TVN24 | Świat

Wołodymyr Zełenski do Viktora Orbana: musicie zdecydować, kogo popieracie

TVN24 | Świat

Autor:
mjz/kab
Źródło:
TVN24
Wołodymyr Zełenski zwrócił się bezpośrednio do Viktora Orbana
Wołodymyr Zełenski zwrócił się bezpośrednio do Viktora OrbanaFacebook/Володимир Зеленський
wideo 2/5
Facebook/Володимир ЗеленськийWołodymyr Zełenski zwrócił się bezpośrednio do Viktora Orbana

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w przemówieniu adresowanym do unijnych przywódców w pewnym momencie zwrócił się bezpośrednio do Viktora Orbana. Stwierdził, że Węgry "muszą zdecydować, kogo popierają" w związku z rosyjską inwazją. - Ty się wahasz, czy mają być sankcje czy nie? Wahasz się, czy to zrobić czy nie? Wahasz się, czy handlować z Rosją czy nie? Nie ma czasu się wahać, czas decydować - zaapelował do węgierskiego premiera.

OGLĄDAJ NA ŻYWO W TVN24 GO

Rosyjska agresja na Ukrainę trwa już miesiąc.

30. doba rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Czytaj relację w tvn24.pl

Zełenski do Orbana: musicie sami zdecydować, kogo popieracie

W czasie szczytu Rady Europejskiej do przywódców krajów zwrócił się zdalnie prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Część swojego wystąpienia skierował bezpośrednio do premiera Węgier Viktora Orbana, odnosząc się do postawy Węgier w sprawie nakładania kolejnych sankcji na Rosję.

- Musicie zdecydować, kogo popieracie. Jesteście suwerennym państwem - powiedział.

Jak mówił dalej, był wielokrotnie w Budapeszcie i widział pomnik Buty na brzegu Dunaju, który jest poświęcony pamięci ofiar Holokaustu.

Wołodymyr ZełenskiFacebook/Володимир Зеленський

- Viktorze, posłuchaj, wiesz, co dzieje się w Mariupolu. Bądź tak dobry, jak dasz radę, idź na nabrzeże, popatrz na ten pomnik i zobacz, że masowe zabójstwo może się powtórzyć w dzisiejszym świecie. I to robi dzisiaj Rosja w Mariupolu, tam są tacy sami ludzie - dorośli, dzieci, dziadkowie, babcie. Tysiące osób - mówił Zełenski.

Zełenski do Orbana: ty się wahasz?

- Tych tysięcy już nie ma. A ty się wahasz, czy mają być sankcje czy nie? Wahasz się, czy to zrobić czy nie? Wahasz się, czy handlować z Rosją czy nie? Nie ma czasu się wahać, czas decydować. Wierzymy w Was, potrzebujemy waszego wsparcia, wierzymy w twój naród, wierzymy w Unię Europejską, wierzymy, że w decydującej chwili Niemcy też będą z nami. Dziękuję. Sława Ukrainie! - powiedział Zełenski.

Autor:mjz/kab

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Facebook/Володимир Зеленський

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości