Z Bułgarii uciekają lekarze

 
Lekarze wyjeżdżają z Bułagriisxc.hu

Bułgarscy lekarze i pielęgniarki masowo emigrują m.in. z powodów zarobkowych. Tendencja nasila się, a według środowisk lekarskich władze nie podejmują wystarczających wysiłków, by temu zapobiegać. Tylko w pierwszym kwartale tego roku Bułgarski Związek Lekarski wydał 145 zezwoleń na pracę za granicą, a stowarzyszenie pielęgniarek i położnych 120.

W minionym roku Bułgarię opuściło 500 lekarzy i 923 pielęgniarki. Emigracja, która obejmuje również inne zawody, w środowisku lekarskim ma dodatkowe przyczyny oprócz niskich zarobków. Lekarze wskazują m.in. na przestarzały sprzęt medyczny, napięcia w miejscu pracy, korupcję czy niereformowalny system. Najbardziej poszukiwanymi specjalistami w krajach takich, jak Niemcy, Francja czy Szwecja, są anestezjolodzy, chirurdzy i patolodzy. Dyplomy bułgarskie są uznawane, wystarczy znajomość języka.

Brak lekarzy

Według związku lekarskiego w kraju już odczuwa się niedosyt anestezjologów - ich liczba w ostatnich czterech latach zmniejszyła się z 1500 do 600. W kilkunastu małych szpitalach na prowincji doszło do zamknięcia oddziałów chirurgicznych, właśnie z braku anestezjologów. W dziesięciu z 28 miast, będących ośrodkami regionalnymi, nie ma ani jednego reumatologa. Za granicą taki lekarz zarabia co najmniej 4 tys. euro, podczas gdy w Akademii Medycznej w Sofii płaca wynosi 750 lewów (375 euro).

Z pielęgniarkami, które masowo wyjeżdżają do Wielkiej Brytanii, Szwajcarii i Niemiec, sytuacja jest wręcz krytyczna. W 2009 r. w kraju pracowało ok. 32 tys. pielęgniarek, obecnie ich liczba spadła do 28 tys. Według danych zawodowej organizacji pielęgniarek, ich płace w Bułgarii nie przekraczają 250 euro, a to trzykrotnie mniej niż w Wielkiej Brytanii. Według ekspertów dla normalnego funkcjonowania systemu ochrony zdrowia liczba pielęgniarek powinna dwukrotnie przekraczać liczbę lekarzy, podczas gdy w Bułgarii jest ona niższa.

Nie tylko lekarze

Emigracja dotyczy nie tylko środowiska lekarskiego. Według najnowszego spisu ludności, przeprowadzonego w lutym, w ostatnich 20 latach z Bułgarii wyjechało na stałe 410 tys. ludzi. Realnie liczba ta jest co najmniej dwukrotnie wyższa, gdyż statystyka nie obejmuje wszystkich, m.in. studentów, którzy nie wracają po zakończeniu nauki.

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu