Tylko w ciągu czterech pierwszych miesięcy 2024 roku w Republice Południowej Afryki doszło do co najmniej 10 zabójstw politycznych – wskazuje opublikowany w poniedziałek raport Globalnej Inicjatywy Przeciwko Międzynarodowej Przestępczości Zorganizowanej (GI TOC). Według organizacji ich liczba rośnie przed każdymi wyborami. Najbliższe zaplanowane są na 29 maja.
Już w przyszłym tygodniu blisko 28 milionów Południowoafrykańczyków ruszy do urn. Nadchodzące wybory parlamentarne będą siódmymi demokratycznymi wyborami w historii RPA. Najnowszy raport Globalnej Inicjatywy Przeciwko Międzynarodowej Przestępczości Zorganizowanej (GI TOC) przestrzega, że przed każdymi z nich w kraju rosła liczba motywowanych politycznie morderstw.
W latach 2000-2023 w wyniku morderstw popełnianych z pobudek politycznych zginęło 488 osób. Rekordowy pod tym względem był rok 2019 roku, kiedy doszło do 42 zbrodni o podłożu politycznym. W tym roku, tylko do kwietnia, w RPA dokonano co najmniej 10 zabójstw politycznych – szacuje GI TOC.
Wybory parlamentarne w RPA. GI TOC o wysokiej "niestabilności i nieprzewidywalności"
Mianem zabójstw politycznych organizacja określa zaplanowane morderstwa polityków, radnych, urzędników państwowych, działaczy politycznych, sygnalistów i innych członków społeczeństwa obywatelskiego, których motywacją były powody ideologiczne bądź strategiczne. Zdaniem autorów raportu zbrodnie te stanowią część "systemu przestępczego zarządzania opartego na współpracy, w którym lokalni politycy i przedstawiciele administracji rządowej zmawiają się z przestępcami w celu wyeliminowania rywali".
GI TOC przypomina, że podczas wcześniejszych wyborów krajowych - w latach 2004, 2009, 2014 i 2019 - wzrost liczby zabójstw na tle politycznym prowadził w RPA do gwałtownych zamieszek. Zdaniem organizacji jeszcze przed 29 maja historia może się powtórzyć. Zgodnie z przewidywaniami GI TOC nadchodzące głosowanie może charakteryzować się podobnie wysoką "niestabilnością i nieprzewidywalnością", co pierwsze demokratyczne wybory z 1994 roku.
Zgodnie z przytoczonymi przez BBC sondażami rządzący obecnie w kraju Afrykański Kongres Narodowy (ANC) po raz pierwszy od 30 lat może uzyskać poparcie niecałej połowy głosujących i w efekcie stanąć przed koniecznością zawiązania rządu koalicyjnego. Po stronie opozycji największym poparciem cieszy się Alians Demokratyczny (DA), obiecujący obywatelom liberalizację gospodarki, stworzenie dwóch milionów nowych miejsc pracy, zakończenie przerw w dostawach prądu i zmniejszenie przestępczości. Na spory odsetek głosów liczyć może też Ruch Bojowników o Wolność Gospodarczą (EFF) planujący redystrybucję ziemi oraz nacjonalizację kopalni, banków innych kluczowych sektorów gospodarki – wskazuje brytyjski portal.
Źródło: PAP, BBC
Źródło zdjęcia głównego: KIM LUDBROOK/EPA/PAP