150 lat temu, sufrażystka i działaczka na rzecz praw wyborczych dla kobiet Susan B. Anthony nielegalnie oddała swój głos w swoim rodzinnym Rochester w stanie Nowy Jork. Została aresztowana, a potem skazana za nielegalne głosowanie. Niemal 50 lat później uchwalono dziewiętnastą poprawkę do konstytucji Stanów Zjednoczonych dzięki której, kobiety mogły otrzymać prawo do oddania głosu.
We wtorek Amerykanki oddały hołd dla wysiłków działaczki, odwiedzając jej grób, na którym zostawiły naklejki "I Voted Today" ("Głosowam dzisiaj"). To lokalna tradycja w Rochester, gdzie na cmentarzu Mount Hope pochowana jest Anthony.
W tym roku senator Nowego Jorku Samra Brouk oraz członkinie Zgromadzenia Stanu Nowy Jork (izby niższej legislatury stanu Nowy Jork) Sarah Clark i Jennifer Lunsford zorganizowały wiec, na którym przemaszerowano spod domu aktywistki do najbliższego lokalu wyborczego. Zachęcały w ten sposób do głosowania w tegorocznych wyborach środka kadencji. W akcji wzięło udział - według informacji Clark - około 120 osób.
Lunsford zwracała uwagę, że "w tym roku kobiety w szczególności widzą, co się stanie, jeśli zaczną tracić cierpliwość do ich praw". - Ryzykujemy, że stracimy to, co uważamy za oczywiste - mówiła.
- Wobec tego wszystkiego, co się dzieje z prawami kobiet, także naszą zdolnością do podejmowania decyzji dotyczących własnego ciała i rozkładu opieki zdrowotnej, ważne jest, abyśmy pojawiały się i głosowały - zaznaczała Clark, która zostawiła naklejkę na nagrobku aktywistki.
Nagrobek, jak opisuje CNN, wygląda trochę inaczej niż w 2016 roku - znajduje się pod plastikową osłoną chroniącą tablicę nagrobną przed uszkodzeniem przez niezliczoną już liczbę naklejek, które umieszcza się przy każdym cyklu wyborczym.
Susan B. Anthony urodziła się w lutym 1820 roku w Adams w stanie Massachusetts. W 1869 roku, razem z Elizabeth Cady Stanton, założyła National Women Suffrage Association, aby promować konstytucyjne prawo kobiet do głosowania. W 1888 roku zorganizowała Council of Women, której celem było propagowanie ruchu feministycznego.
Za jej życia cztery amerykańskie stany - Wyoming (1889), Kolorado (1893), Idaho (1896) i Utah (1896) - przyznały kobietom prawa wyborcze.
Autorka/Autor: akw
Źródło: CNN, tvn24.pl