Ukraiński deputowany: większość kadyrowców zginęła z rąk ukraińskich żołnierzy

Autor:
tas/
tam
Źródło:
PAP, Ukraińska Prawda
UNIAN: rosyjska kolumna zniszczona przez ukraińskie siły pod Kijowem
UNIAN: rosyjska kolumna zniszczona przez ukraińskie siły pod KijowemTelegram @uniannet
wideo 2/21
Telegram @uniannetUNIAN: rosyjska kolumna zniszczona przez ukraińskie siły pod Kijowem

Ukraińskie media wielokrotnie informowały, że w walkach przeciwko siłom zbrojnym Ukrainy biorą udział "kadyrowcy", czyli żołnierze czeczeńskiej jednostki specjalnej. Fedir Wenisławski - przedstawiciel komisji do spraw bezpieczeństwa narodowego i obrony w Radzie Najwyższej Ukrainy - przekazał w środę, że "większość z nich zginęła z rąk ukraińskich żołnierzy".

Fedir Wenisławski przekazał tę informację podczas rozmowy ze stacją telewizyjną Ukraina 24, powołując się na dane wywiadowcze. - Udział czeczeńskich bojowników w działaniach zbrojnych w Ukrainie nosi charakter operacji specjalnej, obliczonej na wywołanie paniki w naszym społeczeństwie. Jest to jeden z nieodłącznych elementów tak zwanej wojny hybrydowej - podkreślił parlamentarzysta.

Relacja tvn24.pl: ATAK ROSJI NA UKRAINĘ. 21. DZIEŃ INWAZJI

W opinii Wenisławskiego do udziału w wojnie zmobilizowano około tysiąc Czeczenów. Pozostali przy życiu "kadyrowcy" - czyli żołnierze czeczeńskiej jednostki specjalnej noszącej imię pierwszego prezydenta Czeczenii Ahmada Kadyrowa - jak stwierdził ukraiński polityk, "trafiają do oddziałów zaporowych, których zadaniem jest powstrzymywanie rosyjskich żołnierzy przed unikaniem walki i dezercją oraz pacyfikacja podbitych ziem".

Formacje zbrojne, określane mianem "kadyrowców", stanowią część Gwardii Narodowej Federacji Rosyjskiej (Rosgwardii). Rosgwardia, dowodzona przez generała Wiktora Zołotowa, byłego szefa ochrony prezydenta Władimira Putina, została utworzona w 2016 roku na bazie wojsk wewnętrznych rosyjskiego MSW.  

Czytaj też: Wojskowa kolumna aż po horyzont: armia ukraińska czy Czeczeni? Sprawdzamy

Groźby Kadyrowa

14 marca portal Ukraińska Prawda zacytował wypowiedź prezydenta Czeczenii Ramzana Kadyrowa, uważanego za bliskiego sojusznika Władimira Putina, który we wpisie na kanale Telegram twierdził, że jest pod Hostomlem (w pobliżu Kijowa). Czeczeński przywódca groził, że "niedługo będzie w ukraińskiej stolicy".

Informacja o tym, że ​​Kadyrow przebywa lub przebywał w Ukrainie, nie została potwierdzona. Jednak jego wpis aktywnie rozpowszechniały rosyjskie propagandowe media, w tym agencja RIA Nowosti.

W środę Ukraińska Prawda podała, że Kadyrow opublikował na kanale Telegram kolejną wiadomość i wideo, świadczące o tym, że jest w Groznym (stolicy Czeczenii).

Czytaj też: Kadyrow przyznaje: wśród rodaków z Czeczenii są już niestety straty

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:tas/ tam

Źródło: PAP, Ukraińska Prawda

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości