Odnaleziono średniowieczną monetę arcybiskupa

Moneta arcybiskupa
Do odkrycia doszło w okolicy Kamienia Pomorskiego (woj. zachodniopomorskie)
Źródło: Google Earth

Średniowieczny złoty gulden arcybiskupa Ottona von Ziegenheina został odnaleziony w okolicy Kamienia Pomorskiego (woj. zachodniopomorskie). Moneta pochodzi z XV wieku i została już przekazana do Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej.

Do odkrycia doszło w okolicach Kamienia Pomorskiego, w trakcie legalnych poszukiwań prowadzonych przez członka Stowarzyszenia im Św. Korduli.

W ziemi, na głębokości około 10 centymetrów odnaleziono złotego reńskiego guldena arcybiskupa Ottona von Ziegenheina. Mężczyzna był arcybiskupem i elektorem Trewiru w latach 1419-1430. Moneta datowana jest na lata 1429-1430, czyli koniec rządów Ottona.

ZOBACZ TAKŻE: Znaleziono renesansowy talar. "Wyjątkowe odkrycie"

Co przedstawia moneta?

Na awersie monety w centralnym miejscu widać arcybiskupa Ottona von Ziegenheina w stroju liturgicznym, z pastorałem w jednej ręce. Druga ręka z dwoma wyciągniętymi palcami skierowana jest do góry w geście błogosławieństwa. Wizerunek duchownego otacza łacińska inskrypcja "Ottonic/Arcpi'tr" oznaczająca "Otto Arcybiskup Trewiru".

Po bokach widać symbole religijne, które są charakterystyczne dla arcybiskupstwa w Trewirze. Miały one podkreślać ich władzę duchową.

Awers odnalezionej monety
Awers odnalezionej monety
Źródło: MHZK

Na rewersie monety ukazana została tarcza herbowa arcybiskupstwa otoczona ozdobnym okręgiem. W otoku monety widać napis "Moneta-nova-avrea-oven", oznaczająca "nowa złota moneta Offenbachu". Moneta ma średnicę 28 mm i grubość 0,7 mm.

Rewers znalezionej monety
Rewers znalezionej monety
Źródło: MHZK

Jak wyjaśnił Grzegorz Kurka, dyrektor Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej, moneta mogła trafić na teren Księstwa Pomorskiego jako element wymiany handlowej. - Nie można wykluczyć również, że była częścią większego skarbu, który mógł zostać ukryty podczas konfliktów zbrojnych - dodał.

Znalezisko trafiło już do Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej.

TVN24
Dowiedz się więcej:

TVN24

Czytaj także: