TVN24 | Świat

Królowa przyjęła amerykańską parę prezydencką. Biden: przypomniała mi moją matkę

TVN24 | Świat

Autor:
akw,
pp//rzw,
adso
Źródło:
BBC, PAP, tvn24.pl

Prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden i pierwsza dama Jill Biden zostali przyjęci w niedzielę na zamku w Windsorze przez królową Elżbietę II. Do spotkania doszło po udziale Bidena w szczycie G7 w ramach pierwszej zagranicznej podróży po objęciu przez niego funkcji gospodarza Białego Domu.

Brytyjska królowa przywitała prezydenta Joe Bidena i jego małżonkę Jill na zamku w Windsorze. Wizyta rozpoczęła się od przeglądu wojska na dziedzińcu zamkowym, po czym królowa wraz z amerykańską parą prezydencką udali się do jednej z komnat na herbatę, którą, jak podaje Sky News, monarchini osobiście nalewała. Pobyt państwa Bidenów na zamku trwał nieco ponad godzinę, czyli był o 10 minut dłuższy, niż było to przewidziane.

- Długo rozmawialiśmy. Była bardzo wspaniałomyślna. Nie sądzę, by się obraziła, ale przypomniała mi moją matkę. Pod względem tego jak wygląda i po prostu wielkoduszności. Była bardzo łaskawa - powiedział po spotkaniu Biden. Dodał, że zaprosił Elżbietę II do złożenia wizyty w Białym Domu.

Prezydent Stanów Zjednoczonych wraz z żoną od piątku przebywał w Kornwalii, gdzie wziął udział w szczycie przywódców państw grupy G7 w Carbis Bay. Pojawiła się na nim także królowa. Wraz z innymi członkami rodziny królewskiej rozmawiała ze światowymi liderami w ogrodzie botanicznym Eden Project. Księżna Kate, żona wnuczka monarchini, księcia Williama, wspólnie z Jill Biden odwiedziły szkołę, a dzień później wystosowały wspólne przesłanie.

Joe Biden tego samego dnia wieczorem wyleciał do Brukseli, gdzie w poniedziałek weźmie udział w szczycie przywódców państw NATO.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE

Do spotkania w Windsorze doszło dzień po paradzie wojskowej z okazji urodzin brytyjskiej królowej. Parada z powodu epidemii COVID-19 po raz drugi odbyła się w znacznie skromniejszej formie i nie w centrum Londynu, lecz na dziedzińcu zamku. Wzięło w niej udział 274 żołnierzy z 2. Batalionu Szkockich Gwardzistów oraz oddziału kawalerii, a także 70 koni. Przemarsz był jednak większy niż rok temu, gdy przed monarchinią maszerowało 85 Walijskich Gwardzistów.

Elżbieta urodziła się w 21 kwietnia 1926 roku, ale podobnie jak w przypadku jej poprzedników, oficjalne obchody urodzin, głównie z powodu lepszej pogody, odbywają się w drugą sobotę czerwca.

Joe Biden jest 13. urzędującym prezydentem USA, z którym spotkała się 95-letnia Elżbieta II, choć z pierwszym z tej listy Harrym Trumanem rozmawiała jeszcze jako księżniczka Elżbieta. Od czasu objęcia tronu w 1952 r. spotkała się ze wszystkimi kolejnymi prezydentami USA, z wyjątkiem Lyndona Johnsona sprawującego urząd w latach 1963-69.

Autor:akw, pp//rzw, adso

Źródło: BBC, PAP, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: https://twitter.com/RoyalFamily