Polska i Świat

Polska i Świat

Ustawa obniżającą emerytury i renty byłych funkcjonariuszy aparatu bezpieczeństwa PRL oraz ich rodzin ma już podpis prezydenta. Nowe prawo wzbudza emocje z powodu sposobu jego uchwalenia. Przypomnijmy, że posłowie PiS-u przyjęli ustawę podczas kontrowersyjnego posiedzenia w Sali Kolumnowej.

Władimir Putin czeka na decyzje Donalda Trumpa. Dopiero wtedy Moskwa odpowie na wprowadzone przez Waszyngton sankcje. Przypomnijmy, że 35 rosyjskich dyplomatów decyzją administracji odchodzącego prezydenta Baracka Obamy dostało 72 godziny na opuszczenie terytorium Stanów Zjednoczonych.

Prezydent Andrzej Duda jednak nie podpisał rządowej ustawy. To pierwsza ustawa autorstwa PiS, która, zamiast wejść w życie, idzie do Trybunału Konstytucyjnego. Chodzi o ustawę o zgromadzeniach. Pałac informuje, że prezydent ma kilka wątpliwości. Długa listę zastrzeżeń miała opozycja, a także Sąd Najwyższy i dziesiątki organizacji pozarządowych.

Plan jego zburzenia oburzył wielu w Krakowie. I pewnie dlatego słynny hotel Cracovia jednak zostaje. W nowej odsłonie i z nową funkcją, ale czeka go zupełnie nowe życie. Dziś zatem o planach, ale i wspomnieniach. Bo hotelowe mury pamiętają niejedno.

Policja w mieszkaniach gdańskiego króla dopalaczy. A w nich milion złotych w gotówce, broń i amunicja. Wszystko poukrywane w ścianach, sufitach i pod podłogą. 25-latek już się nie ukrywa, bo w połowie grudnia został zatrzymany. Razem ze swoją matką, która też miała handlować używkami.

Rząd ma odpowiedź dla opozycji: nie cofniemy się. Tym bardziej, że to, co opozycja robi w Sejmie, to zdaniem premier Beaty Szydło awanturnictwo. Platforma Obywatelska i Nowoczesna ciągle są na sali plenarnej. Do gry próbuje wejść także PSL.

Afera podsłuchowa z sądowym wyrokiem. Dla Marka Falenty - surowszym niż oczekiwania prokuratury. Biznesmen został skazany na dwa i pół roku więzienia, bo zlecił nagrywanie rozmów znanych polityków. Wyrok usłyszał też jeden z kelnerów, który nagrań miał dokonać. Już wiadomo, że będzie apelacja, więc to ciągle nie koniec głośnej sprawy.

Powódź, która na zawsze pozostanie w pamięci Dolnego Śląska. To była heroiczna walka z wodą. Niektórzy ją przegrali, a straty oszacowano w miliardach złotych. Od tragedii minęło 20 lat, ale wspomnienia są tak silne, że rusza portal poświęcony powodzi tysiąclecia.

Nieco ponad dwa tygodnie zostało do Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Finał 15 stycznia w niedzielę, a wtedy puszki pójdą w ruch, a wolontariusze dadzą z siebie wszystko, by zebrać jak najwięcej. W tym roku pomagamy dzieciom na oddziałach ogólno-pediatrycznych i seniorom. Dlaczego warto przyłączyć się do akcji opowie historia Natalii i Danusi, którym pomógł sprzęt Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Protest opozycji potrwa do 11 stycznia. Pytanie: co dalej? Jeśli sala plenarna nadal będzie okupowana, PiS nie wyklucza, że przeniesie obrady do sali kolumnowej, co jeszcze bardziej może podgrzać sytuację. Opozycja twierdzi, ze to nielegalne i przywołuje regulamin Sejmu.

Opozycja nie zamierza odpuszczać - protest trwa, są też przygotowane warianty, jak się zachować, jeśli 11 stycznia PiS nie zmieni zdania i nie powtórzy głosowań w sprawie budżetu. Nowoczesna o dalszych krokach mówi na razie oszczędnie, wszystkiego nie zdradza, ale liczy na to, że podobnie jak teraz wesprze ich PO.

Świąteczne nabożeństwo bez królowej Elżbiety II. Monarchini przeziębiona pokazała się Brytyjczykom jedynie w bożonarodzeniowym orędziu. Królewska nieobecność mnożny spekulacje. Bo Elżbieta - choć 90 letnia - cieszyła się dotąd dobrym zdrowiem. Jak się czuje ona i jak w związku z tym czuje się monarchia - Paulina Chacińska.

Ma już ma ponad pół tysiąca obywateli, ale w kolejce ustawiło się 11 tysięcy chętnych. Królestwo Kabuto cieszy się coraz większą popularnością. Na jego czele stoi władca Mieszko, który nie lubi jak mówi się do niego per królu. Lubi natomiast chwalić się swoim królewskim terytorium, które znajduje się w pobliżu Radomia. To nie żart. Chyba. Maria Mikołajewska.

Bez wizyty u lekarza - z e-diagnozą i badaniami przez internet. W Łodzi eksperyment z pacjentami. Ponad dwieście osób bierze udział w innowacyjnym programie teleopieki medycznej. Na razie czasowo i nie dla wszystkich. Ale jeśli zadziała będzie ciąg dalszy.

Jarosław Kaczyński o puczu a abp Henryk Hoser o inscenizacji. Tak hierarcha określa okupację sali plenarnej przez opozycję. W święta nie było odpoczynku od polityki. Bo o polityce mówiono z ambony. Ale nie jednym głosem.

Jarosław Kaczyński o puczu. Tak prezes PiS ocenia ostatnie działania opozycji w Sejmie i przed Sejmem. Jego zdaniem próbowano obalić rząd metodami niedemokratycznymi. Kaczyński udziela wywiadu, który jest jak manifest. Nie złamią nas - deklaruje twardo. A opozycja sięga po słownik języka polskiego i sprawdza, co oznacza słowo pucz.

A kiedy już zwolnimy i nacieszymy się bliskimi, to czas na odrobinę przyjemności, czyli prezenty. Tę przyjemność i radość para ze Stanów Zjednoczonych daje ludziom od 35 lat. I nie myślą, by przejść na mikołajową emeryturę, choć sami mają po ponad 80 lat.

Wyścig z czasem. Walka jest nierówna, bo stresująca. I prawie do końca nie wiadomo, czy się zdąży. Ubiegłoroczne postanowienia, by nic nie robić na ostatnią chwilę jak co roku zostały tylko na kartkach. Ten obraz wszyscy doskonale znamy i doskonale wiemy, że za rok będzie tak samo.

Oni pomagają przy obsłudze widzów podczas spektakli i koncertów, a my pomagamy im i uczymy się inaczej spojrzeć na ludzi z zespołem Downa. O efektach niecodziennej pracy w Teatrze Szekspirowskim w Gdańsku.