Świat

Zdmuchnął świeczki 114 raz

Świat

Aktualizacja:
TVN24Walter Breuning wciąż ma się bardzo dobrze

Najstarszy mężczyzna na świecie, Amerykanin Walter Breuning obchodził we wtorek 114. urodziny. Jest czwartym z najstarszych żyjących ludzi - wyprzedzają go Francuzka i dwie Amerykanki. Urodziły się w tym samym 1896 roku, lecz we wcześniejszych miesiącach.

Sędziwy jubilat wziął udział w specjalnie przygotowanym dla niego przyjęciu urodzinowym w domu opieki w Great Falls w Montanie. Obecny był na nim m.in. gubernator tego stanu Brian Schweitzer i przedstawiciel Księgi rekordów Guinnessa, w której Amerykanin figuruje jako najstarszy żyjący mężczyzna na świecie.

W sile wieku

Jak donosi amerykańska telewizja CBS, Breuning cieszy się dobrym zdrowiem i ma doskonałą pamięć. Często wspomina swojego ojca. Mówi, że gdy był trzylatkiem, ojciec opowiadał mu o swoim udziale w wojnie secesyjnej. Doskonale pamięta też, gdzie był w 1901 roku, kiedy doszło do zamachu na 25. prezydenta Stanów Zjednoczonych Williama McKinleya.

Najstarszy mężczyzna na świecie codziennie zażywa jedną aspirynę i zjada dwa posiłki. Zawsze nosi garnitur i krawat. Jego recepta na długie życie jest prosta. - Bądź aktywny, nie jedz za dużo i bądź dobry dla innych ludzi. Jeżeli będziesz zdrowy, wszystko będzie możliwe - powiedział w wywiadzie dla lokalnego dziennika "Great Falls Tribune".

Urodzony 21 września 1896 r. w Melrose w stanie Minnesota Breuning przepracował 50 lat jako urzędnik na kolei. Jego żona, Agnes, zmarła w 1957 roku. Nie mieli dzieci.

mkg/fac

Źródło: PAP, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24