10 tysięcy "żołnierzy natowskich, amerykańskich".

Władimir Putin poskarżył się Alaksandrowi Łukaszence, że ostatnio krótko sypia. Wyznał to w czasie spotkania z białoruskim przywódcą w Mińsku. Prezydenci przygotowywali się do wspólnej konferencji, a Putin najwyraźniej nie zauważył, że mikrofony były już włączone.

Wybory do niższej izby parlamentu Białorusi zostały wyznaczone na 11 września. Dekret prezydenta Alaksandra Łukaszenki w tej sprawie został zamieszczony na państwowym portalu prawnym.

Alaksandr Łukaszenka podpisał dziś dekret o podwyższeniu wieku emerytalnego. W 2022 roku mężczyźni na Białorusi będą przechodzić na emeryturę w wieku 63 lat, kobiety – 58. Eksperci tłumaczą, że decyzja prezydenta jest związana z problemami gospodarczymi w kraju.