WIADOMOŚCI WYBORCZE

WIADOMOŚCI WYBORCZE

Najistotniejsze jest to, jak politycy Koalicji Europejskiej przetrawią to, co się stało - powiedział w specjalnym wydaniu "Faktów po Faktach" były marszałek Sejmu Ludwik Dorn. Wraz z politologami profesorem Radosławem Markowskim i doktor Anną Materską-Sosnowską dyskutowali o wnioskach, jakie dla poszczególnych ugrupowań płyną z wyników niedzielnych eurowyborów.

Siedmiu dotychczasowych europosłów, którzy z list Koalicji Europejskiej ubiegali się w niedzielnych wyborach o reelekcję, nie zdobyło ponownie mandatów. Podobny los spotkał troje europarlamentarzystów, starających się o ponowny wybór z list Prawa i Sprawiedliwości oraz jednego, startującego z listy Kukiz'15.

Po wyborach do europarlamentu politycy zastanawiają się nad przyszłością Koalicji Europejskiej. Piotr Zgorzelski z PSL stwierdził, że dla jego partii "wszystkie drogi są otwarte", choć przypominał też, że "umawialiśmy się na do wyborów". Włodzimierz Czarzasty, przewodniczący Sojuszu Lewicy Demokratycznej poinformował, że w jego ugrupowaniu zostanie przeprowadzone referendum w sprawie ewentualnego wyjścia z koalicji.

Liga wicepremiera Matteo Salviniego wygrała niedzielne wybory do Parlamentu Europejskiego we Włoszech. Ugrupowanie zdobyło 34,3 procent głosów. - Teraz dojdzie do zmian w Europie - powiedział Salvini na konferencji prasowej.

Według najnowszej prognozy PE Europejska Partia Ludowa otrzyma 180 mandatów w Parlamencie Europejskim, Socjaliści i Demokraci 146, liberałowie 109, Zieloni 69, a konserwatyści 59 mandatów. W porównaniu z porannymi projekcjami kilka miejsc stracili socjaliści, a kilka zyskali liberałowie.

Koalicja Europejska zwyciężyła w wyborach do Parlamentu Europejskiego w okręgu dolnośląsko-opolskim z wynikiem 43,87 proc. głosów. Drugie miejsce z wynikiem 38,72 proc. zajęło Prawo i Sprawiedliwość. Oba ugrupowania zdobyły po dwa mandaty. Europosłami zostaną Janina Ochojska i Jarosław Duda z KE oraz Anna Zalewska i Beata Kempa kandydujące z listy PiS. I tu niespodzianka - wiceprezes Solidarnej Polski o kilkadziesiąt tysięcy głosów wyprzedziła minister edukacji, startującą jako "jedynka" .

W Parlamencie Europejskim zasiądzie duża reprezentacja ugrupowań eurosceptycznych, nacjonalistycznych i populistycznych. W wielu krajach osiągnęły one dobre wyniki wyborcze. We Francji i Włoszech Zjednoczenie Narodowe i Liga po przeliczeniu większości wyników prowadzą.

Dziękuję, że mój apel o to, aby wziąć udział w wyborach do Parlamentu Europejskiego został wysłuchany - powiedział w poniedziałek prezydent Andrzej Duda. Ocenił, że frekwencja w wyborach do Parlamentu Europejskiego była "nieprawdopodobnie wysoka". - To pokazuje dojrzałość naszego społeczeństwa - dodał.

Mandaty do Parlamentu Europejskiego w okręgu kujawsko-pomorskim zdobyli Radosław Sikorski (KE) oraz Kosma Złotowski (PiS). W Toruniu i Bydgoszczy wyraźnie wygrała Koalicja Europejska. Jednak, im bardziej na wschód okręgu kujawsko-pomorskiego, tym większe poparcie dla Prawa i Sprawiedliwości i zwycięstwa w kilku powiatach.

Cztery mandaty dla osób spoza regionu, tylko jeden dla "miejscowej". W regionie zwyciężyła Koalicja Europejska, która zdobyła 43,25 proc. głosów. Prawo i Sprawiedliwość uzyskało 38,39 proc. poparcia, a Wiosna - 7,80 proc. Najwięcej głosów zdobyli: Ewa Kopacz (KE) i Zdzisław Krasnodębski (PiS).

Państwowa Komisja Wyborcza ogłosiła w poniedziałek po południu ostateczne wyniki wyborów do Parlamentu Europejskiego. Zgodnie z nimi Prawo i Sprawiedliwość otrzymało najwięcej, bo 45,38 procent głosów. - PiS przekonał konserwatywnego wyborcę z mniejszych miejscowości, zwłaszcza ze wsi - mówił w TVN24 Roman Imielski z "Gazety Wyborczej", komentując wcześniej niepełne jeszcze wyniki wyborów. - PiS wychował sobie zupełnie nowego wyborcę i przekonał do siebie bardzo dużą skalę wyborców na prowincji - stwierdził Grzegorz Osiecki z "Dziennika Gazety Prawnej".

W okręgu zachodniopomorsko-lubuskim zdecydowanie wygrała Koalicja Europejska zdobywając 47,76 procent głosów. Na Prawo i Sprawiedliwość zagłosowało 36,85 procent wyborców. Indywidualnie najlepsze wyniki uzyskali Bartosz Arłukowicz oraz Joachim Brudziński. Tu spłynęły już głosy ze wszystkich 1841 obwodowych komisji wyborczych.

Powstała na prawej, skrajnej stronie sceny politycznej, do wyborów szła z radykalnym przekazem, mówiąc między innymi, że nie chce "Żydów, homoseksualistów i Unii Europejskiej". Konfederacja KORWiN Braun Liroy Narodowcy zakończyła wyborczy wyścig na czwartym miejscu i choć pierwsze sondaże dawały jej trzech eurodeputowanych, dane przekazane przez Państwową Komisję Wyborczą w poniedziałek rano umiejscowiły Konfederację pod progiem wyborczym.

Niemiecka prasa, komentując w poniedziałek wyniki wyborów do Parlamentu Europejskiego, uznaje, że są one ostatnim sygnałem ostrzegawczym dla rządu CDU/CSU-SPD. Zarówno chadecy, jak i socjaldemokraci zanotowali duże straty. Zwycięzcami są Zieloni.