Amerykańska agencja kosmiczna znana jest z niezwykłych zdjęć supernowych czy odległych galaktyk. Jednak astronauci przebywający w kosmosie i naukowcy w ośrodkach badawczych nie zapominają o miejscu, z którego pochodzą, a Ziemia jest, jak się okazuje, bardzo fotogeniczna.
NASA Earth Observatory, czyli ziemskie obserwatorium, kieruje swe oczy na planetę, skąd wszyscy pochodzimy od 1999 roku udostępniając swoje niezwykłe fotografie.
Przebyliśmy całą tą drogę, aby eksplorować Księżyc. A najważniejszą rzeczą jaką odkryliśmy jest Ziemia. Bill Anders podczas misji Apollo 8 na orbitę Księżyca
Moustafa T. Chahine z NASA Jet Propulsion Laboratory pisze: - Oglądamy dziś Ziemię jako planetę, nie inaczej niż Marsa czy Wenus. Patrząc z przestrzeni kosmicznej możemy obserwować całe lądy, oceany, chmury i masywy górskie.
Dla nauki i ludzi
Dzięki zdjęciom z kosmosu - za pomocą teleskopów, satelitów i obiektywów należących do samych astronautów - możliwe jest również śledzenie m.in. zmian klimatycznych.
- Dzięki tym fotografiom zdaliśmy sobie sprawę z tego, jak cienka i wrażliwa jest nasza atmosfera, jak ubogie są zasoby i jak bardzo związani jesteśmy między sobą. Naukowo, widok z kosmosu pozwala nam zobaczyć jak ludzka aktywność wpływa na naturalne cykle pogodowe, powodując istotne zmiany - pisze Marc Imhoff z NASA Goddard Space Flight Center. - Po raz pierwszy zaobserwowaliśmy topiące się lody i podnoszenie się poziomu oceanów.
Jak podkreśla Imhoff, najbardziej niesamowite są fotografie rozświetlonych elektrycznie miast nocą. - Nic bardziej nie pokazuje wpływu, jaki nasz gatunek ma na swoją planetę.
Źródło: NASA
Źródło zdjęcia głównego: NASA