Wstrząsające pięć minut. Zobacz, jak zestrzelono MH17

[object Object]
Holenderski urząd ds. bezpieczeństwa (OVV) przedstawił wizualizację katastrofy i ustaleń na temat jej przyczynOnderzoeksraad voor Veiligheid
wideo 2/5

Wyprodukowany w Rosji pocisk ziemia-powietrze Buk zestrzelił latem 2014 roku samolot linii Malaysia Airlines, który leciał nad wschodnią Ukrainą - poinformował w opublikowanym we wtorek raporcie na temat katastrofy holenderski urząd ds. bezpieczeństwa (OVV). Holendrzy zamieścili w internecie materiał wideo, w którym rekonstruują przebieg lotu i zestrzelenie MH17 oraz przedstawiają wnioski ze swego dochodzenia. Więcej o raporcie w Faktach z zagranicy w TVN24 Biznes i Świat o godz. 20.

W swoim oficjalnym kanale w YouTube holenderski urząd ds. bezpieczeństwa (Onderzoeksraad voor Veiligheid - OVV) umieścił film na temat katastrofy MH17 i dochodzenia w tej sprawie. Można go obejrzeć w kilku wersjach. Pełny materiał ma 20 minut długości, wersja skrócona, która zawiera najważniejsze elementy, liczy 5 minut. Film można obejrzeć w wersji językowej niderlandzkiej i angielskiej. Są też wersje z napisami rosyjskimi i ukraińskimi.

Materiał przedstawia przebieg lotu MH17, okoliczności jego zestrzelenia, a następnie najważniejsze ustalenia OVV. Pojawia się też szef OVV Tjibbe Joustra, który mówi m.in. o różnicy zdań z Rosją.

Głowica miała eksplodować zaledwie metr od kokpituOVV

Detonacja głowicy koło kokpitu

W wyczekiwanym od dawna końcowym raporcie na temat katastrofy, w której zginęło 298 osób, głównie Holendrzy, międzynarodowi śledczy nie wyjaśnili, kto wystrzelił rakietę. W dokumencie napisano, że pocisk wystrzelono z terytorium o powierzchni 320 km kw. na wschodzie Ukrainy. Jak pisze agencja AP, całe to terytorium było w tym czasie w rękach rebeliantów.

Samolot zestrzelił pocisk odpalony z wyrzutni BukOVV

Holenderski urząd koordynuje międzynarodowe dochodzenie w sprawie ubiegłorocznego zestrzelenia malezyjskiego boeinga. Śledczy ustalili, że pocisk eksplodował niecały metr od kokpitu.

Boeing wykonujący lot MH17 "rozbił się na skutek dokonanej na zewnątrz detonacji głowicy, która uderzyła w samolot na lewo od kokpitu" - oświadczył szef OVV Tjibbe Joustra. Jak dodał, chodzi o taki rodzaj pocisku, który "instalowany jest w systemach ziemia-powietrze Buk". Rodzaj rakiety ustalono na podstawie fragmentów znalezionych w ciałach pilotów oraz na podstawie śladów farby.

Jak poinformował Joustra, Rosja zakwestionowała rodzaj pocisku.

Szef OVV wypowiadał się w bazie wojskowej Gilze-Rijen, w której zaprezentowano zrekonstruowane ze szczątków fragmenty kabiny i części kadłuba, gdzie znajdowała się klasa biznesowa. Gdy pokazywano powyginane i podziurawione szczątki, wśród obecnych w bazie dziennikarzy zapadła cisza - relacjonuje agencja AP.

Rodziny ofiar obejrzały animację zestrzelenia

W swym raporcie OVV ocenił też, że latem 2014 roku władze Ukrainy powinny były "zapobiegawczo" zamknąć przestrzeń powietrzną nad wschodnią częścią kraju, gdzie trwały walki prorosyjskich separatystów i ukraińskiej armii. Nikomu nie przyszło jednak do głowy, że istnieje zagrożenie dla lotnictwa cywilnego - zauważył Joustra.

61 linii lotniczych, które latały nad obszarem konfliktu, powinno było brać pod uwagę potencjalne zagrożenia, z jakim to się wiąże. OVV zalecił zmianę międzynarodowych przepisów lotniczych, by wymusić na przewoźnikach większą przejrzystość na temat wyboru tras lotów.

Zamknięte dla lotnictwa cywilnego była tylko niższe pułapyOVV

Przed oficjalnym zaprezentowaniem raportu szef OVV spotkał się z rodzinami ofiar katastrofy. Joustra powiedział im, że pasażerowie, którzy nie zginęli na skutek uderzenia pocisku, stracili przytomność z powodu nagłej dekompresji w samolocie i braku tlenu na wysokości 10 km. Nie wykluczono jednak, że niektórzy byli świadomi przez 60-90 sekund, zanim samolot się rozbił.

Rodzinom pokazano też animację przedstawiającą zestrzelenie samolotu. Ojciec młodego mężczyzny, który poniósł śmierć w tym wypadku, Rob Fredriksz, powiedział, że poczuł ulgę, gdy usłyszał, że ludzie na pokładzie najpewniej zginęli natychmiast.

Samolot zniknął z radarów kilka sekund po godz. 13.20OVV

Blisko 300 zabitych

Boeing 777, który wykonywał lot MH17 z Amsterdamu do Kuala Lumpur, został zestrzelony na wschodzie Ukrainy 17 lipca 2014 roku. Zginęło 298 osób, w tym 193 obywateli Holandii. Zachód i Ukraina uważają, że maszyna została najprawdopodobniej zestrzelona rakietą ziemia-powietrze dostarczoną separatystom przez Rosję. Moskwa stanowczo odrzuca te oskarżenia i wskazuje na ukraińskie siły jako na sprawców katastrofy.

W zeszłym roku holenderscy śledczy wraz z OVV, badający przyczyny tragedii lotu MH17, we wstępnym raporcie napisali, że prawdopodobnie w samolot uderzyły "obiekty" poruszające się z dużą prędkością. Pokrywało się to z podejrzeniami, że samolot został trafiony odłamkami rakietowego pocisku ziemia-powietrze. Pocisk taki wybucha, kiedy znajdzie się w pobliżu celu.

[object Object]
Holenderski raportTVN24/Reuters/ENEX
wideo 2/5

Autor: //gak / Źródło: tvn24.pl, PAP

Źródło zdjęcia głównego: OVV

Tagi:
Raporty: