Korea Północna wysłała do Rosji ponad 10 transportów amunicji do wykorzystania w wojnie z Ukrainą, co odpowiada milionowi pocisków artyleryjskich artyleryjskich - przekazał wywiad w Seulu. - To mniej więcej tyle, ile Rosja zużyje podczas wojny z Ukrainą w ciągu dwóch miesięcy - poinformował Yoo Sang-bum, zasiadający w południowokoreańskiej komisji parlamentarnej do spraw wywiadu.
Według służb wywiadowczych w Seulu, Korea Północna zaczęła dostarczać Rosji uzbrojenie jeszcze w sierpniu. Od tamtego czasu armia rosyjska miała otrzymać ponad 10 transportów amunicji.
Południowokoreański wywiad, składający w środę sprawozdanie na zamkniętym posiedzeniu komisji parlamentarnej do spraw wywiadu, poinformował, że dostawy północnokoreańskiej amunicji były realizowane z użyciem statków, pływających między północnokoreańskim portem na wschodnim wybrzeżu (Rajin - przyp. red.) a portami w Kraju Nadmorskim w Rosji, a także drogą powietrzną z Korei Północnej.
Na pełnych obrotach
- Fabryki amunicji w Korei Północnej pracują na pełnych obrotach, aby zaspokoić zapotrzebowanie na dostawy wojskowe do Rosji - powiedział dziennikarzom deputowany Yoo Sang-bum z Partii Władzy Ludowej, zasiadający w komisji parlamentarnej ds. wywiadu. Dodał, że reżim w Pjongjangu mobilizuje też mieszkańców i zakłady cywilne do produkcji skrzynek, potrzebnych do wysyłania uzbrojenia.
Yoo Sang-bum przekazał, że ponad 10 transportów amunicji odpowiada milionowi pocisków artyleryjskich. - To mniej więcej tyle, ile Rosja zużyje podczas wojny z Ukrainą w ciągu dwóch miesięcy - dodał.
Ustalenia brytyjskiego wywiadu
W ubiegłym tygodniu resort obrony Wielkiej Brytanii w swoim raporcie wskazał, że Rosja zaoferowała Korei Północnej za przekazywaną amunicję i sprzęt wojskowy wsparcie finansowe, gospodarcze, dostarczania technologii wojskowych i współpracę w innych obszarach zaawansowanych technologii, w tym dotyczących przestrzeni kosmicznej.
Po wizycie Szojgu
Pod koniec lipca tego roku Koreę Północną odwiedził minister obrony Rosji Siergiej Szojgu. Oficjalnym powodem jego wizyty był udział w obchodach 70. rocznicy zakończenia wojny koreańskiej - informowała wówczas rosyjska sekcja BBC.
Niedługo po wizycie Szojgu do Korei Północnej został wysłany rosyjski samolot wojskowy Ił-62, co wywołało podejrzenia, że reżim Kim Dzong Una sprzedaję broń Rosjanom.
Źródło: Reuters, BBC