Szczeciński szpital "Zdroje" dołączył do pilotażowego programu Centrum Zdrowia Psychicznego. Dzięki temu osoby dotknięte kryzysem psychicznym mogą uzyskać bezpłatną i natychmiastową pomoc bez skierowania lub wcześniejszego umówienia wizyty.
Pomoc udzielana jest osobom, które ukończyły 18. rok życia. Główny punkt zgłoszeniowo-koordynacyjny działa przy ulicy Św. Wojciecha 7 w Szczecinie. W dwóch gabinetach dyżuruje zespół czterech psychologów, którzy są gotowi pomóc od poniedziałku do piątku, między godziną 8 a 18.
Możliwa jest także rozmowa telefoniczna pod numerem: 918 806 044 lub 918 806 057 oraz kontakt drogą elektroniczną. Wystarczy wysłać maila na adres: pzk@szpital-zdroje.pl
- Musimy odczarować rzeczywistość. Nadal jako społeczeństwo traktujemy pójście do psychologa lub psychiatry jako coś wielkiego. A czym to się różni od wizyty u dentysty lub kardiologa? - pyta Katarzyna Rączkiewicz, psycholog w Centrum Zdrowia Psychicznego szpitala "Zdroje" - Zatroszczmy się o swoje zdrowie psychiczne tak, jak dbamy o własne ciało. Jesteśmy w trendzie bycia "fit", a zapominamy, że na drugiej szali, jest równie ważny i często pomijany, dobrostan psychiczny - dodała.
Specjalistyczna pomoc
Gdy ktoś zgłosi się do Centrum Zdrowia Psychicznego, zespół psychologów, na podstawie przeprowadzonego wywiadu, dokona wstępnej oceny stanu pacjenta i uzgodni z nim dalszy plan postępowania terapeutycznego. W zależności od sytuacji zdrowotnej pacjent może zostać skierowany na dalszą terapię.
W nagłych przypadkach może to oznaczać przekazanie do psychiatrycznej izby przyjęć i na hospitalizację na oddziale stacjonarnym. W pilnych przypadkach może to być kontynuacja leczenia, np. w jednej z dwóch poradni zdrowia psychicznego szpitala "Zdroje", zlokalizowanych w placówkach przy ul. Św. Wojciecha lub przy ul. Mącznej. W innych przypadkach pacjent może zostać skierowany na leczenie w dziennych oddziałach psychiatrycznych.
Michał Szelepajło, psychiatra i psychoterapeuta, wyjaśnił, że pacjenci, którzy zgłaszają się po pomoc, mają m.in. zaburzenia lękowe czy obniżony nastrój. - Nasz punkt jest w samym centrum miasta, tu jest dobry dojazd i komunikacja. Ten szum miejski pozwala być anonimowym, więc to też może pomóc, jeśli ktoś boi się zostać zauważony - dodaje.
Łukasz Tyszler, dyrektor szpitala "Zdroje", zwraca uwagę, że z tą informacją chce dotrzeć do jak największej liczby mieszkańców miasta i całego województwa. - Mogą tutaj przyjść o każdej porze, w godzinach działania punktu i zostaną przyjęci. Nie będą czekali w wielkich kolejkach - dodał.
W ramach Centrum Zdrowia Psychicznego funkcjonuje też Zespół Psychiatrii Środowiskowej.
Pilotażowy program
Pilotażowy program Centrum Zdrowia Psychicznego wystartował w 2018 roku w ramach Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego. W ramach jego założeń jedna taka placówka powinna zapewniać świadczenie dla 50-200 tysięcy mieszkańców. Z pomocy oferowanej w Centrum Zdrowia Psychicznego mogą korzystać osoby pełnoletnie.
Celem jest udzielenie bezpłatnej, dostępnej całodobowo, bez skierowania czy zapisywania się na wizytę, pomocy psychologicznej. Ma ona być dostosowana do potrzeb pacjenta i może obejmować wizytę w poradni, pobyt na oddziale dziennym lub całodobowym czy wsparcie zespołu leczenia środowiskowego.
Na terenie całego kraju funkcjonuje już ponad 100 Centrów Zdrowia Psychicznego.
Jeśli doświadczasz problemów emocjonalnych i chciałbyś uzyskać poradę lub wsparcie, tutaj znajdziesz listę organizacji oferujących profesjonalną pomoc. W sytuacji bezpośredniego zagrożenia życia zadzwoń na numer 997 lub 112.
Źródło: TVN24, tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: Szpital Zdroje w Szczecinie