Unikatowa armata zwiedziła pół świata i trafiła do muzeum w Świnoujściu

Armatę można już podziwiać w Forcie Gerharda w Świnoujściu
Armata znajduje się już w Świnoujściu
Źródło: Fort Gerharda

Dziewiętnastowieczna armata trafiła do Fortu Gerharda w Świnoujściu (woj. zachodniopomorskie). Kilka sztuk haubicy powstało na potrzeby armii niemieckiej. Jako prototypy trafiły do Turcji a potem m.in. do Anglii, Indii i Nepalu.

Haubica 8,7 cm projektu Henricha Erharda została wyprodukowana w 1880 roku w kilku sztukach w Niemczech. Miała służyć w fortyfikacjach obrony Wybrzeża i była testowana m.in. w Świnoujściu. Projekt nie trafił do masowej produkcji, bo komisja uzbrojenia wybrała inni kaliber dla tego typu jednostek.

Armatę można już podziwiać w Forcie Gerharda w Świnoujściu
Armatę można już podziwiać w Forcie Gerharda w Świnoujściu
Źródło: Fort Gerharda

Przez lata podróżowała po świecie

Prototypy trafiły do Turcji jako pomoc wojenna tuż przed I wojną światową. Potem podczas okupacji przez Wielką Brytanię, uzbrojenie zostało skonfiskowane i wysłane do Indii, a następnie do Nepalu.

- Tam po krótkiej służbie, z powodu braku amunicji haubice trafiły do arsenału królewskiego, który znajdował się w kompleksie pałacowym w Katmandu - opowiadał Piotr Kucharski, pracownik muzeum. - I to właśnie tam, w 2004 roku haubice „odnalazł” Christian Cranmer, amerykański antykwariusz, który przez 35 lat negocjował z władzami Nepalu zakup całego arsenału - dodał.

ZOBACZ TAKŻE: Podczas pielenia grządki z kwiatami wykopali wiadro, w którym ukryty był pruski sztandar

Armata musiała przejść przez odprawę celną
Armata musiała przejść przez odprawę celną
Źródło: Izba Administracji Skarbowej w Szczecinie

Amerykanin przewiózł armatę do Stanów Zjednoczonych, gdzie po remoncie sprzedał ją brytyjskiemu kolekcjonerowi. Od jego spadkobierców, po kilku latach negocjacji zakupiło je muzeum ze Świnoujścia.

- Bardzo zależało nam na tym eksponacie. To prawdziwy unikat, który idealnie uzupełni naszą wyjątkową kolekcję artylerii. Oczywiście, jest to jedyny egzemplarz tego uzbrojenia w Europie – powiedział Milan Ignatowicz, wolontariusz muzeum.

CZYTAJ TEŻ: Unikatowa armata trafiła z zamku Czocha do Poznania. Ma 110 lat

Muzeum Obrony Wybrzeża w Świnoujściu, którego główna siedziba zlokalizowana jest w dziewiętnastowiecznym Forcie Gerharda to jedno z największych niepublicznych muzeów o profilu wojskowym w Polsce.  Kolekcja muzeum to kilkanaście tysięcy eksponatów, w tym wiele unikatów na skalę światową jak np. armata PAW 600 8cm, która zachowała się tylko w trzech egzemplarzach.   

TVN24 HD
Dowiedz się więcej:

TVN24 HD

Czytaj także: