Żydzi krytykują papieża

Aktualizacja:

Poniedziałkowe wystąpienie papieża Benedykta XVI w jerozolimskim instytucie pamięci ofiar holokaustu Jad wa-Szem (Yad Vashem) nie spodobało się Centralnej Radzie Żydów w Niemczech. Skrytykowali oni papieża, za to że Watykan "nie zdystansował się wyraźnie wobec antysemickiego Bractwa" świętego Piusa X, które "określa Żydów jako zabójców Boga".

- Apel papieża o walkę z antysemityzmem był wprawdzie "pozytywnym sygnałem" pod adresem Żydów - powiedziała dziennikowi "Bild" przewodnicząca Rady Charlotte Knobloch. Jak dodała, oczekiwałaby, że właśnie w Jad wa-Szem padną "wyraźne słowa" papieża na temat negującego holokaust biskupa lefebrysty Richarda Williamsona.

Jej zdaniem także inna sprawa pozostaje otwarta - chodzi o wielkopiątkową modlitwę za żydów w przywróconym niedawno mszale trydenckim. - Pozostaje mieć nadzieję, że te kwestie zostaną wyjaśnione możliwie szybko - powiedziała Knobloch.

"Papież nie wykorzystał szansy"

Już w poniedziałek rozczarowanie treścią przemówienia Benedykta XVI wyraził prezes rady Jad wa-Szem rabin Meir Lau. - Przemówienie było piękne, ale sądzę, że (papież - red.) nie wykorzystał wielkiej szansy: nie wspomniał, że tego mordu dopuścili się Niemcy czy naziści - powiedział dziennikarzom Lau, który uratował się z holokaustu.

"Kościół wkroczył na drogę pojednania"

Podczas wtorkowego spotkania z dwoma głównymi rabinami Izraela Szlomo Amara i Jona Mecgera - Benedykt XVI zapewnił, że Kościół katolicki wkroczył nieodwołalnie na drogę pojednania między chrześcijanami a żydami. Przypomniał, że "koniecznym elementem" skutecznego dialogu jest zaufanie.

- Dostojni rabini, odwzajemniam wam wyrazy uszanowania i szacunku dla was i waszych wspólnot- mówił papież. "Zapewniam was - dodał - o swym pragnieniu pogłębiania wzajemnego zrozumienia i współpracy między Stolicą Apostolską a Naczelnym Rabinatem Izraela i narodem żydowskim na całym świecie".

"Zasługi Jana Pawła II"

Przypomniał, że obecne rezultaty dialogu żydowsko-katolickiego są zasługą Jana Pawła II. Z naciskiem mówił: "Dzisiaj mam sposobność powtórzyć, że Kościół katolicki wkroczył nieodwołalnie na drogę obraną na Soborze Watykańskim II na rzecz prawdziwego i trwałego pojednania między chrześcijanami a żydami". Papież wyraził nadzieję, że łącząca go z rabinami przyjaźń będzie przykładem ufności w dialog dla żydów i chrześcijan na całym świecie.

Odpowiedź na zaniepokojenie rabinów

Apelował, aby ich współpraca przyczyniła się do "demaskowania nienawiści i prześladowań" na całym świecie.

Przemówienie to można uznać za definitywną odpowiedź papieża na wyrażone przez rabinów zaniepokojenie i obawy o przyszłość dialogu katolików i żydów, gdy Watykan zdjął ekskomunikę z czterech biskupów lefebrystów, nieuznających nauczania Soboru Watykańskiego. Największe protesty strony żydowskiej wywołało zaś to, że jeden z biskupów - Richard Williamson publicznie negował holokaust.

Źródło: PAP