Zmarł Joseph Rykwert, jeden z najważniejszych krytyków architektonicznych na świecie

Źródło:
archisnob.com

Zmarł Joseph Rykwert, urodzony w Warszawie jeden z najważniejszych krytyków architektonicznych na świecie. Miał 98 lat. Przez całe zawodowe życie wykładał na uniwersytetach Wielkiej Brytanii i USA. Ukształtował pokolenia architektów i teoretyków tej dziedziny.

O śmierci Rykwerta poinformował Marcin Szczelina, założyciel i redaktor naczelny pisma "Architecture Snob", w ostatnich latach często współpracujący z Rykwertem. - Jego dziedzictwo intelektualne będzie trwało przez pokolenia. Pozostawił po sobie nie tylko monumentalne książki i artykuły, które kształtują sposób, w jaki myślimy o architekturze, ale także głęboki wpływ na wszystkich, którzy mieli przywilej go poznać. Jego idee nadal będą wywierać wpływ na kolejne pokolenia architektów, krytyków i myślicieli. Rykwert nauczył nas, że architektura to coś więcej niż tylko budynki – to przestrzeń, w której toczy się nasze życie, którą współtworzymy i która nas definiuje - napisał w pożegnaniu.

W swoich artykułach i książkach Rykwert starał się wyjść poza techniczne i artystyczne pisanie o architekturze. Traktował ją całościowo, odwoływał się do filozofii, historii, antropologii, a nawet religii. Podkreślał, że "architektura to nie tylko forma, to przestrzeń, w której żyjemy, wręcz definiujemy nasze istnienie".

- W swoich pracach Rykwert nieustannie kwestionował teorie, które sprowadzały architekturę do roli inwestycji lub narzędzia zysków ekonomicznych. Twierdził, że dopóki nie zrozumiemy architektury jako formy społecznego zaangażowania, nie będzie ona w stanie spełniać swojej prawdziwej roli - pisze Szczelina.

Rykwert urodził się w 1926 r. w Warszawie. W 1939 wraz z rodziną wyemigrował do Wielkiej Brytanii. Tam zdobył wykształcenie i z czasem zbudował pozycję jednego z najważniejszych krytyków architektonicznych XX wieku. Po polsku ukazały się cztery jego książki: "Pokusa miejsca. Przeszłość i przyszłość miast", "Idea miejsca. Antropologia formy miasta w Rzymie, Italii i świecie starożytnym", "O rajskim domu Adama. Idea pierwotnej chaty w historii architektury" i autobiograficzna "Miejsca i wspomnienia".

Zmarł 18 października 2024 r. w Londynie.

Autorka/Autor:PKoz

Źródło: archisnob.com