ISW: ukraińskie siły zajęły wschodni brzeg Dniepru pod Chersoniem. Armia: trwają bardzo trudne działania

Źródło:
PAP

W najnowszej analizie amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW) powiadomił, że materiały opublikowane przez rosyjskich blogerów wojennych wskazują na to, że ukraińskie siły zajęły pozycje na wschodnim brzegu Dniepru w obwodzie chersońskim. Rzeczniczka armii ukraińskiej na południu kraju Natalia Humeniuk nie sprostowała ani nie potwierdziła tych doniesień, lecz zaapelowała o ciszę informacyjną.

Z opublikowanych w sobotę materiałów, opatrzonych danymi geolokalizacyjnymi, wynika, że ukraińskie oddziały zajęły pozycje na lewym brzegu rzeki, na północ od okupowanego przez rosyjskie wojsko miasta Oleszki.

ZOBACZ TEŻ: Atak na Ukrainę. Relacja na żywo w tvn24.pl

W ostatnich dniach rosyjscy blogerzy wojenni pisali, że ukraińska armia utrzymuje te pozycje od tygodni, zdołała utworzyć stabilne linie zaopatrzenia i regularnie prowadzi wypady na tym obszarze. Można z tego wywnioskować, że Rosjanie nie kontrolują tego terytorium - podkreślili analitycy ISW.

Jak dodał amerykański ośrodek, pojawiają się też informacje o tym, że rosyjskie wojska nie kontrolują części wysp w delcie Dniepru na południowy zachód od wyzwolonego Chersonia.

Część blogerów narzekała, że ukraińskie siły mogły przesunąć się na lewy brzeg rzeki w związku z niewystarczającą siłą rosyjskiego ognia artyleryjskiego, wynikającą ze zbyt dużego poziomu scentralizowania rosyjskiego systemu dowodzenia.

ISW: nie jest znana liczebność ani cel działań ukraińskich jednostek

Eksperci ISW zaznaczyli, że nie są znane liczebność ani cel działań ukraińskich jednostek na lewym brzegu Dniepru. Nie wiadomo też, czy Ukraina chce i jest w stanie utrzymać pozycje na tym terytorium.

ISW odnotował zajęcie przez ukraińskie siły pozycji na lewym brzegu rzeki dopiero teraz, ponieważ analitycy think tanku po raz pierwszy dotarli do wiarygodnych materiałów z danymi geolokalizacyjnymi. 

Armia nie potwierdziła ani nie sprostowała doniesień. Apel o ciszę informacyjną

Natalia Humeniuk, rzeczniczka armii ukraińskiej na południu kraju, nie sprostowała ani nie potwierdziła doniesień ISW.

- Chcę, żeby wszyscy zdawali sobie sprawę, że trwają bardzo trudne działania, kiedy trzeba pokonać taką przeszkodę, jak na przykład Dniepr. Kiedy linia frontu biegnie przez tak szeroką, dużą rzekę - powiedziała rzeczniczka w niedzielę na antenie telewizji.

Jak dodała, "operacja wojskowa wymaga ciszy informacyjnej, dopóki nie będzie to wystarczająco bezpieczne" dla ukraińskich wojskowych. - Dlatego trzeba zachować cierpliwość, dotyczy to nawet Instytutu Studiów nad Wojną - zaapelowała Humeniuk.

Zniszczone domy w obwodzie chersońskim Andrij Jermak/telegram

Rzeczniczka poinformowała, że rosyjskie wojsko na lewym brzegu Dniepru próbuje wykorzystywać miejscowych mieszkańców w charakterze "żywych tarcz".

Już w połowie marca ukraiński wywiad wojskowy (HUR) informował, że oddziały zwiadowcze przeprowadzają operacje w okupowanej przez rosyjskie wojska lewobrzeżnej części obwodu chersońskiego.

Autorka/Autor:pp / prpb

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: