MAEA: Iran posiada zapasy wzbogaconego uranu wystarczające do wyprodukowania bomby atomowej. Władze zgodziły się na wizytę ekspertów agencji

Źródło:
PAP
Negocjacje w sprawie nowej umowy atomowej z Iranem
Negocjacje w sprawie nowej umowy atomowej z IranemReuters Archive
wideo 2/2
Negocjacje w sprawie nowej umowy atomowej z IranemReuters Archive

Iran wyraził zgodę na wizytę ekspertów Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) w listopadzie w związku ze śladami uranu znalezionymi w trzech niezgłoszonych MAEA miejscach oraz wzrostem rezerw wzbogaconego uranu. Tak wynika z dwóch wydanych w czwartek raportach agencji, do których dotarł Reuters.

"Agencja (MAEA) ponownie poinformowała Iran, że oczekuje, iż podczas tego spotkania zacznie otrzymywać wiarygodne wyjaśnienia tych kwestii, włącznie z dostępem do lokalizacji i materiału, jak również (otrzyma) właściwe próbki" - głosi jeden z raportów, do którego dotarła agencja.

Sprawa śladów uranu, znalezionych w trzech niezgłoszonych miejscach w Iranie, nie jest nowa: w czerwcu Francja, Wielka Brytania, Niemcy i Stany Zjednoczone wydały wspólne oświadczenie, w którym wezwały Teheran do wyjaśnienia tej kwestii. Rada Gubernatorów MAEA również przyjęła wtedy rezolucję krytykującą Iran za brak wyjaśnień.

Jak pisze Reuters, uważa się, że temat ten jest główną przeszkodą uniemożliwiającym ponowne podjęcie międzynarodowych rozmów, mających przywrócić moc podpisanemu w 2015 roku porozumieniu nuklearnemu z Teheranem.

"Dyrektor generalny MAEA (Rafael Grosii) jest poważnie zaniepokojony brakiem postępów w wyjaśnianiu tego problemu i rozwiązaniu nierozstrzygniętych kwestii" - napisano w raporcie.

Uranu wystarczy na wyprodukowanie bomby atomowej

W drugim raporcie, również wydanym w czwartek, MAEA poinformowała, że irańskie zapasy uranu wzbogaconego do 60 proc. wzrosły do ponad 62 kg. Jeżeli materiał zostanie poddany dalszej rafinacji, to jest go wystarczająco dużo, by wyprodukować jedną bombę atomową.

Wzbogacanie uranu Reuters, PAP/Maciej Zieliński

Toczące się przez wiele miesięcy w Wiedniu rozmowy Iranu z Francją, Wielką Brytanią, Niemcami, Chinami i Rosją oraz pośrednio z USA na temat ożywienia umowy nuklearnej z 2015 roku zostały zawieszone, a kilka dotychczasowych rund negocjacji nie przyniosło porozumienia.

Autorka/Autor:KS

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Wikipedia CC BY-SA 3.0/Asemi

Tagi:
Raporty: