Świat

Wystrzelili pocisk z okrętu podwodnego. Próba się nie udała

Świat

PAP / EPA | KCNAKorea Płn

Korea Północna wystrzeliła w sobotę ze swojego okrętu podwodnego pocisk balistyczny. Test przeprowadzono na wodach morskich po wschodniej stronie Półwyspu Koreańskiego. Próba nie powiodła się – wynika z oświadczenia południowokoreańskiego Sztabu Generalnego.

Do wystrzelenia pocisku miało dojść o godz. 11.30 czasu lokalnego. Ani zakładana trajektoria, ani miejsce skąd go wystrzelono, nie są znane. Wiadomo tylko, że test zakończył się niepowodzeniem.

Przedstawiciele południowokoreańskiej armii podkreślają, że pociski wystrzelone z okrętów podwodnych stanowią szczególne zagrożenie dla stabilności w regionie, bo są trudniejsze do monitorowania.

Dowództwo Sił Strategicznych USA (USSTRATCOM) poinformowało w wydanym oświadczeniu, że pocisk balistyczny KN-11, wystrzelony z okrętu podwodnego przy porcie Sinpo na wschodnim wybrzeżu Korei Płn., "według wszelkich przesłanek spadł do Morza Japońskiego".

Z kolei Dowództwo Obrony Północnoamerykańskiej Przestrzeni Powietrznej i Kosmicznej (NORAD) zapewniło, że nie stanowił on zagrożenia dla Ameryki Północnej.

USA i Japonia potępiają

To kolejny test przeprowadzony przez Pjongjang, mimo całkowitego zakazu tego rodzaju prób nałożonego przez Radę Bezpieczeństwa ONZ. Został on stanowczo potępiony przez Stany Zjednoczone i Japonię.

Departament Stanu USA zaapelował do władz w Pjongjangu, by "powstrzymały się od dalszego podsycania napięć w regionie" oraz "skoncentrowały się na konkretnych krokach wiodących do wypełnienia (przez Koreę Płn.) zobowiązań na arenie międzynarodowej".

Premier Japonii Shinzo Abe powiedział, że wystrzelenie pocisku to "jednoznaczne kwestionowanie rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ".

- Powinniśmy stanowczo potępić przeprowadzenie próby z pociskiem (przez Pjongjang), jednocześnie współpracując ze społecznością międzynarodową - podkreślił szef rządu w Tokio. Dodał, że pocisk nie stanowił poważnego zagrożenia dla bezpieczeństwa jego kraju.

Próby Musudanów

Kolejne wystrzelenie pocisku w Korei Płn. nastąpiło niecałe 3 tygodnie po tym, jak 22 czerwca ze wschodniego wybrzeża wystrzelone zostały dwa pociski balistyczne typu Musudan; pierwszy upadł zaraz po odpaleniu w pobliżu linii brzegowej, drugi pokonał dystans ok. 400 km i wpadł do Morza Japońskiego. Kilka przeprowadzonych w kwietniu i maju prób z tym pociskiem zakończyło się fiaskiem. Jak twierdzą przedstawiciele władz USA i Korei Południowej, w kwietniu Korea Płn. testowała rakietę Musudan trzykrotnie.

Pjongjang kontynuuje próby z rakietami balistycznymi mimo przyjętej 2 marca przez Radę Bezpieczeństwa ONZ rezolucji, która zaostrzyła sankcje wobec Korei Płn. Rezolucja ta była odpowiedzią na przeprowadzony przez ten kraj 6 stycznia kolejny test z bronią nuklearną. Ponadto w lutym Korea Płn. wystrzeliła rakietę balistyczną dalekiego zasięgu, która wyniosła na orbitę okołoziemską satelitę.

Autor: mm//plw / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: PAP / EPA | KCNA