Ośmiometrowa kawalerka za prawie 170 tysięcy złotych

Źródło:
tvn24.pl
Zaskakująca oferta pojawiła się w Szczecinie
Zaskakująca oferta pojawiła się w SzczecinieGoogle Earth
wideo 2/5
Zaskakująca oferta pojawiła się w SzczecinieGoogle Earth

W Szczecinie (woj. zachodniopomorskie) pojawiła się oferta sprzedaży małej kawalerki w centrum miasta o powierzchni niecałych ośmiu metrów kwadratowych. Jest to o prawie 17 metrów za mało, niż przewidują przepisy o minimalnym metrażu mieszkania, jednak - jak mówią prawnicy - nie ma narzędzi do sprawdzenia, jak lokal jest używany. Zdaniem urbanistki takie działania powinny być prawnie ścigane. Eksperci od rynku nieruchomości mówią, że jeśli znajdzie się kupiec, to będzie znak, że jest zapotrzebowanie na tego typu lokale. Cena tego mieszkania to 169 tysięcy złotych.

Na jednym z portali ogłoszeniowych pojawiła się oferta sprzedaży "mini kawalerki" znajdującej się przy ulicy Władysława Łokietka w Szczecinie. Lokal ma 7,87 metra kwadratowego.

"Lokal jest niewielki, ale z własną łazienką oraz minianeksem kuchennym. Lokal jest po remoncie i zawiera pełne wyposażenie niezbędne do codziennego funkcjonowania" - czytamy. W ogłoszeniu napisano również, że "lokal jest mały, ale komfortowy, przeznaczony dla jednej osoby. Z symbolicznym czynszem 40 zł". Zwrócono również uwagę, że "w dokumentach figuruje jako lokal niemieszkalny".

Sprawę nagłośnił w mediach społecznościowych jeden z influencerów, publikując nagranie, w którym opowiada o szczecińskiej ofercie.

"Niespotykana oferta"

Przemysław Wojnarowski, analityk rynku nieruchomości z Instytutu Studiów Regionalnych w Szczecinie, przyznał, że "jest to oferta niespotykana pod tym względem, że liczba transakcji na tego typu lokale jest niewielka".

- Jest to skrajny przykład oferty na rynku, ale w żaden w sposób mnie nie dziwi. Mamy wolny rynek nieruchomości i jeśli to mieszkanie się sprzeda, to tylko pokaże, że jest chęć i zapotrzebowanie na tego typu lokale - dodał analityk.

Po przeliczeniu cena zakupu lokalu to ponad 21 tysięcy złotych za metr kwadratowy.

CZYTAJ TEŻ: Przeglądał mieszkania na sprzedaż. "Zdębiałem, jak to zobaczyłem"

Analityk rynku nieruchomości przyznał, że wysoka inflacja, pandemia i wojna na Ukrainie dały ludziom bardzo silny impuls do tego, aby chronić swój kapitał i szukać alternatywy lokowania pieniędzy w tej części gospodarki, które pozwolą niwelować efekt inflacyjny. - Jeśli dojdzie do tej sprzedaży, to w Szczecinie byłby to rekord - dodał.

"Pewnego rodzaju różnorodność na rynku"

Mirosław Król, ekspert rynku nieruchomości, powiedział, że "ten dość ekstremalny przykład tzw. mikrokawalerki pokazuje, że zapotrzebowanie jest na wszystko".

- Moim zdaniem warto posiadać nawet taki mały lokal jak mikrokawalerka. Tak naprawdę można ją przekształcić w małe biuro, nie trzeba tam mieszkać. To pewnego rodzaju różnorodność na rynku - wyjaśnił Król. Dodał, że atrakcyjna jest też lokalizacja w centrum miasta.

Zdaniem eksperta, rynek będzie poszukiwał takich mieszkań, żeby jak najbardziej wycisnąć z ich powierzchni użytkowej jak najwięcej przestrzeni.

Próbowaliśmy się skontaktować z osobą, która wystawiła ogłoszenie o sprzedaży mieszkania, ale do czasu publikacji nie odpowiedziała.

"Takie działania powinny być prawnie ścigane"

Trochę innego zdania jest adwokat Piotr Semeniuk z portalu pewnylokal.pl. Uważa on, że ośmiometrowa kawalerka to już pewna przesada i absurd, ale wskazuje inny problem. Jego zdaniem państwo ustaliło pewne przepisy określające minimalny metraż lokali mieszkalnych, ale nie ma narzędzi do ich egzekwowania.

- Tego typu lokale, czyli właśnie mikrokawalerki o wielkości do kilkunastu metrów kwadratowych, bardzo często są reklamowane do krótkiego wynajmowania. Jest to zgodne z obowiązującym prawem, ale jak państwo ma sprawdzać, czy są one używane zgodnie z przeznaczeniem - pyta Semeniuk.

Adwokat zaznacza, że obecna najmniejsza powierzchnia użytkowa jest jego zdaniem za duża, ponieważ popularne są kawalerki do 20 metrów kwadratowych, ale jeśli miałaby być mniejsza to wtedy powinno się pilnować, żeby wynajmowane lokalne nie były poniżej ustalonego pułapu. - Jakaś granica minimalna musi być - dodaje.

Zgodnie z przepisami z 2018 roku nowe mieszkania o powierzchni poniżej 25 metrów kwadratowych nie mają statusu lokali mieszkalnych tylko użytkowych. Oznacza to, że ma być on wykorzystywany wyłącznie do działalności gospodarczej czy wynajęty na biuro czy działalność np. kulturalno-społeczną.

ZOBACZ TAKŻE: Rząd ustanawia minimalną powierzchnię mieszkań. "Ograniczamy możliwość przewałek"

Agata Twardoch architektka i urbanistka, profesorka na Wydziale Architektury Politechniki Śląskiej przyznała, że tego typu działania powinny być prawnie ścigane. - Do takich miejsc powinno nie być możliwości przyłączenia mediów czy wywóz śmieci. Wszyscy udają, że nie ma żadnego problemu, a jest to bardzo niebezpieczny precedens - przyznaje.

Zdaniem urbanistki, tego typu przypadkami powinien się zajmować Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego, który mógłby kontrolować, które lokale są zamieszkiwane np. bezprawnie. - Oczywiście prawo nie działa wstecz, ale moglibyśmy zablokować takie działania w przyszłości - dodaje.

"Mikrokawalerka" o powierzchni 2,5 metra w Koszalinie

Wyżej opisane ogłoszenie nie jest jedynym przykładem, który pojawił się na rynku nieruchomości w ciągu ostatnich lat, wzbudzając różne emocje. W 2021 roku było głośno o projekcie "mikrokawalerki" o powierzchni 2,5 metra kwadratowego, które miały powstać przy ulicy Modrzejewskiej w Koszalinie.

CZYTAJ TEŻ: "Mikrokawalerka" o powierzchni 2,5 metra kwadratowego ma powstać w Koszalinie. "Każdy ma prawo wyboru"

W wizualizacji przedstawionej przez inwestora można zobaczyć, że w mieszkaniu miała się znaleźć antresola, umywalka i łazienka.

Projekt mikrokawalerki w Koszalinieemisja100sio.pl

Szczecińska kawalerka o powierzchni niecałych ośmiu metrów kwadratowych nie jest jedynym przykładem tak małego lokalu dostępnego na rynku. Na portalu ogłoszeniowym można znaleźć także ofertę sprzedaży dziewięciometrowej kawalerki czy prawie 7,5-półmetrowego "lokalu do zrobienia".

Autorka/Autor:MR/tok

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Jacek Protasiewicz został odwołany z funkcji wicewojewody dolnośląskiego. Decyzję podjął premier Donald Tusk - poinformowało Centrum Informacyjne Rządu.

Premier odwołał Jacka Protasiewicza z funkcji wicewojewody

Premier odwołał Jacka Protasiewicza z funkcji wicewojewody

Źródło:
tvn24.pl

Komisja Europejska wypłaciła Polsce 6,3 miliarda euro z Krajowego Planu Odbudowy - poinformowała w poniedziałek w mediach społecznościowych ministra funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz. To równowartość około 27 miliardów złotych. Środki mają popłynąć między innymi na program Czyste Powietrze oraz likwidację białych plam w obszarze szerokopasmowego internetu w Polsce.

"Największy przelew z UE w historii naszego członkostwa". Miliardy z KPO na koncie

"Największy przelew z UE w historii naszego członkostwa". Miliardy z KPO na koncie

Źródło:
tvn24.pl

Z Jeziora Długiego w Olsztynie (woj. warmińsko-mazurskie) wyłowiono ciało ponad 80-letniego mężczyzny. Zauważyła je przypadkowa kobieta, która wsiadała do autobusu z pobliskiego przystanku. Policja ustala tożsamość seniora.

Zwłoki mężczyzny w jeziorze w centrum miasta

Zwłoki mężczyzny w jeziorze w centrum miasta

Źródło:
PAP

W Jagatowie (woj. pomorskie) znaleziono zwłoki 40-letniej kobiety z ranami kłutymi. Trwa policyjna obława. Policja publikuje wizerunek poszukiwanego mężczyzny. To 43-letni Rafał Zyska, który może przebywać na terenie powiatu gdańskiego.

Obława po zabójstwie. Policja publikuje zdjęcie poszukiwanego

Obława po zabójstwie. Policja publikuje zdjęcie poszukiwanego

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl

Aktywiści związani z organizacją Ostatnie Pokolenie zapowiedzieli blokady mostów w Warszawie. Na moście Świętokrzyskim pięć osób położyło się na jezdni, ale zostały natychmiast ściągnięte przez policjantów i wylegitymowane.

Zwiększone siły policji w okolicach warszawskich mostów

Zwiększone siły policji w okolicach warszawskich mostów

Źródło:
tvnwarszawa.pl /PAP

Po gorącym, a miejscami nawet upalnym weekendzie, w Chorwacji nastąpi diametralna zmiana aury. W tym tygodniu miejscami ma pojawić się śnieg, poza tym powieje silny wiatr - donosi w poniedziałek dziennik "Jutarnji list".

W Chorwacji jest upalnie. Lada moment miejscami spadnie śnieg

W Chorwacji jest upalnie. Lada moment miejscami spadnie śnieg

Źródło:
PAP

Reakcja Iranu za zbombardowanie konsulatu w Damaszku była widowiskową odpowiedzią, ale słabą i Iran nie chciał, żeby ona była mocniejsza - powiedział dr Witold Repetowicz we "Wstajesz i wiesz". Ekspert ocenił także, że Iran nie mógł nie przeprowadzić tego ataku.

Iran zaatakował Izrael. Co dalej? Ekspert odpowiada

Iran zaatakował Izrael. Co dalej? Ekspert odpowiada

Źródło:
TVN24
Komendant główny przyznaje: policja też korzystała z Pegasusa

Komendant główny przyznaje: policja też korzystała z Pegasusa

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Wypadek na Szpiglasowej Przełęczy w Zakopanem. Podczas schodzenia grupy turystów, jedna z kobiet spadła z dużej wysokości. Została przetransportowana śmigłowcem do szpitala. Jej życia nie udało się jednak uratować.

Śmiertelny wypadek w Tatrach. Turystka spadła z dużej wysokości

Śmiertelny wypadek w Tatrach. Turystka spadła z dużej wysokości

Źródło:
PAP

Na Krakowskim Przedmieściu policja zatrzymała mężczyznę, który położył przed bramą Pałacu Prezydenckiego plecak i go podpalił. Pożar ugasili funkcjonariusze Służby Ochrony Państwa.

Przed bramą Pałacu Prezydenckiego podpalił plecak

Przed bramą Pałacu Prezydenckiego podpalił plecak

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Poznaną kobietę zaprowadził do piwnicy jednego z budynków przy ulicy Koszykowej w Warszawie, gdzie ją uwięził. Policjanci, którzy jej szukali, usłyszeli wołanie o pomoc. Uwolnili kobietę i tego samego dnia zatrzymali podejrzanego.

Poznał kobietę i uwięził ją w piwnicy

Poznał kobietę i uwięził ją w piwnicy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

"Jesteście najlepsi na tym cholernym świecie, na całym świecie" - prezydent USA Joe Biden podziękował dowódcom eskadr myśliwskich za udział w operacji obronnej Izraela podczas irańskiego ataku.

"Jesteście najlepsi na tym cholernym świecie". Drony i pociski Iranu zestrzelone, Biden dziękuje dowódcom

"Jesteście najlepsi na tym cholernym świecie". Drony i pociski Iranu zestrzelone, Biden dziękuje dowódcom

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Dzisiaj możliwości produkcyjne polskiego przemysłu zbrojeniowego są niewystarczające - mówił minister obrony Władysław Kosiniak-Kamysz. Dodał, że "zaniechania w zakresie produkcji amunicji są gigantyczne". - Przed nami wiele lat transformacji i inwestycji w obronę przeciwlotniczą. Dobrze, że mamy wsparcie sojusznicze. Chcielibyśmy, żeby ono było jeszcze większe i o to będziemy zabiegać - zapewnił szef MON.

Polskie "zaniechania w zakresie produkcji amunicji są gigantyczne"

Polskie "zaniechania w zakresie produkcji amunicji są gigantyczne"

Źródło:
TVN24

Szef gabinetu prezydenta Marcin Mastalerek stwierdził, że "sytuacja prawna, do której doprowadził marszałek Sejmu" wymaga tego, by kierować przyjmowane przez Sejm ustawy do Trybunału Konstytucyjnego. Dodał, że "sytuacja nie zniknie", jeśli Mariusz Kamiński i Maciej Wąsik zostaną europosłami.

Prezydent kieruje ustawy do TK. Mastalerek: jeśli Kamiński i Wąsik zostaną europosłami, ta sytuacja nie zniknie

Prezydent kieruje ustawy do TK. Mastalerek: jeśli Kamiński i Wąsik zostaną europosłami, ta sytuacja nie zniknie

Źródło:
TVN24

Wojewoda dolnośląski odcina się od komentarzy swojego zastępcy Jacka Protasiewicza, a PSL zapowiada podjęcie "odpowiednich kroków" w sprawie polityka. Protasiewicz zamieścił w niedzielę w mediach społecznościowych serię kontrowersyjnych i nieprzyzwoitych wpisów wobec między innymi polityków przeciwnej opcji politycznej. W poniedziałek premier Donald Tusk podjął decyzję o jego odwołaniu - poinformował CIR.

Jacek Protasiewicz już nie jest wicewojewodą. Poszło o serię jego dziwnych wpisów

Jacek Protasiewicz już nie jest wicewojewodą. Poszło o serię jego dziwnych wpisów

Źródło:
tvn24.pl

Wiceminister obrony Cezary Tomczyk odpowiedział na interpelację byłego szefa MON Mariusza Błaszczaka w sprawie rakiety, która spadła pod Bydgoszczą. Zaprosił Błaszczaka do siedziby resortu, by "rozwiać wszelkie wątpliwości" i "komisyjnie zapoznać się z dokumentami" dotyczącymi tej sprawy.

Tomczyk zaprosił Błaszczaka do MON. W celu "rozwiania wszelkich wątpliwości"

Tomczyk zaprosił Błaszczaka do MON. W celu "rozwiania wszelkich wątpliwości"

Źródło:
tvn24.pl

W poniedziałek rano polska waluta zyskuje w relacji do głównych walut. Za euro trzeba było zapłacić 4,29 złotego, dolar amerykański kosztował 4,03 złotego, a frank szwajcarski 4,40 złotego. Na pierwszej sesji po ataku Iranu na Izrael, akcje azjatyckie spadły, a ceny złota wzrosły.

Złoty i złoto rosną w siłę. Reakcje rynków po ataku na Izrael

Złoty i złoto rosną w siłę. Reakcje rynków po ataku na Izrael

Źródło:
PAP

Na parkingu Centrum Zdrowia Dziecka doszło do uszkodzenia kilku aut. Jak ustalił reporter tvnwarszawa.pl, sprawczyni kolizji tłumaczyła, że pomyliła pedały.

Kilka aut uszkodzonych na parkingu szpitala. "Kierująca pomyliła pedały"

Kilka aut uszkodzonych na parkingu szpitala. "Kierująca pomyliła pedały"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Kundelek z podwarszawskiego schroniska został dawcą nerki dla rasowego owczarka z hodowli. Zabieg wykonano tuż po adopcji, a okaleczony czworonóg został zwrócony. Fundacja zajmująca się ochroną zwierząt zawiadomiła organy ścigania. W sprawie zapadł już jeden wyrok - uniewinniający oskarżonego. Apelacja okazała się skuteczna i sprawa wróciła do sądu do ponownego rozpatrzenia.

Wycięli mu nerkę i przeszczepili rasowemu psu. Sprawa Saturna wraca na wokandę

Wycięli mu nerkę i przeszczepili rasowemu psu. Sprawa Saturna wraca na wokandę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dwa lata po ataku nożownika Salman Rushdie opowiedział BBC o tym, co pamięta z dramatycznych wydarzeń z sierpnia 2022 roku. W ataku trwającym 27 sekund dostał 12 ciosów, w tym w szyję, brzuch i oko. 76-letni pisarz, zdobywca Nagrody Bookera, wspomina, o czym w tamtej chwili myślał. - Było to oczywiście niedorzeczne. Ale z perspektywy czasu to mi mówi, że była jakaś część mnie, która nie zamierzała umierać.

27 sekund, 12 ciosów nożem. Salman Rushdie: pamiętam myśl, że umieram

27 sekund, 12 ciosów nożem. Salman Rushdie: pamiętam myśl, że umieram

Źródło:
BBC, tvn24.pl

W poniedziałek w rosyjskim Kurganie ma nastąpić kulminacja fali powodziowej. Poziom wody w rzece Toboł wzrósł w ciągu czterech godzin o ponad 20 centymetrów. W niedzielę gubernator tego regionu wezwał mieszkańców do ewakuacji. W zalanym Orenburgu sytuacja się stabilizuje.

Kataklizm. Dziś może nastąpić szczytowy moment powodzi

Kataklizm. Dziś może nastąpić szczytowy moment powodzi

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters

IMGW wydał ostrzeżenia pierwszego stopnia przed burzami. Obowiązują też alarmy przed obfitymi opadami deszczu, które mogą pojawić się podczas wyładowań. Sprawdź, gdzie aura będzie groźna.

Alerty IMGW przed burzami i ulewami

Alerty IMGW przed burzami i ulewami

Źródło:
IMGW, tvnmeteo.pl

Ochłodzenie odczujemy zaraz po weekendzie, ale najzimniej będzie nieco później. Czy w najbliższym czasie możemy liczyć na powrót ciepła? Sprawdź długoterminową prognozę pogody na 16 dni, przygotowaną przez prezentera tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: nadciąga zimno, jakiego dawno nie widzieliśmy

Pogoda na 16 dni: nadciąga zimno, jakiego dawno nie widzieliśmy

Źródło:
tvnmeteo.pl