Ocieplanie się klimatu oraz masowe wylesianie doprowadzą do 2030 roku do całkowitej likwidacji lub poważnego zniszczenia blisko 60 procent amazońskiej puszczy - podała w swoim najnowszym raporcie organizacja obrońców przyrody WWF.
Według WWF w nadchodzących latach coraz bardziej postępująca wycinka lasów, ekspansja hodowli i coraz większe susze mogą doprowadzić do całkowitego zniszczenia 55 procent lasów deszczowych. Jeśli zaś opady deszczów w Amazonii zmniejszą się o 10 procent, zniknie, jak się przewiduje, dalsze cztery procent tych lasów.
"Zniszczenie tak dużego obszaru wilgotnych lasów równikowych Amazonii uniemożliwi z kolei utrzymanie globalnych temperatur na poziomie zapobiegającym katastrofom żywiołowym" - twierdzi World Wildlife Found w przedstawionym dziś raporcie na konferencji klimatycznej na Bali.
Zgodnie z ustaleniami naukowców podniesienie temperatury tylko o 2 stopnie powyżej poziomu z czasów przedindustrialnych spowoduje katastrofalne efekty: powodzie, susze, podniesienie się poziomu morza i zalewanie przybrzeżnych terenów, epidemie. Już dziś odczuwamy skutki ocieplenia. Świadczą o tym choćby wyniki dotyczące częstotliwości występowania anomalii pogodowych.
- Będzie bardzo trudno utrzymać wzrost temperatury w granicach poniżej dwóch stopni, jeśli nie zadbamy o Amazonię - komentuje sprawę autor raportu WWF Daniel Nepstad.
Znaczenie amazońskich lasów
Lasy amazońskie jako najważniejsza część zielonych płuc Ziemi mają ogromne znaczenie. Pochłaniają znaczną część CO2 i zmieniają go na tlen. Powoduje to wyhamowanie procesu ocieplenia klimatu.
Zniszczenie amazońskich lasów doprowadzi do uwolnienia do atmosfery od 55,5 do 96,9 mln ton dwutlenku węgla, ilości odpowiadającej dwuletniej światowej emisji tego gazu cieplarnianego.
Ponad 4,1 mln km kwadratowych lasów Amazonii zajmuje niemal 60 procent obszaru Brazylii. Znajduje się tam jedna piąta światowych zasobów słodkiej wody i około jednej trzeciej wszystkich gatunków fauny i flory Ziemi. Według ekspertów na jeden kilometr kwadratowy Amazonii przypada ponad 75 tys. typów drzew i 150 tys. gatunków innych roślin.
Źródło: PAP, tvn24.pl