Kapitan statku Nefryt został skazany na dwa lata więzienia i odszkodowanie w wysokości 45 tysięcy złotych przez Sąd Okręgowy w Szczecinie. Prokuratura oskarżyła mężczyznę po tym, jak w 2015 roku podczas odkażania ładowni jednostki, w okolicach Wybrzeża Kości Słoniowej, trujący środek dostał się do kajut, a dwie osoby zmarły. Wyrok jest prawomocny.
Rzecznik Sądu Okręgowego w Szczecinie Sędzia Michał Tomala poinformował, że wyrok został zmieniony z trzech lat pozbawienia wolności na dwa, a wysokość odszkodowania zwiększono do 45 tysięcy złotych. - Za tragedię prokuratura oskarżyła kapitana jednostki, a sąd uznał ustalenia śledczych - wyjaśnił Tomala.
Wyrok jest prawomocny.
13 osób trafiło do szpitala, dwie zmarły
Do zdarzenia doszło w 2015 roku, zaraz po tym, jak statek Nefryt wypłynął z portu w Abidżanie. 17-osobowa załoga zaczęła się gorzej czuć. Mieli bóle brzucha, wielu marynarzy wymiotowało. Do kliniki trafiło wtedy trzynaście osób, dwie zmarły.
Rok po tym zdarzeniu Państwowa Komisja Badania Wypadków Morskich opublikowała raport, w którym wykazała, że marynarze zatruli się trójwodorkiem fosforu. Jest on wykorzystywany podczas fumigacji ładunku na statku. To proces, do którego wykorzystuje się tabletki zawierające toksyczną substancję. Pod wpływem wilgoci zaczyna się z nich ulatniać gaz, który osiada na dnie ładowni. W ten sposób zabija się owady oraz gryzonie, które mogły trafić na statek.
Wykazano, że doszło do niedopełnienia procedur, a jeden z kanałów wentylacyjnych na statku był nieszczelny. - To właśnie w nim były szczeliny, przez które gaz przedostał się do pomieszczeń mieszkalnych - tłumaczył Cezary Łuczywek z Państwowej Komisji Badania Wypadków Morskich.
Komisja zwróciła też uwagę, że mimo to załoga mogła ustrzec się przed bezwonnym gazem. – Starszy oficer powinien sprawdzać stężenie gazu w pomieszczeniach załogi. Niestety tego nie zrobił – dodał Łuczywek.
Źródło: TVN24, tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: euroafrica.com.pl