Ukraińska armia mówi o problemach. Najemnicy Grupy Wagnera wracają pod Bachmut

Aktualizacja:
Autor:
red.
Źródło:
tvn24.pl, Reuters, PAP
Szturm ukraińskich żołnierzy pod Bachmutem. Nagranie z drona
Szturm ukraińskich żołnierzy pod Bachmutem. Nagranie z drona 3rd assault brigade / Ukrainian Armed Forces Press
wideo 2/24
3rd assault brigade / Ukrainian Armed Forces Press Szturm ukraińskich żołnierzy pod Bachmutem. Nagranie z drona

Rosyjska inwazja zbrojna na Ukrainę trwa od 591 dni. Na północ od Bachmutu Rosjanie próbują uniemożliwić ukraińskim siłom zbrojnym wkroczyć na przestrzeń operacyjną - przekazał rzecznik Wschodniego Zgrupowania Sił Zbrojnych Ukrainy Ilja Jewłasz. - W tej chwili na tym odcinku toczą się intensywne walki. Wróg wykorzystuje jednostki, aby uniemożliwić nam rozwinięcie ofensywy, wejście w przestrzeń operacyjną i wyzwolenie tej flanki - dodał Jewłasz. Przypomniał, że do walk pod Bachmutem zaczynają wracać najemnicy formacji Grupa Wagnera. W tvn24.pl relacjonujemy najważniejsze wydarzenia z i wokół Ukrainy.

i

Relacja odświeża się automatycznie

 • 2:03

  Jedna z miejscowości w obwodzie zaporoskim po rosyjskim ostrzale.

 • 1:13

  Senator-demokrata Chris Van Hollen zaproponował, by USA podarowały Polsce używany przez Izrael system obrony rakietowej Żelazna Kopuła (Iron Dome) w zamian za przekazanie przez Polskę Ukrainie swoich baterii Patriot - donosi Politico. Polityk miał omówić ten plan z urzędnikami Pentagonu.

 • 0:22

 • 18:12

  Rosyjskie wojsko w sobotę trzykrotnie ostrzelało miasto Nikopol w obwodzie dniepropietrowskim - przekazał szef władz obwodowych Serhij Łysak.

  "Został uszkodzony budynek gimnazjum, przedsiębiorstwo komunalne, 11 domów prywatnych, linie energetyczne i gazociąg. Wciąż wyjaśniane są informacje na temat zniszczeń. Najważniejsze jednak, że obyło się bez ofiar" - pzrekazał we wpisie na Facebooku.

 • 18:04

  W ciągu ostatniej doby na froncie doszło do 34 starć bojowych. Siły ukraińskie kontynuują działania obronne na wschodzie i południu Ukrainy, operacje ofensywne w kierunku okupowanego Melitopola, a także w kierunku Bachmutu - poinformował sztab generalny armii ukraińskiej.

 • 17:56

  W Mikołajowie na południu Ukrainy było słychać wybuchy - poinformowały tamtejsze władze.

  W mieście został ogłoszony alarm przeciwlotniczy.

 • 17:55

  Na północ od Bachmutu Rosjanie próbują uniemożliwić ukraińskim siłom zbrojnym wkroczyć na przestrzeń operacyjną - przekazał rzecznik Wschodniego Zgrupowania Sił Zbrojnych Ukrainy Ilja Jewłasz.

  - W tej chwili na tym odcinku toczą się intensywne walki. Wróg wykorzystuje jednostki, aby uniemożliwić nam rozwinięcie ofensywy, wejście w przestrzeń operacyjną i wyzwolenie tej flanki - dodał Jewłasz. Przypomniał, że do walk pod Bachmutem zaczynają wracać najemnicy formacji Grupa Wagnera.

 • 14:04

  Rosyjskie działania w Ukrainie niszczą globalne bezpieczeństwo - ocenił Mychajło Podolak, doradca prezydenta Ukrainy, odnosząc się do ataku Hamasu na Izrael.

  "Konsekwencje. Wszystko to, co robi Rosja w Ukrainie, niszczy globalne bezpieczeństwo, globalne zasady, globalne porozumienia. W rezultacie świat popada w chaos, a terrorystycznie ugrupowania zaczynają zachowywać się bardziej buntowniczo, agresywnie, a nawet wypowiadają wojnę całym krajom" - napisał Podolak na platformie X (dawnym Twitterze).

  Jak ocenił, "jest tylko jedno rozwiązanie tego problemu" - przyspieszenie porażki Rosji "jako głównego sponsora światowego terroryzmu i autora celowego upadku prawa międzynarodowego".

 • 12:38

  Ukraińscy śledczy zidentyfikowali grupę osób, które dostarczały mężczyznom podlegającym mobilizacji fałszywe dokumenty w celu nielegalnego przerzucenia za granicę – poinformowało biuro prasowe ukraińskiej policji.

  Jedną z metod stosowanych przez przestępców było wystawianie podrobionych zaświadczeń o posiadaniu nieletnich dzieci. Według przepisów, jeśli mężczyzna posiada troje lub więcej nieletnich dzieci, może bez przeszkód wyjeżdżać za granicę Ukrainy.

  Przestępcy pobierali za swoje usługi kwoty do 10 tys. dol. W skład grupy wchodził m.in. mieszkaniec Kijowa, który wyszukiwał i instruował "klientów" podlegających mobilizacji, oraz mieszkaniec obwodu lwowskiego, który przygotowywał fałszywe dokumenty i organizował przerzut dezerterów przez granicę.

 • 12:19

  W okupowanej Nowej Kachowce w obwodzie chersońskim partyzanci dokonali zamachu na "sekretarza" lokalnego oddziału rządzącej partii Jedna Rosja - informują rosyjskie media.

  Propagandowa agencja RIA Nowosti podała, że mężczyzna trafił do szpitala, jego stan jest "bardzo poważny".

 • 10:48

  Ponad 200 firm ukraińskich rozpoczęło w ciągu ostatniego roku projektować drony, a droga od projektu do zakupu bezzałogowca znacznie się skróciła – oświadczył premier Ukrainy Denys Szmyhal w Radzie Najwyższej Ukrainy.

  - Obecnie droga drona od projektu do jego zakupu maksymalnie się skróciła. W ciągu roku produkcja dronów wzrosła kilkusetkrotnie. Projektowaniem dronów zaczęło zajmować się ponad 200 ukraińskich firm – oświadczył premier.

  W ostatnich miesiącach znacząco wzrosła liczba nalotów z użyciem dronów na rosyjskie obiekty militarne, przemysłowe i technologiczne. Moskwa oskarża o te operacje Kijów. Niezależni eksperci podkreślają, że ataki bezzałogowców, spośród których przynajmniej część jest realizowana z terytorium Rosji, są wymierzone w cele coraz bardziej oddalone od Ukrainy. Pod koniec sierpnia uderzono m.in. w lotnisko wojskowe w Pskowie, położone około 700 km od granic tego państwa.

 • 10:47

  W ciągu ostatniej doby w Ukrainie zginęło 610 rosyjskich żołnierzy - informuje w sobotnim sprawozdaniu sztab generalny ukraińskich sił zbrojnych.

  Rosyjskie straty minionej doby to także 23 czołgi, 20 pojazdów opancerzonych, 22 systemy artyleryjskie i 27 dronów.

 • 10:20

  Ukraiński portal censor.net, specjalizujący się w tematyce wojskowej, poinformował, że pod wioską Robotyne w obwodzie zaporoskim siły ukraińskie przejęły najnowszy rosyjski czołg T-90 Proryw.

  "To już trzecie takie trofeum wojsk ukraińskich. Dwa pierwsze czołgi T-90 Proryw były w niemal idealnym stanie. Czołg spod Robotyne został uszkodzony: najpierw przez nasze jednostki przeciwpancerne, potem przez rosyjskie drony. Ale główne i najdroższe elementy sprzętu są w pełni sprawne" - napisał censor.net, dodając, że Władimir Putin nazywał T-90 Proryw "najlepszym czołgiem świata, który nie ma odpowiedników".

 • 9:33

  1 października w Soczi, rosyjski kurort nad Morzem Czarnym, po raz drugi w ciągu dwóch tygodni, uderzyły bezzałogowe statki powietrzne, a media podały, że uszkodzone zostało lądowisko dla helikopterów na tamtejszym lotnisku – przekazało brytyjskie ministerstwo obrony.

  Jak przypomniano w codziennej aktualizacji wywiadowczej, poprzedni atak z 20 września spowodował duży pożar w magazynie ropy naftowej w pobliżu lotniska i był to pierwszy odnotowany atak na ten obszar od czasu inwazji Rosji na Ukrainę.

  "Soczi jest popularnym miejscem wypoczynku, silnie związanym z prezydentem Rosji Władimirem Putinem i służy jako letnia baza dla wielu rosyjskich elit. Ataki w pobliżu miasta stanowią kolejny przykład tego, jak wojna bezpośrednio wpływa na ludność Rosji z dala od granicy z Ukrainą" – napisano.

 • 9:06

  Trzy osoby zginęły w ciągu ostatniej doby na skutek rosyjskich ataków w kilku obwodach Ukrainy – poinformowały władze obwodowe na Telegramie.

 • 8:55

  W piątek z Ukrainy do Polski odprawiono 25,7 tys. osób a 23,3 tys. z Polski do Ukrainy – podała straż graniczna.

 • 8:39

  W nocy armia rosyjska zaatakowała obwód odeski rakietami Oniks, trafiając w obiekty infrastruktury – poinformowały władze regionu. Obrażenia odniosły cztery osoby.

 • 7:56

  14-letni chłopiec poniósł śmierć w obwodzie sumskim na północy Ukrainy, gdy eksplodował znaleziony przez niego ładunek wybuchowy – powiedział portalowi Suspilne przedstawiciel policji obwodu sumskiego.

 • 6:07

 • 4:51

  Amerykański think tank wskazał, powołując się na ukraińskie źródła wojskowe, że siły ukraińskie kontynuowały udane działania ofensywne na południe od Bachmutu w pobliżu Andrijiwki. Z materiału geolokalizowanego wynika, że siły ukraińskie zbliżyły się do linii drzew między Robotyne i Werbowe, około 6 kilometrów na południowy wschód od Robotyne.

 • 4:48

  Siły Ukraińskie kontynuowały kontrofensywę w pobliżu Bachmutu i posunęły się na zachodzie obwodu zaporoskiego – poinformował Instytut Studiów nad Wojną.

 • 4:27

  Przywódca Grupy Wagnera Jewgienij Prigożyn (który miał zginąć w katastrofie samolotu w sierpniu br.) planował na początku roku doprowadzenie do przewrotu w Mołdawii i odsunięcie mnie od władzy, by zdestabilizować kraj – powiedziała prezydent Maia Sandu "Financial Times".

 • 4:10

  Przedstawiciel Rosji w mieszczącej się w Wiedniu siedzibie Organizacji Układu o Całkowitym Zakazie Prób z Bronią Nuklearną (ang. skrót CTBTO), Michaił Uljanow, oświadczył, że Moskwa zamierza wycofać swoją ratyfikację tego układu aby być "na równi z USA, które podpisały ten układ, ale go nie ratyfikowały". Zapowiedź spotkała się z potępieniem Waszyngtonu.

 • 3:40

  Prezydent Andrzej Duda był podczas zakończonego spotkania Grupy Arraiolos orędownikiem rozszerzenia Unii Europejskiej o kraje Europy Wschodniej - zwracają uwagę portugalskie media w pierwszych komentarzach podsumowujących dwudniowy szczyt tego gremium w Porto.

  Telewizja publiczna RTP oraz stacja Porto Canal wskazały, że w kontekście propozycji rozszerzenia UE szef państwa polskiego podkreślał konieczność integracji w szczególności Ukrainy oraz sąsiadującej z nią Mołdawii w możliwie krótkim czasie.

 • 3:24

  Wojna na Ukrainie pokazuje, że Unia Europejska powinna odgrywać większą rolę w sferze bezpieczeństwa i powinna wzmocnić swój potencjał militarny - ocenił prezydent Łotwy Edgars Rinkeviczs.

  Szef łotewskiego państwa powiedział podczas spotkania Grupy Arraiolos w Porto, że UE powinna mieć długoterminową strategię wsparcia dla Kijowa - informuje agencja LETA.

 • 2:54

  Aktualna sytuacja na froncie w Ukrainie.

 • 2:33

  Francuski autor bestsellerów Marc Levy udostępni online najnowszą powieść za darmo w języku rosyjskim. Bohaterkami książki, napisanej w konwencji thrillera jest ukraińska rodzina, matka i córka, poszukujące porwanego przez rosyjskich okupantów syna i brata - poinformował portal dziennika "Le Monde".

 • 2:10

  Minionej doby ukraińskie siły przesunęły się na różnych odcinkach na południowej flance Bachmutu na odległość do 400 metrów - poinformował rzecznik Wschodniego Zgrupowania Sił Zbrojnych Ukrainy Ilja Jewłasz.

 • 1:51

  Rosyjskie kanały na Telegramie poinformowały, że w pobliżu okupowanego Mariupola rosyjska obrona przeciwlotnicza zestrzeliła własny samolot. Opublikowały kilkusekundowe nagranie, ukazujące słup dymu nad maszyną, która spadła w polu.

  Niezależny portal The Moscow Times, nawiązując do tego zdarzenia, napisał, że od początku inwazji zbrojnej rosyjska obrona przeciwlotnicza zestrzeliła co najmniej pięć własnych maszyn, w tym myśliwce Su-35, Su-34 i Su-30, a także śmigłowiec Ka-52.

  "Wkrótce zostaniemy bez lotnictwa" - zatytułował swoją publikację niezależny portal.

 • 0:52

  Amerykański departament handlu ogłosił nałożenie restrykcji handlowych na 49 firm, zaopatrujących Rosję w półprzewodniki i elektronikę pochodzącą z USA. Zdecydowana większość z nich - 42 - to podmioty z Chin.

  Jak ogłosił resort w dzienniku urzędowym, firmy zostały wpisane na tzw. Entity List, co w praktyce oznacza zakaz importu produktów z USA.

  "Podmioty zostały dodane za ofiarowanie wsparcia dla rosyjskiego wojska i/lub bazy wojskowo-przemysłowej. Konkretnie, te podmioty dostarczały rosyjskim kontrahentom związanym z rosyjskim sektorem obronnym pochodzące z USA układy scalone po 1 marca 2023 roku" - napisano w komunikacie.

 • 0:33

  Ukraińskie siły zbrojne przeprowadziły minionej doby działania ofensywne w obwodzie zaporoskim i według doniesień posunęły się naprzód.

  Siły rosyjskie w tym czasie i na tym odcinku nie odniosły sukcesów - podał Instytut Badań nad Wojną (ISW).

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:red.

Źródło: tvn24.pl, Reuters, PAP

Źródło zdjęcia głównego: Min. Obrony Ukrainy/Facebook

Tagi:
Raporty:
Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości

W wieku 100 lat zmarł były sekretarz stanu USA, doradca ds. bezpieczeństwa narodowego i dyplomata Henry Kissinger. Według opublikowanego przez firmę Kissinger Associates oświadczenia, Kissinger zmarł w swoim domu w Connecticut.

Nie żyje Henry Kissinger. Były sekretarz stanu USA miał 100 lat

Nie żyje Henry Kissinger. Były sekretarz stanu USA miał 100 lat

Autor:
asty/kg
Źródło:
PAP

Izraelskie wojsko w czwartkowym oświadczeniu poinformowało, że rozejm z Hamasem będzie kontynuowany "w świetle wysiłków mediatorów mających na celu kontynuację procesu uwalniania zakładników". Porozumienie zostało zawarte kilka minut przed wygaśnięciem obecnego rozejmu, co miało mieć miejsce o godzinie 7 lokalnego czasu.

Rozejm w Strefie Gazy przedłużony

Rozejm w Strefie Gazy przedłużony

Autor:
asty,
tas/kg
Źródło:
Reuters, PAP