Polska i Świat

Polska i Świat

Jak można skutecznie poradzić sobie z rotawirusem? Przykładem jest Finlandia. Postawiła na szczepienia i zmniejszyła liczbę hospitalizowanych dzieci. Spadek jest znaczący - aż o 93 procent.

Napięcie narastało od lat, od lat Stany Zjednoczone nie płaciły też składek. W efekcie Amerykanie ogłosili, że opuszczają UNESCO. Poszło między innymi o "antyizraelskie uprzedzenia". Izrael z decyzji jest zadowolony, UNESCO ubolewa.

Polskie Stronnictwo Ludowe chce wstrzymać czas i jest szansa, że im się to uda. Sejmowa komisja jednogłośnie, co rzadko się zdarza, przyjęła inicjatywę.

Rypin z nową murawą. Nie byle jaką - prosto ze Stadionu Narodowego. To murawa przez wielkie "M". Biegał po niej nie tylko sam Lewandowski, ale cała nasza polska reprezentacja. Cy murawa równie szczęśliwie poniesie lokalnych piłkarzy wprost do zwycięstwa?

Fizjoterapeuci idą z pomocą włoskim kierowcom. Bóle kręgosłupa powiązano z dziurawymi drogami. Efekt - darmowe wizyty u specjalistów. Kierowcy pewnie bardziej  cieszyliby się z wyremontowanych dróg, ale skoro państwa na to nie stać, to dobre i to. Materiał reportera programu "Polska i Świat" Łukasza Wieczorka.

Świnia mutant. Zdjęcia obiegły świat, pochodzą z Kambodży. Hodowcy są zadowoleni, organizacje broniące praw zwierząt są przerażone. Żeby świnia zyskała taki rozmiar musiała dostać gigantyczną dawkę antybiotyków, a wszystko to dla zysku. Materiał reporterki programu "Polska i Świat" Marii Mikołajewskiej.

Patryk Jaki ogłasza reprywatyzację po nowemu. Projekt ma dotyczyć nie tylko Warszawy. Główne założenia to koniec z oddawaniem kamienic z lokatorami i odszkodowania zamiast oddawania budynków. Opozycja nie mówi nie. Do projektu podchodzi ostrożnie, bo diabeł tkwi w szczegółach. Relacja reportera programu "Polska i Świat" Michała Tracza.

Odra to choroba, o której już zapomnieliśmy, ale znów o sobie przypomniała. W Poznaniu odnotowano kolejne przypadki zachorowań. Lekarze nie podnoszą jeszcze alarmu, ale ostrzegają o powikłaniach i przypominają o szczepieniu. Materiał reporterki programu "Polska i Świat" Anny Wilczyńskiej.

Mówią, że pieniądze nie są ważne, ważny jest awans, ale kwota przyznana polskiej reprezentacji do podziału robi wrażenie. To zdecydowanie więcej niż 500 plus, o które żartobliwie prosili. Materiał przygotował Dawid Rydzek.

Polska Fundacja Narodowa kończy kampanię billboardową, zaczyna nową. Ta pierwsza, na którą poszły miliony miała promować Polskę za granicą, ale może i dobrze, że już się skończyła. Bo z angielskim, jaki zaprezentowała fundacja, nie tyle by nasz kraj promowała, co skompromitowała. Materiał reportera programu "Polska i Świat" Macieja Warsińskiego.

Spotkanie z premier Szydło nie przyniosło oczekiwanych rezultatów. Lekarze rezydenci wznawiają protest głodowy, bo na żadne z trzech podstawowych pytań nie otrzymali odpowiedzi. Mówią, że głodówka jest wołaniem o pomoc, premier odpowiada: oferta jest. To powołanie wspólnego zespołu do dalszych prac. Na odpowiedź Beata Szydło czeka do czwartku, ale sprawa wydaje się być już przesądzona. Materiał reportera programu "Polska i Świat" Przemysława Kamińskiego.

Czy 500 plus jest zgodne z Konstytucją? Według Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi program łamie prawo, bo dyskryminuje niektórych opiekunów i łamie konwencje o prawach dziecka. Wszystko zaczęło się od sprawy dziadków, którzy opiekują się wnuczką, ale o pieniądze nie mogli się ubiegać. To jeden z przykładów. Materiał reportera programu "Polska i Świat" Kamila Czaplickiego.

Poprawki PiS do złożonych ustaw o Sądzie Najwyższym i Krajowej Radzie Sądownictwa we wtorek wieczorem trafiły do prezydenta Andrzeja Dudy. Jednak mało kto wie, jak wyglądają, bo nie debatowali nad nimi nawet posłowie w Sejmie. Materiał magazynu "Polska i świat".

Takie pytanie zadaje przewodniczący Kukiz’15. Pytanie zasadne, bo Prawo i Sprawiedliwość, które do tej pory potępiało esbecką przeszłość, zatrudniło taką osobę. Do Służby Kontrwywiadu Wojskowego został przyjęty były funkcjonariusz Służby Bezpieczeństwa. MON teraz od tego się odcina, tłumaczy, że to umowa zlecenie, ale nie wszyscy wierzą w enigmatyczne oświadczenia.

Już nie raz udowodnili, że wielkość kraju nie ma znaczenia, jeśli wyłuska się z niego tak zapalonych do gry zawodników. Nad umiejętnościami cały czas pracują, za to entuzjazmem biją na głowę. I mają się z czego cieszyć, bo Islandia jedzie na mundial.

Nie pomagają pouczenia, nagany, może pomoże samokrytyka. Komisja Etyki w trosce o jakość debaty chce zaostrzenia kar dla posłów. W polskim Sejmie obraźliwego języka nie brakuje, a spokojnie można byłoby go zastąpić ciętym językiem, bo w przeciwieństwie do tego pierwszego - drugi jest przynajmniej bystry.

Głodowy protest lekarzy rozszerza się. To już dziewiąty dzień głodówki i jak na razie końca nie widać - nie ma porozumienia między ministrem zdrowia a lekarzami rezydentami. Nie ma już też negocjacji. Lekarze chcą rozmawiać z premier, ale Beata Szydło pisze jedynie list.

Europejski Trybunał Praw Człowieka chce wyjaśnień od polskiego rządu. Trybunał pyta, czy zarządzenie prokuratora, prowadzącego śledztwo smoleńskie, by wbrew woli rodzin ekshumować ich bliskich, narusza prawo do prywatności. Ekshumacje ofiar katastrofy od wielu miesięcy budziły kontrowersje, ale stanowisko polskich władz było jednoznaczne i nie uwzględniające stanowiska rodzin.

Takiego widowiska dawno nie widzieliśmy. Mecz Polska-Czarnogóra był pełen emocji. Bohaterów było trzech - w tym Robert Lewandowski. W niedzielę walczył o awans reprezentacji, a następnego dnia o tytuł naukowy. Wszystkie te egzaminy zdał na piątkę.