W wyniku spożycia nielegalnego alkoholu w Stambule zmarły już 33 osoby, a kilkadziesiąt innych jest hospitalizowanych. Wśród ofiar śmiertelnych potwierdzono cudzoziemców. Tureckie władze wszczęły w sprawie dochodzenie, aresztowane już zostały 4 osoby.
Informacje o pierwszych ofiarach zatrucia nielegalnym alkoholem w Stambule pojawiły się w tureckich mediach we wtorek. W czwartek agencja Anatolia przekazała, że liczba ofiar śmiertelnych wzrosła do 33 osób, a łączna liczba poszkodowanych z tego powodu sięgnęła 88. 29 z nich pozostaje pod respiratorem. Wśród ofiar śmiertelnych są cudzoziemcy, przekazała turecka agencja Anadolu, nie podała jednak ich narodowości.
Przyczyną masowego zatrucia w Stambule było najpewniej zanieczyszczenie napojów alkoholowych metanolem. Wypicie nawet niewielkich ilości metanolu grozi utratą życia lub poważnym kalectwem. W sprawie prowadzone jest śledztwo, aresztowane zostały już 4 osoby. Usłyszały one zarzut "umyślnego spowodowania śmierci". Kolejni podejrzani są przesłuchiwani - informuje CGTN Türk.
Zgodnie z treścią przytaczanego przez lokalne media oświadczenia gubernatora Stambułu Davuta Güla, tylko od początku roku w mieście zabezpieczono 29 ton nielegalnego alkoholu. - Każdy, kto przyczynia się do śmierci innych poprzez sprzedaż nielegalnego alkoholu, zostanie zidentyfikowany i postawiony przed wymiarem sprawiedliwości - zapowiedział Gül.
Masowe zatrucie nielegalnym alkoholem
To nie pierwsza seria zatruć nielegalnym alkoholem w Turcji w ostatnim czasie. W grudniu 2024 roku również w Stambule zmarło z ich powodu co najmniej 37 osób. W całym ubiegłym roku nieakcyzowanym alkoholem zatruło się w Turcji łącznie 110 osób, a 48 z nich zmarło. Śledczy zajęli ponadto 302 tony nielegalnie wyprodukowanych alkoholi.
Jak zauważają eksperci, popularność nielegalnej produkcji alkoholu w Turcji ma związek z wysokimi podatkami. Te w przypadku napojów spirytusowych sięgają nawet 150 procent. W efekcie za butelkę raki - tradycyjnego tureckiego alkoholu – w supermarkecie zapłacić należy około 1300 lir tureckich (równowartość 150 zł). Wysokość płacy minimalnej w Turcji to z kolei 22 tysiące lir (około 2,5 tys. zł).
Źródło: Anadolu Agency, CGTN Türk, tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: Ula Ulachka / Shutterstock.com