Wyścig rusza. Kalendarz kampanii przed wyborami do Dumy

Wybory do Dumy odbędą się we wrześniu Shutterstock

Rosyjska Centralna Komisja Wyborcza ogłosiła kalendarz kampanii przed zaplanowanymi na 18 września wyborami do Dumy. Do 13 lipca partie mogą składać listy kandydatów. Kampania w mediach ruszy 20 sierpnia.

Formalnie kampania wyborcza już się rozpoczęła, gdy w miniony piątek prezydent Władimir Putin podpisał dekret o przeprowadzeniu wyborów 18 września. Jak zauważa dziennik "Kommiersant", partie przygotowują się do wyborów już od kilku miesięcy. Rządząca Jedna Rosja, która znajduje się u władzy od 12 lat, rozpoczęła w maju wstępną selekcję kandydatów. W najbliższy weekend partia przeprowadzi drugi etap zjazdu przedwyborczego.

Zjazdy zamierzają przeprowadzić w najbliższych dniach dwa inne ugrupowania reprezentowane w parlamencie: Komunistyczna Partia Federacji Rosyjskiej (KPRF) i socjalistyczna Jedna Rosja. Terminu zjazdu nie wyznaczyła jeszcze Liberalno-Demokratyczna Partia Rosji (LDPR) Władimira Żyrinowskiego.

Partie pozaparlamentarnej, tzw. pozasystemowej opozycji - Jabłoko i Partia Wolności Narodowej (Parnas), zapowiedziały na koniec czerwca i początek lipca zjazdy, na których zatwierdzą listy kandydatów.

Listy kandydatów

Jak ogłosiła w poniedziałek Centralna Komisja Wyborcza (CKW), partie powinny ustalić listy kandydatów, w tym w okręgach jednomandatowych, do 12 lipca włącznie i najpóźniej 13 lipca złożyć dokumenty w CKW. Nie później niż 28 sierpnia partie powinny opublikować swoje programy wyborcze w co najmniej jednym ogólnokrajowym wydaniu drukowanym, a także w internecie.

Tegoroczne wybory do Dumy (izby niższej parlamentu) odbędą się według systemu mieszanego. 225 deputowanych będzie wyłonionych z list partyjnych, kolejnych 225 - w okręgach jednomandatowych. Prawo do udziału w wyborach mają 74 partie, ale aktywna jest nie więcej niż jedna trzecia z tej liczby. 14 partii ma prawo udziału w wyborach bez zbierania podpisów dzięki temu, że mają swych przedstawicieli w federalnych czy regionalnych zgromadzeniach ustawodawczych.

Liczne nieprawidłowości

W połowie lipca ubiegłego roku prezydent Putin podpisał dekret przesuwający termin wyborów parlamentarnych w 2016 roku. Decyzja o przyspieszeniu wyborów spotkała się z krytyką opozycji, która twierdziła, że krok ten ma utrudnić jej kandydatom prowadzenie kampanii, bo ta przypadnie w związku z tym na okres wakacyjny. Politycy Jednej Rosji argumentowali, że przyspieszenie wyborów pozwoli nowym deputowanym na wzięcie udziału już w początkowej fazie prac nad budżetem Federacji Rosyjskiej na 2017 rok.

Po poprzednich wyborach do Dumy w 2011 roku Biuro Instytucji Demokratycznych i Praw Człowieka (ODIHR) OBWE, oceniło, że charakteryzowały się one licznymi nieprawidłowościami, a Jedna Rosja była faworyzowana. Od 2000 roku, tj. od objęcia władzy w Rosji przez Putina, żadne wybory w tym kraju nie zostały uznane przez obserwatorów z Zachodu za wolne i demokratyczne.

Autor: tas\mtom / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock