Rosyjska pełnoskalowa inwazja na Ukrainę trwa od 680 dni. Wojska rosyjskie zaatakowały w środę wieczorem Charków. Szef Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej poinformował, że inspektorzy Agencji od dwóch tygodni nie mają dostępu do części okupowanej przez Rosję Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej. Oto najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin wojny w Ukrainie.
> Wojska rosyjskie zaatakowały w środę wieczorem Charków. "Okupanci dokonali dwóch uderzeń na Charków, prawdopodobnie pociskami S-300" - poinformował na Telegramie szef regionalnej administracji wojskowej Ołeh Syniehubow, cytowany przez portal Ukrinform. "Brak dotychczas informacji o ofiarach. Otrzymaliśmy informacje o stratach w infrastrukturze niemieszkalnej w centralnej części miasta" - napisał Syniehubow.
> Szef unijnej dyplomacji Josep Borrell rozmawiał z szefem MSZ Radosławem Sikorskim m.in. o wsparciu Ukrainy i przeciwdziałaniu obchodzeniu unijnych sankcji przez Rosję. "Zgodziliśmy się co do potrzeby zwiększenia naszego wsparcia wojskowego dla Ukrainy, w tym rakietami dalekiego zasięgu i rakietami przeciwlotniczymi" - napisał Borrell na platformie X.
> Ukraina zawsze będzie walczyć tym, co ma, a pomoc krajów zachodnich nie jest dobroczynnością, ale inwestycją w obronę NATO - powiedział w wywiadzie udzielonym w środę telewizji CNN ukraiński minister spraw zagranicznych Dmytro Kułeba, ustosunkowując się do możliwości ograniczenia lub wstrzymania tej pomocy.
> Szef Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej Rafael Grossi poinformował, że inspektorzy Agencji od dwóch tygodni nie mają dostępu do części okupowanej przez Rosję Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej. Dodał, że inspektorzy mają również ograniczony dostęp do hali turbin elektrowni i nie otrzymali dotychczas od operatora planów konserwacji elektrowni na rok 2024.
> Partia Władimira Putina Jedna Rosja prowadzi werbunek do swojej prywatnej firmy wojskowej "Espanola" - informuje ukraiński wywiad wojskowy (HUR). W 2023 roku jednostka została podporządkowana putinowskiej partii. Espanola zmieniła status na prywatną firmę wojskową. Werbunek do niej jest finansowany ze środków partyjnych - dodaje HUR.
> Z rosyjskiej niewoli do domu wróciło ponad 200 ukraińskich jeńców wojskowych i więzionych cywilów - poinformował prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Rosyjski resort obrony powiadomił, że wymiana jeńców odbyła się dzięki negocjacjom z udziałem Zjednoczonych Emiratów Arabskich.
> Ukraina potrzebuje więcej amunicji artyleryjskiej, więcej części zamiennych, a pociski manewrujące Taurus muszą zostać wysłane natychmiast, "aby w końcu utrudnić rosyjskie dostawy" - stwierdziła w kontekście wzmożonych rosyjskich ataków powietrznych na Ukrainę szefowa komisji obrony niemieckiego Bundestagu Marie-Agnes Strack-Zimmermann.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: dsns.gov.ua