Zełenski o ukraińskiej kontrofensywie: nasi dowódcy są nastawieni pozytywnie, przekażcie to Putinowi

Źródło:
PAP, Interfax-Ukraina

Wszyscy nasi dowódcy są nastawieni pozytywnie - stwierdził prezydent Wołodymyr Zełenski, odpowiadając na pytanie o przebieg ukraińskiej kontrofensywy. Przywódca mówił, że w Ukrainie trwają kontrofensywne działania obronne.

- Jestem codziennie w kontakcie z naszymi dowódcami na różnych kierunków (...). Wszyscy są obecnie nastawieni pozytywnie. Przekażcie to Putinowi - powiedział Zełenski podczas sobotniej konferencji prasowej w Kijowie po spotkaniu premierem Kanady Justinem Trudeau.

- Z mojego punktu widzenia w Ukrainie trwają kontrofensywne działania obronne. Na jakim są etapie, tego nie będę szczegółowo omawiać. Uważam, że będziemy to odczuwać - dodał prezydent, cytowany przez agencję Interfax-Ukraina.

Zełenski podkreślił też, że "nie ufa kanałom Telegram i Putinowi". - Ufać należy naszym żołnierzom - dodał.

ZOBACZ TEŻ: Atak na Ukrainę. Relacja na żywo w tvn24.pl

Zełenski poinformował też, że w niedzielę będzie rozmawiał telefonicznie z prezydentem Polski Andrzejem Dudą o jego spotkaniu z przywódcami Francji i Niemiec.

- Myślę, że (Duda - red.) powie mi, czego będzie ono dotyczyć. Będziemy mieć nadzieję, że koledzy pomyślą o tym, jak przyspieszyć przystąpienie Ukrainy do NATO - powiedział prezydent, odnosząc się do zaplanowanego na poniedziałek spotkania prezydenta Andrzeja Dudy, kanclerza Niemiec Olafa Scholza i prezydenta Francji Emmanuela Macrona.

Wołodymyr Zełenski odwiedza obwód chersoński po wysadzeniu zapory na Dnieprze Twitter/@ZelenskyyUa

Pomoc Kanady

Premier Kanady podczas konferencji prasowej z kolei zapowiedział przekazanie Ukrainie pomocy militarnej o wartości 500 mln dolarów kanadyjskich (375 mln USD) oraz udział jego kraju w szkoleniu ukraińskich pilotów - pisze agencja Reutera.

Trudeau poinformował też o skonfiskowaniu przez Kanadę samolotu transportowego Antonow, którego właścicielem jest Rosja. Maszyna wylądowała w Kandzie rok temu. Premier ogłosił, że jego kraj rozpoczyna proces przekazania samolotu Ukrainie.

Autorka/Autor:tas / prpb

Źródło: PAP, Interfax-Ukraina

Źródło zdjęcia głównego: Twitter/@ZelenskyyUa

Tagi:
Raporty: