Rzecznik sił powietrznych Ukrainy: grupa rosyjskich samolotów leci w kierunku naszego południa

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl, PAP, Reuters

Niedziela jest 424. dniem inwazji zbrojnej Rosji na Ukrainę. Rzecznik ukraińskich sił powietrznych Jurij Ihnat oświadczył, że istnieje niebezpieczeństwo bombardowania południowych regionów Ukrainy, w kierunku których zmierza grupa rosyjskich samolotów. Ihnat przypomniał, że Rosjanie ostrzeliwują ukraińskie obszary położone w pobliżu linii frontu kierowanymi bombami lotniczymi zrzucanymi z myśliwców Su-34 i Su-35. W obwodzie chersońskim został ogłoszony alarm przeciwlotniczy - podały ukraińskie media. W tvn24.pl relacjonujemy wydarzenia z i wokół Ukrainy.

i

Relacja odświeża się automatycznie

 • 20:23

  Do strzelaniny między rosyjskimi wojskowymi i najemnikami z Grupy Wagnera doszło w Stanicy Ługańskiej, w okupowanej części ukraińskiego obwodu ługańskiego; w wyniku starcia są ofiary śmiertelne - poinformował ukraiński Sztab Generalny.

 • 18:01

  Rzecznik ukraińskich sił powietrznych Jurij Ihnat oświadczył, że istnieje niebezpieczeństwo "bombardowania" południowych regionów Ukrainy, w kierunku których zmierza grupa rosyjskich samolotów.

  Ihnat przypomniał, że Rosjanie ostrzeliwują ukraińskie obszary, położone w pobliżu linii frontu, kierowanymi bombami lotniczymi zrzucanymi z samolotów Su-34 i Su-35. W obwodzie chersońskim został ogłoszony alarm przeciwlotniczy - podały ukraińskie media.

 • 17:46

  Rosyjska prokuratura żąda dodatkowych kar dla Aleksieja Moskalowa, skazanego za antywojenny rysunek swej córki - podał niezależny rosyjski portal OWD-Info. Nadal nie wiadomo, gdzie znajduje się mężczyzna. Obrońcy informują, że w sprawie pojawił się nowy, nieznany im adwokat, który twierdzi, że reprezentuje Moskalowa, jednocześnie uznaje jego winę.

  Obrońca Moskalowa Władimir Bilijenko powiedział dziennikarzom, że prokuratura zażądała, by do wyroku dwóch lat pozbawienia wolności dodać trzyletni zakaz używania internetu.

  Aleksiej Moskalow za publikowanie został skazany na 2 lata kolonii karnej za krytykę inwazji na Ukrainę i antywojenny rysunek jego córki

  Córka Moskalowa, 13-letnia Masza, namalowała w szkole na początku marca antywojenny plakat z napisami "Nie dla wojny" i "Chwała Ukrainie". Szkoła wezwała policję, która przyjechała po dziewczynkę i jej ojca. Masza trafiła do ośrodka opiekuńczego, później przekazano ją matce. Aleksiej Moskalow został oskarżony o "dyskredytację armii". Na jego procesie nauczycielki ze szkoły składały zeznania na temat jego komentarzy w mediach społecznościowych. Mężczyzna uciekł z kraju dzień przed ogłoszeniem wyroku.

 • 16:43

  Minister spraw zagranicznych Dmytro Kuleba stwierdził, że głosy w sprawie negocjacji między Ukrainą a Rosją, które dochodzą z różnych części świata, nie uwzględniają faktu, że Moskwa nie wykazuje najmniejszej gotowości do zawarcia pokoju.

  Minister w felietonie dla niemieckiej gazety "Die Welt" przypomniał, że Rosja nadal przeprowadza brutalne ataki na ukraińskie wsie i miasta, których celem jest zabicie jak największej liczby cywilów, co nie wygląda na "chęć negocjacji, powstrzymania agresji i przywrócenia pokoju".

  Dmytro Kułeba

 • 14:58

  Rosyjscy żołnierze mogą wkrótce wznowić działania szturmowe w rejonie Wuhłedaru. Na razie jedynie ostrzeliwują to miasto - powiedział przedstawiciel ukraińskiej armii Ołeksij Dmytraszkiwski.

  Powodem zmiany strategii - jak stwierdził ukraiński wojskowy - są straty, ponoszone przez Rosjan na kierunkach awdijiwskim i marjinskim.

 • 14:43

  Deszczowa pogoda jest największą przeszkodą w rozpoczęciu kontrofensywy ukraińskich sił zbrojnych - uważa minister obrony Estonii Hanno Pevkur, cytowany przez media w Tallinie.

  Zdaniem Pevkura, minie co najmniej miesiąc przed rozpoczęciem aktywnych działań wojennych na ukraińskim froncie.

 • 13:46

  Obwód charkowski po rosyjskim ostrzale

 • 13:23

  Sześć czołgów Leopard 2, zmierzających na Ukrainę, opuściło miasto portowe Santander w północnej Hiszpanii i jest w drodze do celu - poinformowała hiszpańska minister obrony Margarita Robles, cytowana przez amerykańską telewizję CNN.

  Robles oznajmiła, że "podróż drogą morską zajmie od pięciu do sześciu dni". - Za sześć dni czołgi Leopard będą w Ukrainie - dodała Robles.

  Hiszpańskie czołgi Leopard 2

 • 12:46

  Rosyjscy okupanci zaatakowali miejscowości w pobliżu Chersonia z użyciem myśliwców Su-35 - poinformowało ukraińskie dowództwo operacyjne Południe.

  Rosjanie zrzucili pięć bomb KAB-500 z czterech samolotów - podali wosjkowi.

  Uszkodzone zostały prywatne budynki mieszkalne. Doniesień o ofiarach nie ma.

 • 11:18

  Rosja szantażuje deportacją albo odebraniem rosyjskiego paszportu migrantów zarobkowych z Azji Centralnej, którzy nie chcą iść na wojnę przeciwko Ukrainie - poinformował portal Centrum Narodowego Sprzeciwu, utworzony przez ukraińskie Siły Operacji Specjalnych.

  "Kreml wymyślił metodę na uzupełnienie szeregów sił zbrojnych Rosji i obniżenie poziomu napięcia w społeczeństwie" - podano w publikacji. Portal poinformował, że w Rosji zaczęto wywierać nacisk na migrantów z krajów Azji Centralnej, czyli głównie Kazachstanu, Uzbekistanu, Kirgistanu i Tadżykistanu.

 • 11:10

  W oczekiwaniu na ukraińską kontrofensywę rosyjscy okupanci budują fortyfikacje i zaminowują tereny na kierunku zaporoskim - przekazał przedstawiciel sił zbrojnych Ukrainy na tym odcinku Ołeksij Dmytraszkiwski.

  Wojskowy przekazał również, że Rosjanie kontynuują działania ofensywne na kierunku awdijiwskim w Donbasie, bronią się także w pobliżu Nowopawliwka i Orichowe.

  Rosyjscy okupanci kopią okopy w obawie przed kontrofensywą Ukraińców

 • 10:33

  Proszę dać nam więcej broni zamiast ciągle próbować nas usadzić za stołem negocjacyjnym - apeluje Ołeksij Daniłow, sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony (RBNiO) Ukrainy. Jego zdaniem, Ocenił, że broń to jedyny zrozumiały argument dla Rosji.

  "Kiedy cel rosyjskiego agresora pozostaje niezmienny, czyli zniszczenie Ukrainy, inicjatywy pokojowego uregulowania, które wybrzmiewają w ostatnim czasie, to nic innego, niż prorosyjska pokojowość. Nie trzeba nas ciągle sadzać za stołem negocjacyjnym, dajcie nam wystarczająco broni. Broń to najlepszy pośrednik i jedyny zrozumiały dla Rosji argument do rozmów" - napisał Daniłow w mediach społecznościowych.

  Ukraińskie media podkreślają, że wpis Daniłowa pojawił się w kontekście wypowiedzi włoskiego ministra obrony Guido Crosetto, który opowiedział się za negocjacjami Ukrainy i Rosji za pośrednictwem Chin.

 • 9:52

  Natalia Humeniuk, rzeczniczka armii ukraińskiej na południu kraju, nie sprostowała ani nie potwierdziła doniesień amerykańskiego Instytutu Studiów nad Wojną (ISW), który powiadomił, że ukraińskie siły zajęły pozycje na wschodnim brzegu Dniepru w obwodzie chersońskim.

  - Chcę, żeby wszyscy zdawali sobie sprawę, że trwają bardzo trudne działania, kiedy trzeba pokonać taką przeszkodę, jak na przykład Dniepr. Kiedy linia frontu biegnie przez tak szeroką, dużą rzekę - powiedziała rzeczniczka na antenie telewizji.

  Jak dodała, "operacja wojskowa wymaga ciszy informacyjnej, dopóki nie będzie to wystarczająco bezpieczne" dla ukraińskich wojskowych. - Dlatego trzeba zachować cierpliwość, dotyczy to nawet Instytutu Studiów nad Wojną - zaapelowała Humeniuk.

  Rzeczniczka poinformowała, że rosyjskie wojsko na lewym brzegu Dniepru próbuje wykorzystywać miejscowych mieszkańców w charakterze "żywych tarcz".

 • 9:27

  Do jesieni 2023 roku Rosja nie zdoła zgromadzić nawet jednej trzeciej pocisków, które miała jesienią ubiegłego roku, zanim rozpoczęła zmasowane ataki rakietowe na Ukrainę - ocenił Jurij Ihnat, rzecznik ukraińskich sił powietrznych, cytowany przez agencję UNIAN.

  - Produkcja broni rakietowej to długotrwały proces. Jest on dodatkowo utrudniony w warunkach obowiązujących wobec Rosji sankcji - zauważył Ihnat. - W związku z tym władze na Kremlu będą próbowały otrzymać systemy rakietowe z innych krajów - dodał.

  Rzecznik ocenił, że Moskwie raczej nie uda się już powrócić do potencjału rakietowego, który gromadziła przez dekady.

  Jak przekazał wcześniej Ihnat, od września 2022 roku do lutego 2023 roku rosyjska armia wykorzystała przeciwko Ukrainie ponad 800 pocisków balistycznych, jednak nie osiągnęła swojego celu.

  UNIAN przypomniał, że według sztabu generalnego ukraińskiej armii w czerwcu Rosja planuje rozpocząć seryjną produkcję nowych rakiet manewrujących Ch-50, co pozwoli jej od jesieni aktywizować ataki rakietowe na terytorium Ukrainy.

 • 8:57

  Od maja 2022 roku z Polski do Ukrainy przybyło 80 ładunków pomocy humanitarnej na potrzeby infrastruktury energetycznej. To około 1,5 tys. ton sprzętu - poinformował ukraiński resort energetyki. Tylko w minionym tygodniu z Polski dotarło 12 transportów z 174 tonami pomocy.

  Polska pomoc obejmuje m.in. generatory, transformatory, kable, systemy zasilania awaryjnego i inne materiały potrzebne do prowadzenia prac naprawczych - czytamy w komunikacie ministerstwa.

  "Polska nie jest po prostu partnerem. Jest jednym z najbliższych przyjaciół Ukrainy, który od pierwszych dni wojny na pełną skalę udzielał nam wszechstronnego wsparcia" - podkreślił ukraiński minister energetyki Herman Hałuszczenko.

 • 8:39

  Rosyjskie władze próbują jak najbardziej opóźnić ogłoszenie jakiejkolwiek nowej jawnej i obowiązkowej mobilizacji, aby zminimalizować niezadowolenie społeczne w kraju, ale kampania zachęcająca do wstępowania do wojska raczej nie przyciągnie 400 tysięcy ochotników - oceniło brytyjskie ministerstwo obrony.

  Jak przekazano w codziennej aktualizacji wywiadowczej, rosyjski resort obrony rozpoczął nową dużą akcję pozyskiwania ochotników. W ramach tej kampanii na rosyjskich portalach społecznościowych, bilbordach i w telewizji pojawiły się reklamy. Odwołują się one do męskiej dumy potencjalnych rekrutów. Władze apelują do "prawdziwych mężczyzn", a także podkreślają finansowe korzyści związane ze wstępowaniem do wojska.

  Od kiedy dostęp do rekrutacji więźniów został wstrzymany, prywatna firma wojskowa Grupa Wagnera również konkuruje o ograniczoną pulę rosyjskich mężczyzn w wieku umożliwiającym służbę wojskową - zauważyło brytyjskie ministerstwo.

  "Jest mało prawdopodobne, że kampania przyciągnie 400 tys. ochotników, jak (chciałby tego rosyjski) resort obrony. Władze niemal na pewno starają się jak najdłużej opóźnić jakąkolwiek nową jawną i obowiązkową mobilizację, aby zminimalizować niezadowolenie społeczne w kraju" - podkreślono w komunikacie.

 • 8:33

  W sobotę z Ukrainy do Polski przyjechało 29,1 tys. osób, a z Polski na Ukrainę wyjechało 26,7 tys. osób - podała Straż Graniczna.

 • 7:41

  Gdyby Niemcy nie kalkulowały, nie starały się opóźnić wejścia Ukrainy do Sojuszu Północnoatlantyckiego, dzisiaj nie byłoby wojny - ocenił w rozmowie z PAP wiceszef MSZ Piotr Wawrzyk. - W naszym przekonaniu, im szybciej Ukraina przystąpi do NATO tym lepiej, bo będzie to gwarancja bezpieczeństwa dla całego regionu - dodał.

 • 7:35

  Hiszpańska minister obrony Margarita Robles przekazała, że sześć czołgów Leopard, które zostały wysłane do Ukrainy, dotrze tam za sześć dni.

 • 7:11

  Ukraiński sztab opublikował najnowsze dane dotyczące rosyjskich strat na froncie Ukrainie.

 • 7:04

  Koordynator programu Bezpieczeństwo Międzynarodowe w Polskim Instytucie Międzynarodowym Wojciech Lorenz został zapytany przez PAP, jakie są szanse na przyjęcie Ukrainy do Sojuszu Północnoatlantyckiego. Ocenił, że w NATO nie ma pełnego konsensusu co do tego, aby Ukraina faktycznie mogła stać się jego członkiem. "Przede wszystkim USA nie są gotowe na objęcie Ukrainy gwarancjami bezpieczeństwa, tak samo jak część największych mocarstw europejskich w NATO" - dodał.

  Lorenz zauważył, że różni politycy odwołują się do deklaracji przyjętej w 2008 roku na szczycie NATO w Bukareszcie, gdzie w komunikacie znalazło się sformułowanie o tym, że Ukraina i Gruzja będą w przyszłości członkami Sojuszu. Ci politycy, dodał, poprzez to nawiązanie starają się pokazać, że nie dojdzie do żadnego porozumienia z Rosją, ani ustępstw wobec niej, polegających na mniej lub bardziej formalnym uznaniu jej strefy wpływów.

  "W wymiarze faktycznym tego konsensusu nie ma i szanse na to, że Ukraina w jakiejś przewidywalnej perspektywie stanie się członkiem sojuszu, są dość małe" - ocenił.

 • 6:57

  ISW: Zakres i intencje ukraińskich pozycji na wschodnim brzegu obwodu chersońskiego pozostają niejasne, podobnie jak zdolność i chęć Ukrainy do utrzymania trwałych pozycji w tym obszarze.

  Think tank podkreślił natomiast, że zaobserwował wiarygodne zdjęcia ukraińskich pozycji na wschodnim brzegu Dniepru.

 • 6:52

  Ukraina. Najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin

 • 6:12

  Wojska ukraińskie odparły w ciągu minionej doby blisko 60 rosyjskich ataków – powiadomił Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy. Rosyjskie wojska kontynuują działania ofensywne na kierunkach bachmuckim, awdijiwskim i marjinskim.

  Rosyjskie wojsko przeprowadziło w ciągu poprzedniej doby osiem ataków rakietowych i 37 lotniczych oraz 45 ostrzałów z wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych wymierzonych w pozycje ukraińskiego wojska i miejscowości na wschodzie i południu kraju. W wyniku ataków są zabici i ranni cywile. Zniszczone i uszkodzone zostały domy, a także inna infrastruktura cywilna - podał sztab w komunikacie opublikowanym na Facebooku.

 • 5:37

  Aktualizacja walk o Bachmut według amerykańskiego Instytutu Badań nad Wojną.

 • 5:19

  "Rosyjscy blogerzy dostarczyli wystarczającą ilość geolokalizowanych nagrań i raportów tekstowych, aby potwierdzić, że siły ukraińskie zajęły pozycje na wschodnim (lewym) brzegu obwodu chersońskiego od 22 kwietnia - poinformował amerykański Instytut Studiów nad Wojną.

  Nie wiadomo jednak jak duża jest skala tego zajęcia.

 • 3:01

  Greckojęzyczny cypryjski dziennik "Phileleftheros" podał, że narodowy Bank Cypru "poinformował 4000 klientów posiadających rosyjskie paszporty i nie mieszkających na wyspie, że ich konta zostaną zamknięte".

  Gubernator Banku Cypru Constantinos Herodotou powiedział w tym tygodniu, że cypryjskie banki zamroziły konta 13 oskarżonych i wielu firm z siedzibą na Cyprze. Dodał, że w ostatnich latach władze zamknęły również 43 000 firm fasadowych i 123 000 "podejrzanych" kont bankowych.

 • 3:00

  Władze Cypru ogłosiły w sobotę, że podjęły surowe działania wobec osób oskarżonych przez Stany Zjednoczone i Wielką Brytanię o pomoc rosyjskim oligarchom w obejściu sankcji, nałożonych na Moskwę po inwazji na Ukrainę.

  Restrykcje dotyczą 13 cypryjskich lub dwunarodowych "finansistów", którzy zostali oskarżeni przez Wielką Brytanię i USA o pomoc rosyjskim oligarchom w ukryciu ich aktywów.

  Cypryjski minister finansów Pavlos Ioannou powiedział publicznemu nadawcy CyBC, że aktywa osób i podmiotów, których to dotyczy, zostały zamrożone.

 • 1:40

  Zaporoska Elektrownia Jądrowa

 • 1:40

  Zaporoska Elektrownia Jądrowa, największa tego typu w Europie, od 4 marca 2022 r. jest okupowana przez rosyjskie wojsko. Rosjanie rozmieścili tam sprzęt wojskowy i amunicję, ostrzeliwują też okolicę.

  Według ministra energetyki Ukrainy Hermana Hałuszczenki, strona ukraińska otrzymuje sygnały, że Rosjanie niewłaściwie obsługują urządzenia Elektrowni.

 • 1:39

  "Widziałem wyraźne oznaki przygotowań wojskowych w okolicy, kiedy nieco ponad trzy tygodnie temu odwiedziłem elektrownię atomową Zaporoże. Od tego czasu nasi eksperci na miejscu często zgłaszali słyszalne eksplozje, czasami sugerując, że w pobliżu odbywał się ciężki ostrzał. Jestem głęboko zaniepokojony sytuacją w stacji" – podkreślił Grossi.

  Zwrócił przy tym uwagę na poważne zagrożenia bezpieczeństwa i ochrony jądrowej, z którymi boryka się Elektrownia. Siłownia opiera się na jednej linii elektroenergetycznej, która nadal działa i dostarcza energię elektryczną, niezbędną do chłodzenia reaktora i innych ważnych funkcji związanych z bezpieczeństwem jądrowym. Przed rozpoczęciem wojny stacja miała cztery zewnętrzne linie energetyczne.

  Eksperci MAEA stwierdzili również znaczne uszkodzenia okien w maszynowni czwartego bloku energetycznego. Zespół agencji próbuje ustalić przyczynę uszkodzenia.

 • 1:38

  Przedstawiciele Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA), pełniący misję w Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej na Ukrainie, przez ostatni tydzień niemal codziennie słyszeli odgłosy ostrzału - poinformował w sobotę dyrektor generalny Agencji Rafael Grossi.

Autorka/Autor:red.

Źródło: tvn24.pl, PAP, Reuters

Źródło zdjęcia głównego: mil.ru

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości

Politico oceniło, że spiker Izby Reprezentantów Mike Johnson zdecydował się odblokować kwestię pomocy dla Ukrainy między innymi z powodu alarmujących raportów amerykańskiego wywiadu. Portal wskazał też na rolę Donalda Trumpa w tej kwestii oraz jego spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą.

Co wpłynęło na spikera Izby Reprezentantów? Kongresmeni o "dość mocnym" raporcie na temat wojny

Co wpłynęło na spikera Izby Reprezentantów? Kongresmeni o "dość mocnym" raporcie na temat wojny

Źródło:
PAP

Donald Trump chce się odegrać na Wołodymyrze Zełenskim. Przed wyborami, które przegrał z Joe Bidenem, on dzwonił nawet do Zełenskiego i go trochę szantażował - mówił w "Faktach po Faktach" europoseł Włodzimierz Cimoszewicz, były premier, były szef MSZ i były minister sprawiedliwości. Odniósł się także do ostatniego spotkania Andrzeja Dudy z Trumpem w Nowym Jorku.

Włodzimierz Cimoszewicz: Trump chce się odegrać na Zełenskim

Włodzimierz Cimoszewicz: Trump chce się odegrać na Zełenskim

Źródło:
TVN24

Prezydent Andrzej Duda podczas seminarium na temat bezpieczeństwa transatlantyckiego w Vancouver przekonywał, że NATO musi zwiększać swój potencjał militarny i wydatki na obronność do 3 proc. PKB. Zdaniem Dudy najbardziej realistycznym scenariuszem zwycięstwa Ukrainy w wojnie jest zapewnienie jej zdolności bojowych w przemyślany i skuteczny sposób.

Duda: musimy doprowadzić do wyraźnych strat Rosji, bo Rosjanie znają tylko język siły

Duda: musimy doprowadzić do wyraźnych strat Rosji, bo Rosjanie znają tylko język siły

Źródło:
PAP

Zorza polarna może pojawić się dzisiejszej nocy na polskim niebie. Jak przekazał popularyzator astronomii Karol Wójcicki, zapanowały doskonałe warunki do jej obserwacji. W podziwianiu zjawiska mogą przeszkodzić jednak gęste chmury.

"Zorza na polskim niebie to niemal pewniak". Czy dopisze pogoda?

"Zorza na polskim niebie to niemal pewniak". Czy dopisze pogoda?

Źródło:
Z głową w gwiazdach, tvnmeteo.pl

Policjant rzucił się na pomoc tonącej w Wiśle dziewczynie. Zadziałał natychmiast i dużo ryzykował, ale zrobił to w najrozsądniejszy możliwie sposób.

Skoczył do Wisły, by ratować nastolatkę. Niezwykła akcja policjanta

Skoczył do Wisły, by ratować nastolatkę. Niezwykła akcja policjanta

Źródło:
Fakty TVN

W piątek w alei Niepodległości spłonął samochód elektryczny wart około milion złotych. Jego kierowca chciał uniknąć zderzenia z innym autem, stracił panowanie nad pojazdem i uderzył w słup. Auto zajęło się ogniem. Na Kontakt 24 otrzymaliśmy nagranie, na którym widać moment uderzenia.

Najpierw dym, po kilku sekundach żywy ogień. Moment uderzenia w słup i pożar luksusowego elektryka

Najpierw dym, po kilku sekundach żywy ogień. Moment uderzenia w słup i pożar luksusowego elektryka

Źródło:
tvnwarszawa.pl, Kontakt 24

Hans Rausing, znany brytyjski miliarder, przeżywa kolejną osobistą tragedię - jego druga żona, Julia, przegrała wieloletnią walkę z rakiem. W 2012 roku zmarła pierwsza żona Rausinga, Eva. Jak podaje "The Independent", "Julia poświęciła swoje życie rodzinie i celom charytatywnym". Wraz z mężem wspierała finansowo m.in. National Gallery i inne instytucje artystyczne.

Najpierw zmarła pierwsza żona, teraz druga. Kolejna tragedia w życiu miliardera Hansa Rausinga

Najpierw zmarła pierwsza żona, teraz druga. Kolejna tragedia w życiu miliardera Hansa Rausinga

Źródło:
The Independent, The Guardian

Ziemia pod chińskimi miastami zapada się, co prowadzi do rosnącego ryzyka występowania powodzi. Naukowcy alarmują w nowej analizie, że na zagrożonych terenach mieszkają miliony ludzi. Powodem tego niebezpiecznego zjawiska jest niezwykle szybka urbanizacja Państwa Środka. Problem dotyczy jednak nie tylko Chin.

Prawie połowa chińskich miast się zapada. Zagrożenie dla milionów ludzi

Prawie połowa chińskich miast się zapada. Zagrożenie dla milionów ludzi

Źródło:
CNN, Reuters, BBC, Science

Centralne Biuro Śledcze Policji opublikowało nagranie z akcji zatrzymania dwóch Polaków podejrzanych o napaść na rosyjskiego opozycjonistę Leonida Wołkowa, współpracownika Aleksieja Nawalnego. Obaj mężczyźni byli poszukiwani na podstawie Europejskiego Nakazu Aresztowania przez stronę litewską.

Policja pokazała nagranie z akcji zatrzymania mężczyzn podejrzanych o napaść na rosyjskiego opozycjonistę

Policja pokazała nagranie z akcji zatrzymania mężczyzn podejrzanych o napaść na rosyjskiego opozycjonistę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W Polsce zatrzymano dwie osoby podejrzane o atak na rosyjskiego opozycjonistę Leonida Wołkowa - poinformowało CBŚP. Wołkow, bliski współpracownik nieżyjącego już krytyka Kremla Aleksieja Nawalnego, został napadnięty w Wilnie 12 marca. Zatrzymanych obywateli Polski doprowadzono do Prokuratury Okręgowej Warszawa-Praga w Warszawie, gdzie wykonano z nimi dalsze czynności. Mężczyźni są obecnie tymczasowo aresztowani.

Zatrzymania po ataku na współpracownika Nawalnego. To obywatele Polski

Zatrzymania po ataku na współpracownika Nawalnego. To obywatele Polski

Aktualizacja:
Źródło:
LRT, PAP, Radio Swoboda, tvn24.pl

Do tragicznego wypadku doszło na przystanku tramwajowym w Bydgoszczy. Piętnastoletnia dziewczyna zginęła pod kołami tramwaju. Policja bada przyczyny wypadku. Sprawą zajmuje się też sąd rodzinny. Są już pierwsze decyzje.

Tragedia na przystanku. Piętnastolatka czekała na tramwaj, zginęła pod jego kołami. Pierwsze decyzje sądu

Tragedia na przystanku. Piętnastolatka czekała na tramwaj, zginęła pod jego kołami. Pierwsze decyzje sądu

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl

Do pożaru samochodu elektrycznego doszło na skrzyżowaniu alei Niepodległości z ulicą Madalińskiego. Auto zajęło się ogniem po tym, jak kierowca uderzył w słup.

Chciał uniknąć kolizji, uderzył w słup. Elektryczne auto doszczętnie spłonęło

Chciał uniknąć kolizji, uderzył w słup. Elektryczne auto doszczętnie spłonęło

Źródło:
Kontakt24, tvnwarszwa.pl

Przy skrzyżowaniu alei Niepodległości z ulicą Madalińskiego w Warszawie spłonął elektryczny lucid air. Auto, którego wartość w Polsce szacuje się na nawet milion złotych, to rzadkość na europejskich drogach. Dlaczego jest wyjątkowe?

W Warszawie spłonął lucid air o wartości nawet miliona złotych. Prawdopodobnie jedyny taki w Polsce

W Warszawie spłonął lucid air o wartości nawet miliona złotych. Prawdopodobnie jedyny taki w Polsce

Źródło:
tvn24.pl

Pół miliona złotych schowanych w niewielkiej, ciemnej torbie przekazał mieszkaniec łódzkiego Śródmieścia w ręce oszusta. Ofiara przestępstwa była przekonana, że pomaga policji i prokuraturze rozbić grupę przestępczą. Kilka miesięcy po zdarzeniu, które nagrały kamery, policja zatrzymała 21-letnią kobietę i jej o rok młodszego partnera. 

Oszust przejął pół miliona złotych. Policja pokazuje nagranie

Oszust przejął pół miliona złotych. Policja pokazuje nagranie

Źródło:
tvn24.pl

W najbliższą niedzielę 21 kwietnia odbędzie się druga tura wyborów samorządowych. Choć głosować będą mieszkańcy tylko niektórych polskich miast, cisza wyborcza obowiązywać będzie w całym kraju.

Druga tura wyborów samorządowych. Gdzie obowiązuje cisza wyborcza? Jak długo trwa?

Druga tura wyborów samorządowych. Gdzie obowiązuje cisza wyborcza? Jak długo trwa?

Źródło:
PAP, tvn24.pl

W niedzielę mieszkańcy 748 gmin i miast w Polsce wybiorą wójtów, burmistrzów i prezydentów w drugiej turze wyborów samorządowych. W TVN24 i TVN24 GO będziemy śledzić przebieg głosowania w całej Polsce. O 20.30 rozpocznie się Wieczór Wyborczy, w trakcie którego podamy sondażowe wyniki i pierwsze komentarze.

Druga tura wyborów samorządowych 2024. Oglądaj Wieczór Wyborczy w TVN24 i TVN24 GO

Druga tura wyborów samorządowych 2024. Oglądaj Wieczór Wyborczy w TVN24 i TVN24 GO

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Dziennikarze TVN i TVN24 zostali w piątek w Gdyni nagrodzeni podczas VII edycji Festiwalu Wrażliwego. Zdobyli wszystkie nagrody w kategorii Reportaż Filmowy. Nagrodę specjalną "Człowiek Wrażliwy" otrzymała dziennikarka TVN24 Ewa Ewart.

Dziennikarze TVN i TVN24 nagrodzeni podczas VII edycji Festiwalu Wrażliwego

Dziennikarze TVN i TVN24 nagrodzeni podczas VII edycji Festiwalu Wrażliwego

Źródło:
TVN24, tvn24.pl

Argentyńscy senatorowie przyznali sobie 136-procentowe podwyżki. Sprawa stała się czołowym tematem w mediach. Decyzję podjęto bowiem poprzez podniesienie ręki i nie można jednoznacznie wskazać, kto jak zagłosował. Prezydent Javier Milei skrytykował decyzję o podwyżkach diet w kraju zmagającym się z kryzysem. "Tak właśnie działa kasta" - napisał w serwisie X.

Przyznali sobie 136 procent podwyżki, nie wiadomo, kto jak głosował. Prezydent: tak właśnie działa kasta

Przyznali sobie 136 procent podwyżki, nie wiadomo, kto jak głosował. Prezydent: tak właśnie działa kasta

Źródło:
PAP, Buenos Aires Herald

Tegoroczny Konkurs Piosenki Eurowizji rusza już za niespełna trzy tygodnie. Na scenie wystąpią wykonawcy z kilkudziesięciu krajów. Kogo zobaczymy w półfinałach, a kto dostaje się do finału bez eliminacji? Wyjaśniamy.

Eurowizja 2024. Kiedy finały, którego dnia zaśpiewa reprezentantka Polski?

Eurowizja 2024. Kiedy finały, którego dnia zaśpiewa reprezentantka Polski?

Źródło:
eurovision.tv, eurowizja.org, tvn24.pl

Internauci i serwisy internetowe podają przekaz, że polskie wojsko wysyła pracującym pierwsze powołania - że dostają "pracownicze przydziały mobilizacyjne". Wyjaśniamy, o co chodzi.

Pracownikom wysłano "pierwsze powołania do wojska"? Nie, wyjaśniamy

Pracownikom wysłano "pierwsze powołania do wojska"? Nie, wyjaśniamy

Źródło:
Konkret24