Wojewoda zachodniopomorski poinformował, że w Gozdowicach (woj. zachodniopomorskie) poziom wody przekroczył stan ostrzegawczy o 42 cm. W Boleszkowicach obowiązuje alarm przeciwpowodziowy. W trzech gminach wprowadzono pogotowie przeciwpowodziowe.
"W ciągu doby wzrósł poziom Odry w Gozdowicach – tu stan ostrzegawczy przekroczony jest o 42 cm - oraz w Bielinku, gdzie Odra osiągnęła stan ostrzegawczy. W Gminie Boleszkowice obowiązuje alarm przeciwpowodziowy. W gminach: Mieszkowice, Cedynia i Chojna zostało wprowadzone pogotowie przeciwpowodziowe" - napisał w mediach społecznościowych Adam Rudawski.
Naprawiono wały przeciwpowodziowe i zbudowano kolejne
W Szumiłowie zabezpieczono rękawami przeciwpowodziowymi drogę od Kaleńska do Kostrzyna. W Chlewicach zamontowano zaporę łączącą wał przeciwpowodziowy na przejeździe przez rzekę Myśle. W Krajniku Dolnym strażacy-ochotnicy zabezpieczyli dziurę w wale przeciwpowodziowym. W Policach i Trzebieży również naprawiono wał przeciwpowodziowy i uzupełniono ubytki workami z piaskiem i geowłókniną.
W Szczecinie wzdłuż ul. Beniowskiego od ul. Spedytorskiej w kierunku ul. Targowej wybudowano wał przeciwpowodziowy. Wojewoda poinformował, że dostarczono także big bagi z workami z piaskiem do przepompowni Zakładów Wodociągów i Kanalizacji przy ul. Marynarskiej 2.
Adam Rudawski powiedział, że widzi, jak dobrze przygotowane są samorządy do nadchodzącej fali. - Byłem w dwóch gospodarstwach, które są bezpośrednio przy wodzie. Są tam rozłożone rękawy, co godzinę straż pożarna sprawdza poziom wody. Są przygotowani do natychmiastowej ewakuacji. Woda z 1997 roku nam nie grozi - zaznaczył. - Ta fala jest zapowiadana coraz niższa, ale będzie długa. Wiemy, że będzie u nas od siedmiu do dziesięciu dni - dodał.
W czwartek (26 września) do zamieszkałych ogrodów działkowych w Szczecinie, zagrożonych zalaniem, będzie dostarczany piasek i worki. Żołnierze 12. Szczecińskiej Dywizji Zmechanizowanej patrolują teren na odcinku 23 km od jeziora Dąbie do Inoujścia.
Na zdjęciach przesłanych przez jednego z mieszkańców Bielinka, gdzie woda osiągnęła już stan ostrzegawczy, można zauważyć, jak w ciągu kilku dni wzrósł poziom wody na Odrze.
Zakaz połowu ryb i poruszania się po wałach
Od czwartku obowiązuje zakaz połowu ryb na Odrze. Decyzję w tej sprawie podjął Zarząd Województwa Zachodniopomorskiego. Wyjaśniono, że powodem wprowadzenia zakazu jest "fala wezbraniowa niosąca zanieczyszczone wody popowodziowe".
Zakaz obejmuje cały odcinek rzeki Odry (obwody rybackie rzeki Odry nr 3, 4, 5) na terenie województwa zachodniopomorskiego oraz Jezioro Portowe w okolicach Wyspy Puckiej w Szczecinie. Zakaz obowiązuje do 15 października.
Ze względu na sytuację powodziową od 23 września obowiązuje zakaz żeglugi na Odrze. Nie można latać (np. dronami) nad korytem rzeki. Zabronione jest także poruszanie się po wałach przeciwpowodziowych.
Źródło: tvn24.pl, PAP
Źródło zdjęcia głównego: Miasto i Gmina Gryfino