"Zatrzymać Putina". Prezydent Rosji na rozmowach w Berlinie

Demonstracja w Berlinie przed przyjazdem Władimira Putina
Demonstracja w Berlinie przed przyjazdem Władimira Putina
tvn24
Demonstracja w Berlinie przed przyjazdem Władimira Putinatvn24

W Berlinie rozpoczęło się w środę wieczorem spotkanie czwórki normandzkiej w sprawie sytuacji na Ukrainie. Na zaproszenie Angeli Merkel do stolicy Niemiec przyjechali prezydenci Francji, Rosji i Ukrainy - Francois Hollande, Władimir Putin i Petro Poroszenko. Przed rozmowami w stolicy Niemiec doszło do demonstracji przeciwko bombardowaniom w mieście Aleppo oraz polityce Władimira Putina.

Putin dotarł do urzędu kanclerskiego z półgodzinnym opóźnieniem. Hollande i Poroszenko spotkali się wcześniej z Merkel w węższym gronie.

Uczestnicy spotkania rozmawiają o stanie realizacji porozumienia z Mińska z lutego ubiegłego roku, zawierającego plan rozwiązania trwającego od ponad dwóch lat krwawego konfliktu we wschodniej Ukrainie.

Demonstracja w Berlinie przed przyjazdem Władimira Putinatvn24

"Zatrzymać Putina"

Zgromadzeni w Berlinie demonstrują przeciwko bombardowaniu Aleppo oraz polityce Rosji, która udziela w nich wsparcia syryjskiemu reżimowi. Na trzymanych przez ludzi transparentach widać było m.in. hasła "Zatrzymać Putina, zatrzymać wojnę" oraz "Zakończmy bombardowania syryjskich dzieci".

- Władimir Putin jest dziś jedyną osobą, która na "pstryknięcie palcem" mogłaby zakończyć te naloty i zakończyć piekło m.in. syryjskich dzieci - relacjonował z Berlina reporter TVN24 Łukasz Wójcik.

Merkel "nie spodziewa się cudów"

Ostatni szczyt państw czwórki normandzkiej odbył się ponad rok temu w Paryżu.

Merkel powiedziała w czwartek dziennikarzom, że mimo wielu spotkań na szczeblu ministrów spraw zagranicznych oraz ekspertów ustalenia z Mińska nie zostały zrealizowane, a w kwestiach zarówno politycznych, jak i humanitarnych istnieją liczne "blokady".

Zdaniem niemieckiej kanclerz po spotkaniu "nie należy spodziewać się cudów", jednak "warto jest podejmować kolejne próby dialogu w celu osiągnięcia postępu na Ukrainie i w Syrii". Także Poroszenko powiedział, że nie ma "wygórowanych oczekiwań" w związku ze spotkaniem w Berlinie.

Putin oczekuje natomiast "konstruktywnych rozmów". Jego rzecznik Dmitrij Pieskow, cytowany przez agencję dpa, powiedział, że celem spotkania jest "zorientowanie się, gdzie stoimy i co przeszkadza w realizacji umowy z Mińska". - Nie oczekujemy przełomu - dodał rzecznik Putina.

Zdaniem MSZ w Berlinie do nielicznych sukcesów można zaliczyć podpisane we wrześniu porozumienie o wycofaniu ludzi i sprzętu z trzech stref pilotażowych w Donbasie. Strony konfliktu, w tym prorosyjscy separatyści, zobowiązały się do wycofania wojska i broni na kilometr w głąb od zajmowanych obecnie pozycji.

Powstrzymać rzeź w Aleppo

Po zakończeniu rozmów w gronie czterech przywódców Merkel i Hollande będą rozmawiać z Putinem o sytuacji w Syrii. Jak poinformowało AFP źródło z otoczenia prezydenta Hollande'a, celem spotkania ma być w szczególności "przekazanie Władimirowi Putinowi tego samego przesłania w sprawie Syrii: (Zachodowi zależy na) trwałym rozejmie w Aleppo i (zapewnieniu) dostępu do pomocy humanitarnej, by powstrzymać trwającą w tym mieście rzeź".

Organizacja szczytu w Berlinie była do ostatniej chwili niepewna. Dopiero we wtorek niemiecki rząd potwierdził spotkanie. Komentatorzy uważają, że nie bez znaczenia była rosyjska decyzja o wstrzymaniu we wtorek nalotów rosyjskiego i syryjskiego lotnictwa na Aleppo. W czwartek ma dojść do "humanitarnej przerwy" w Aleppo.

Ochłodzenie niemiecko-rosyjskie

Merkel spotka się z Putinem w Niemczech po raz pierwszy od wybuchu konfliktu w Donbasie w 2014 roku. W maju 2015 roku kanclerz odwiedziła Moskwę w związku z rocznicą zakończenia drugiej wojny światowej.

Zawarte w 2015 roku porozumienia mińskie, wypracowane przy mediacji Francji i Niemiec, przyczyniły się do zakończenia starć na dużą skalę między ukraińskimi siłami rządowymi a prorosyjskimi separatystami w Donbasie. Nadal dochodzi jednak do walk na mniejszą skalę, a wysiłki podejmowane na rzecz politycznego rozwiązania konfliktu utknęły w martwym punkcie.

Autor: mm\mtom / Źródło: PAP, TVN24, TASS

Źródło zdjęcia głównego: Twitter - The Bankova | Admistracja prezydenta Ukrainy

Tagi:
Raporty: