USA ogłosiły nowy pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy
Rosyjska inwazja na Ukrainę trwa od 517 dni. Stany Zjednoczone ogłosiły nowy, wart łącznie 400 milionów dolarów pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy. W transzy znalazło się 15 rodzajów uzbrojenia, w tym dodatkowa amunicja do systemów Patriot, NASAMS, HIMARS, 32 wozy opancerzone Stryker, minidrony Black Hornet oraz rakiety lotnicze Hydra 70. USA wyślą także sprzęt do taktycznej nawigacji powietrznej, usuwania przeszkód, urządzenia noktowizyjne oraz części zamienne. Ogłoszenie nowego, 43. od rozpoczęcia rosyjskiej inwazji pakietu oznacza, że łączna wartość obiecanej i dostarczonej Ukrainie przez USA broni od czasu rosyjskiej inwazji przekroczyła 43 miliardy dolarów. W tvn24.pl relacjonujemy wydarzenia z i wokół Ukrainy.
Relacja odświeża się automatycznie
- 4:42
Instytut Studiów nad Wojną: Związany z Kremlem bloger stwierdził, że 24 lipca siły ukraińskie zajęły pozycje na wzniesieniach sąsiadujących z Kliszczijiwką, a na obrzeżach osady toczą się ciężkie walki.
- 3:17
Siły ukraińskie kontynuowały operacje kontrofensywne na co najmniej trzech odcinkach frontu i posunęły się 25 lipca naprzód – poinformował Instytut Studiów nad Wojną. Amerykański think tank wyjaśnił, że na przeanalizowanych nagraniach opublikowanych 25 lipca widać, że "siły ukraińskie osiągnęły taktycznie znaczące korzyści" na południe od Kliszczijiwki.
- 2:21
The Kyiv Independent: ceny zbóż i kukurydzy gwałtownie wzrosły po serii rosyjskich ataków na ukraińskie porty i infrastrukturę zbożową, które nastąpiły po upadku inicjatywy czarnomorskiej.
- 0:26
Aktualna sytuacja na froncie w Ukrainie.
- 22:24
Rosyjska Duma Państwowa uchwaliła ustawę o zmianie wieku poborowych i podwyższeniu jego górnej granicy do 30. roku życia, co oznacza, że do wojska będą powoływani mężczyźni w wieku od 18 do 30 lat - powiadomił niezależny portal Meduza.
Duma Państwowa uchwaliła ustawę, która przewiduje podwyższenie górnej granicy wieku poborowych w drugim i trzecim czytaniu.
Początkowo zapowiadano, że podwyższona zostanie również dolna granica wieku poborowych - z 18 do 21 lat. Według pierwszej wersji ustawy wiek poborowych miał wynosić od 21 do 30 lat. Tak się jednak nie stało i w związku z tym, po wejściu zmian w życie, do armii będą powoływani mężczyźni w wieku 18-30 lat.
Zmiany zaproponowało w grudniu ubiegłego roku – po pierwszej fali mobilizacji na wojnę z Ukrainą – ministerstwo obrony.
Ustawa będzie następnie głosowana przez izbę wyższą Dumy – Radę Federacji. Później podpisze ją prezydent, a w życie wejdzie ona od 1 stycznia 2024 roku – pisze Meduza.
Ustawodawcy przewidzieli także inne zmiany, m.in. zwiększono do 30 tys. rubli karę grzywny za niestawienie się na wezwanie komisji poborowej i wprowadzono szereg innych zaostrzeń. Wprowadzane są np. kary grzywny za niepoinformowanie komisji poborowej o zmianie miejsca zamieszkania (na dłużej niż trzy miesiące) lub wyjeździe z kraju na okres powyżej pół roku.
- 22:03
Od bezpieczeństwa ukraińskich czarnomorskich portów zaczyna się spokój i stabilność na światowym rynku żywnościowym - oświadczył prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski na nagraniu opublikowanym we wtorek wieczorem w mediach społecznościowych.
Zełenski rozmawiał z brytyjskim premierem Rishim Sunakiem. Rozmowa dotyczyła m.in. obrony południowych ukraińskich regionów, w tym Odessy - poinformował Zełenski. - Zjednoczone Królestwo może stać się liderem, którego pomoc w postaci systemów obrony powietrznej, będzie gwarantować prawdziwe bezpieczeństwo - dodał.
- Świat wie, że od bezpieczeństwa naszych czarnomorskich portów zaczyna się spokój i stabilność na światowym rynku żywnościowym - podkreślił. To czas, by "zebrać plony zdecydowania", by później nikt nie musiał zbierać "plonów chaosu" ani w krajach Afryki, ani gdzie indziej - dodał szef państwa.
Prezydent Ukrainy podziękował też za nowy pakiet pomocy wojskowej od USA.
- 21:20
Były więzień Kremla, eksżołnierz piechoty morskiej USA (Marines) Trevor Reed został ranny podczas walk na Ukrainie - podały amerykańskie media. Reed, uwolniony w ramach wymiany więźniów w 2022 r., odniósł rany po wejściu na minę i został przetransportowany do szpitala w Niemczech.
Jak podał portal Messenger, który pierwszy przekazał informację, weteran Korpusu Piechoty Morskiej około dwa tygodnie temu został ranny po nadepnięciu na minę. Do tej pory nie było wiadomo, że brał udział w walkach po stronie ukraińskiej.
- Jesteśmy świadomi, że Trevor Reed został ranny, uczestnicząc w walkach na Ukrainie (...) i że dzięki wsparciu NGO (niezależnej organizacji pozarządowej - red.) pan Reed został przetransportowany do Niemiec i otrzymuje opiekę medyczną - potwierdził podczas briefingu wicerzecznik Departamentu Stanu Vedant Patel.
Podkreślił jednocześnie, że Reed "nie był zaangażowany w żadne działania w imieniu rządu USA", a administracja wielokrotnie ostrzegała Amerykanów przed podróżami do Ukrainy.
Reed został zwolniony z rosyjskiego więzienia w kwietniu 2022 r. po dwóch latach w związku z zarzutami o rzekomą napaść na policjanta. Jego uwolnienie było wynikiem wymiany więźniów między USA i Rosją, w ramach której do Rosji wrócił odsiadujący 20-letni wyrok za przemyt narkotyków pilot Konstantin Jaroszenko.
Według Messenger, Reed dołączył do grupy amerykańskich bojowników na Ukrainie w ubiegłym roku. Portal zauważa, że amerykańscy oficjele "prywatnie wyrażali frustrację w związku ze sprawą Reeda, biorąc pod uwagę wysiłki włożone w jego uwolnienie z Rosji".
- 21:02
Umowa zbożowa, Morze Czarne. Rosja grozi statkom płynących do Ukrainy. Brytyjska ambasador przy ONZ o działaniach Rosjan
- 20:40
USA ogłosiły we wtorek kolejny pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy, wart łącznie 400 mln dolarów. W transzy znalazło się 15 różnych rodzajów uzbrojenia, w tym m.in. dodatkowa amunicja do systemów Patriot, NASAMS, HIMARS, 32 wozy opancerzone Stryker oraz mini drony Black Hornet.
Jak przekazał Pentagon, nowy pakiet - już 43. od rozpoczęcia rosyjskiej inwazji - obejmuje przede wszystkim świeże dostawy amunicji, w tym do systemów obrony powietrznej Patriot i NASAMS, artylerii rakietowej HIMARS, haubic kalibru 155 i 105 mm, moździerzy, pociski przeciwpancerne TOW i Javelin oraz rakiety lotnicze Hydra-70.
Dodatkowo USA przyślą 32 kolejne kołowe wozy opancerzone Stryker (w uzupełnieniu do wysłanych już 157), stosowane przez wojska specjalne minidrony Black Hornet, a także sprzęt do taktycznej nawigacji powietrznej, usuwania przeszkód, urządzenia noktowizyjne oraz części zamienne.
- Po swoim wyjściu z Czarnomorskiej Inicjatywy Zbożowej, Rosja kontynuuje ataki na ukraińskie porty i infrastrukturę zbożową, w tym w Odessie. Rosja mogłaby zakończyć tę wojnę w każdym momencie (...). Dopóki tego nie zrobi, Stany Zjednoczone oraz ich sojusznicy i partnerzy będą stać zjednoczeni z Ukrainą tak długo, jak to potrzebne - powiedział w oświadczeniu sekretarz stanu USA Antony Blinken.
Ogłoszenie nowego pakietu oznacza, że łączna wartość obiecanej i dostarczonej Ukrainie przez USA broni od czasu rosyjskiej inwazji przekroczyła 43 mld dolarów.
- 19:12
Jurij Aristow, wiceprzewodniczący Komisji Bezpieczeństwa Narodowego, Obrony i Wywiadu w Radzie Najwyższej Ukrainy, reprezentujący partię prezydenta Wołodymyra Zełenskiego Sługa Narodu złożył mandat po tym, gdy wyszło na jaw, że przebywał w lipcu w pięciogwiazdkowym hotelu na Malediwach - poinformował portal Ukrainska Prawda.
W połowie lipca Aristow został zauważony w pięciogwiazdkowym hotelu Waldorf Astoria Maldives na prywatnej wyspie Ithaafushi na Malediwach, o czym w poniedziałek poinformował ukraiński portal Slidstvo.Info. Dziennikarze portalu uzyskali potwierdzenie od personelu hotelu, że Aristow rzeczywiście był ich gościem.
O rezygnacji z mandatu deputowanego poinformował przewodniczący ukraińskiego parlamentu (Rady Najwyższej) Rusłan Stefańczuk. Podanie Aristowa ma zostać rozpatrzone na najbliższym posiedzeniu parlamentu.
Aristow został wybrany na deputowanego w 2019 r. Od grudnia 2022 r. był wiceprzewodniczącym Komisji Bezpieczeństwa Narodowego, Obrony i Wywiadu.
- 18:42
Zatrzymano parlamentarzystę Ołeksandra Ponomariowa, podejrzewanego o kolaborację z Rosją - poinformowała prokuratura generalna Ukrainy. Polityk trafił do aresztu tymczasowego, oskarżono go o zdradę, grozi mu do 15 lat więzienia.
Ponomariow przebywał w trakcie wojny na okupowanych przez Rosję obszarach obwodu zaporoskiego, gdzie miał dobrowolnie rozpocząć współpracę z wrogiem - przypomniała agencja UNIAN.
W poniedziałek ukraińskie służby ujawniły działania obecnego parlamentarzysty Rady Najwyższej Ukrainy, który reprezentował prorosyjską i już nielegalną Opozycyjną Platformę – Za Życie.
Deputowany miał przerejestrować kontrolowane przez siebie przedsiębiorstwa zgodnie z prawem rosyjskim, otworzyć rachunki w lokalnych "oddziałach" instytucji bankowych Federacji Rosyjskiej, a także zorganizować produkcję dóbr materialnych i ich przekazanie rosyjskim siłom okupacyjnym.
- 17:50
Rząd Ukrainy przygotowuje pierwszy przetarg na rozminowywanie kraju. Władze chcą zaangażować w proces firmy prywatne - poinformował portal Ukraińska Prawda.
Niemal wszystkie tereny, poza infrastrukturą krytyczną, będą mogły być rozminowywane przez firmy prywatne - zapowiedziała minister gospodarki Julia Swyrydenko.
- Zaminowane obszary dzielimy na kilka segmentów: infrastrukturę krytyczną, tereny mieszkalne, grunty rolne, lasy i obszary wodne. W przypadku segmentu pierwszego odpowiedzialność leży po stronie rządu, w przypadku kolejnych - znaczący będzie udział sektora prywatnego - wyjaśniła ukraińska minister.
Dodała, że celem rządu jest zapewnienie firmom wszystkich niezbędnych dokumentów i zezwoleń.
Szacuje się, że obecnie skażony minami jest obszar 107 tys. km kwadratowych terytorium Ukrainy, czyli ponad jedna szósta powierzchni całego kraju. Rosjanie używają co najmniej 13 rodzajów min. Szczególnie gęsto zaminowane są obszary obecnych linii frontu, gdzie Rosjanie chcą w ten sposób powstrzymać ukraińską kontrofensywę.
Think tank GLOBSEC ocenił, że jeden saper jest w stanie rozminować dziennie od 15 do 25 metrów kwadratowych terenu, w zależności od jego topografii i gęstości zaminowania. Gdyby w prace zaangażowano 500 zespołów - obliczył GLOBSEC - rozminowanie Ukrainy zajęłoby 757 lat.
- 17:01
Wielka Brytania ma informacje wskazujące na to, że "rosyjskie wojsko może rozszerzyć swoje ataki na ukraińskie zakłady zbożowe na ataki wymierzone w cywilną żeglugę na Morzu Czarnym" - oświadczyła brytyjska ambasador przy ONZ Barbara Woodward.
Woodward powiedziała, że premier Rishi Sunak podzielił się tymi informacjami z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim podczas ich rozmowy telefonicznej we wtorek rano.
- Nasze informacje wskazują również, że Rosja rozmieściła dodatkowe miny morskie na podejściach do ukraińskich portów. Zgadzamy się z oceną USA, że jest to skoordynowany wysiłek, mający na celu usprawiedliwienie i zrzucenie winy na Ukrainę za wszelkie ataki na statki cywilne na Morzu Czarnym - powiedziała Woodward dziennikarzom.
- 16:24
Minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba zakończył pierwszą w historii wizytę w Gwinei Równikowej. Eksport zboża jest głównym tematem trzeciej podróży szefa ukraińskiej dyplomacji po Afryce - poinformował ukraiński resort dyplomacji.
"W niedzielę i w poniedziałek miała miejsce historyczna, pierwsza w historii relacji dwustronnych, wizyta ministra Kułeby w Gwinei Równikowej. W jej trakcie omówiono wspólne wysiłki na rzecz utrzymania eksportu ukraińskiego zboża z portów Ukrainy, stosunki bilateralne i inne istotne kwestie" - napisano na Twitterze ukraińskiego ministerstwa.
"Zrywając umowę Rosja podwyższa ceny zbóż i pozostawia samym sobie najbardziej zagrożone kraje. Musimy zatrzymać rosyjski szantaż głodem i zapewnić światowe bezpieczeństwo żywnościowe już teraz" - zaznaczyło w oświadczeniu ukraińskie ministerstwo.
Wizyta w Gwinei Równikowej była pierwszym przystankiem podczas trzeciej podróży Kułeby po Afryce. Podczas poprzednich odwiedził on Senegal, Wybrzeże Kości Słoniowej, Ghanę, Kenię, Maroko, Etiopię, Rwandę, Mozambik oraz Nigerię.
- 14:48
W ciągu ostatnich 24 godzin w okolicach Bachmutu na wschodzie Ukrainy zneutralizowano niemal 300 Rosjan oraz zniszczono między innymi osiem magazynów amunicji - poinformował rzecznik Wschodniego Zgrupowania Wojsk ukraińskiej armii Serhij Czerewaty.
Na tym odcinku frontu zostało zabitych 95 rosyjskich żołnierzy, 187 rannych i trzech pojmanych - sprecyzował przedstawiciel Sił Zbrojnych Ukrainy.
- 14:21
Niższa izba parlamentu Rosji przegłosowała podniesienie maksymalnego wieku, w którym mężczyźni mogą zostać wcieleni do wojska z 27 do 30 lat - podał Reuters.
- 13:47
Mieszkańcy Niemiec przekazali miliard euro na pomoc dla Ukrainy w 2022 roku. Według Niemieckiego Centralnego Instytutu ds. Społecznych (DZI) w Berlinie była to najwyższa kwota, jaką kiedykolwiek przekazano w tym kraju w związku z pojedynczą sytuacją kryzysową - przekazał portal telewizji ARD.
- 13:41
Ukraińcy zestrzelili rosyjski śmigłowiec Ka-52 - podała Ukrainska Prawda.
- 13:37
Dziennikarz redakcji wideo francuskiej agencji prasowej AFP został w poniedziałek ranny po ataku drona podczas relacjonowania działań ukraińskiej artylerii w pobliżu Bachmutu, gdzie toczą się walki z siłami rosyjskimi - poinformowali reporterzy AFP, którzy byli świadkami ataku.
35-letni Amerykanin Dylan Collins odniósł wiele ran od odłamków, ewakuowano go do pobliskiego szpitala. Według lekarzy jego życiu nie zagraża niebezpieczeństwo - przekazał dziennik "Le Figaro".
"Badamy wszystkie okoliczności tego zdarzenia. Nasze myśli są z Dylanem i jego bliskimi" – przekazał w oświadczeniu dyrektor AFP Europe Christine Buhagiar.
- 13:12
Komisja Europejska wypłaciła szóstą transzę w wysokości 1,5 miliarda euro w ramach pakietu unijnej pomocy makrofinansowej dla Ukrainy o wartości do 18 mld euro.
- 13:05
Brytyjski premier Rishi Sunak zapewnił prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, że jego kraj współpracuje z Turcją nad przywróceniem nie przedłużonej przez Rosję umowy zbożowej, która pozwalała na eksport ukraińskiego zboża.
W komunikacie wydanym przez Downing Street po rozmowie telefonicznej obu polityków przekazano, że omówili oni ostatnie wydarzenia na polu bitwy i postępy sił ukraińskich pomimo trudnych warunków, zaś premier Sunak podkreślił, że jest zbulwersowany zniszczeniami spowodowanymi przez niedawne rosyjskie ataki na Odessę.
- 12:24
Zdobyty przez ukraiński wywiad niejawny rosyjski raport świadczy o tym, że wszystkie działania w ramach zerwania umowy zbożowej to elementy wcześniej przygotowanego planu, a niszczenie infrastruktury ukraińskiej to jego kolejna część – poinformował ukraiński wywiad wojskowy HUR.
- 11:13
Prezydent Wołodymyr Zełenski poinformował o rozmowie z premierem Wielkiej Brytanii Rishim Sunakiem. "Omówiliśmy naszą dalszą współpracę w zakresie obronności, przebieg ukraińskich operacji ofensywnych. Zarysowałem aktualne potrzeby obronne Ukrainy" - napisał na Twitterze.
- 11:10
W ciągu ostatnie doby Rosjanie stracili 600 żołnierzy, zwiększając łączny bilans rosyjskich strat w ludziach do 243220 - podał ukraińskie Sztab Generalny. W ciągu ostatnich 24 godzin Rosjanie stracili również 12 czołgów, 13 wozów bojowych piechoty, 31 systemów artyleryjskich oraz 14 dronów.
- 10:59
W rosyjskim ataku przeprowadzonym w nocy z poniedziałku na wtorek drony kamikadze uszkodziły infrastrukturę w obwodzie żytomierskim oraz pola i pustą stodołę w obwodzie czerkaskim w środkowej Ukrainie - podały lokalne władze.
- 10:37
Eksperci Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) zaobserwowali kierunkowe miny przeciwpiechotne na obrzeżach ukraińskiej Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej - poinformował we wtorek dyrektor generalny MAEA Rafael Grossi na stronie internetowej kierowanej przez siebie organizacji.
Podczas niedzielnej inspekcji zespół MAEA zauważył kilka min znajdujących się w strefie buforowej pomiędzy wewnętrznymi i zewnętrznymi barierami otaczającymi elektrownię. Eksperci poinformowali, że znajdowały się one w obszarze o ograniczonym dostępie, do którego personel operacyjny nie ma wstępu. Zespół nie zaobserwował żadnych ładunków po wewnętrznej stronie ogrodzenia.
"Jak informowałem wcześniej, MAEA była świadoma wcześniejszego umieszczania min poza terenem zakładu, a także w określonych miejscach wewnątrz. Nasz zespół zgłosił to konkretne odkrycie w zakładzie i powiedziano mu, że (rozmieszczenie ładunków) to decyzja wojskowa i (znajdują się) na obszarze kontrolowanym przez wojsko" - powiedział Grossi.
Zaporoska Elektrownia Atomowa
- 10:31
Od czasu wycofania się z udziału w Czarnomorskiej Inicjatywie Zbożowej Rosja wznowiła ataki na cywilną infrastrukturę w południowych portach Ukrainy, czego w czasie obowiązywania umowy raczej nie robiła - przekazało we wtorek brytyjskie ministerstwo obrony.
W codziennej aktualizacji wywiadowczej poinformowano, że od 18 lipca Rosja przeprowadziła większą liczbę ataków dalekiego zasięgu na Odessę i inne obszary południowej Ukrainy, przy czym w użyto w nich niezwykle dużą liczbę pocisków oznaczonych w kodzie NATO jako AS-4 Kitchen, 5,5-tonowej broni pierwotnie zaprojektowanej do niszczenia lotniskowców. Uszkodzenia objęły kilka silosów zbożowych w porcie Czornomorsk na południe od Odessy, a także historyczne centrum miasta. W dniu 24 lipca Rosja przeprowadziła ataki przy użyciu jednokierunkowych dronów na doki na Dunaju, około 200 metrów od granicy z Rumunią.
"Między sierpniem 2022 r. a czerwcem 2023 r., kiedy nadal obowiązywała Czarnomorska Inicjatywa Zbożowa, Rosja zasadniczo powstrzymywała się od atakowania infrastruktury cywilnej w południowych portach. Odkąd Rosja nie przedłużyła umowy, Kreml prawdopodobnie czuje się mniej skrępowany politycznie i próbuje uderzyć w cele w Odessie, ponieważ uważa, że Ukraina trzyma tam aktywa wojskowe. Od początku wojny rosyjska kampania uderzeniowa charakteryzuje się słabym wywiadem i dysfunkcyjnym procesem namierzania celów" - napisano.
Zniszczenia magazynów ze zbożem po rosyjskim ataku w obwodzie odeskim
- 10:30
W ramach nowego amerykańskiego pakietu wsparcia o wartości około 400 milionów dolarów, Ukrainy otrzyma nanodrony Black Hornet, służące do celów zwiadowczych - przekazał portal Ukraińska Prawda. Kijów otrzymał już wcześniej te niewielkie drony od innych sojuszników.
W pakiecie dla Ukrainy przewidziano również różnego rodzaju amunicję, w tym pociski do systemów HIMARS oraz NASAMS.
- 10:23
Będziemy nadal atakować okupowany Krym i most, który łączy półwysep z Rosją - powiedział ukraiński minister obrony Ołeksij Reznikow w wywiadzie opublikowanym we wtorek przez CNN; przyznał w nim, że ukraińska kontrofensywa idzie wolniej, niż zakładano.
Tydzień po tym, jak ukraińskie drony poważnie uszkodziły most łączący półwysep z Rosją kontynentalną, siły ukraińskie uderzyły w rosyjski skład amunicji na Krymie. "To są nasze legalne cele, uderzanie w nie zmniejszy zdolność Rosjan do walki i pomoże uratować życie wielu Ukraińców - powiedział Reznikow.
Zapytany, czy celem sił ukraińskich jest całkowite wyłączenie mostu z użytkowania, przyznał, że tak. "To normalna taktyka, aby zakłócić logistykę wroga, powstrzymać możliwości transportu amunicji, paliwa, żywności itd. Dlatego użyjemy tej taktyki".
Uszkodzony Most Krymski na zdjęciach satelitarnych
Odnosząc się do trwających od kilku dni ostrzałów Odessy, wskutek których uszkodzonych zostało wiele cennych zabytków, po raz kolejny przypomniał, że Rosja jest państwem terrorystycznym. Podkreślił to także w kontekście zerwania przez Moskwę tzw. umowy zbożowej, przez co Ukraina nie może eksportować zboża, co potęguje globalny kryzys żywnościowy.
Zapytany, czy Ukraina planuje nasilić ataki na rosyjskie statki na Morzu Czarnym w odwecie za ostrzał Odessy i innych przybrzeżnych miejscowości, powiedział: "Mamy takie możliwości. Mamy broń (...) i jeśli sytuacja na Morzu Czarnym będzie tego wymagać, odpowiemy". Przypomniał też o zatopieniu flagowego okrętu rosyjskiej marynarki, krążownika Moskwa.
- 9:39
Na froncie południowym, w okolicach miejscowości Staromajorske armia ukraińska osiągnęła powodzenie – powiadomił rzecznik sztabu generalnego armii ukraińskiej Andrij Kowalow.
"Siły Obrony umacniają się tam na zajętych rubieżach. Przeciwnik stawia ogromny opór, przemieszcza oddziały, angażuje rezerwy" – powiedział Kowalow, cytowany w Telegramie Military Media Center.
- 8:30
Artykuł Putina, poświęcony współpracy Rosji z Afryką, ma na celu zniwelowanie jego strat wizerunkowych w tym regionie – pisze Instytut Badań nad Wojną. Ścigany listem gończym przez Międzynarodowy Trybunał Karny rosyjski prezydent twierdzi, że umowa zbożowa została zerwana z winy Zachodu, a Rosja może zastąpić ukraińskie zboże na światowym rynku.
W artykule opublikowanym w poniedziałek 24 lipca Putin próbuje złagodzić osłabienie pozycji Rosji i swojej własnej po wycofaniu się z umowy zbożowej na Morzu Czarnym, atakach na ukraińską infrastrukturę portową i w związku z tym, że z powodu nakazu aresztu Trybunału w Hadze nie może osobiście wziąć udziału w szczycie BRICS w RPA – pisze Instytut Badań nad Wojną.
W poniedziałkowym artykule, opublikowanym na stronie Kremla, Putin oskarżył Ukrainę i Zachód o merkantylne wykorzystanie umowy zbożowej, która umożliwiała eksport ukraińskiego zboża przez czarnomorskie porty. Wskazał również, że to Rosja może zastąpić swoją produkcją ukraińską pszenicę. Ukraina i eksperci wskazywali wcześniej, że wyjście Rosji z umowy zbożowej oraz niszczenie ukraińskich portów i magazynów zboża ma na celu wyeliminowanie Ukrainy jako konkurenta na światowym rynku zboża.
Putin próbuje w ten sposób przerzucić odpowiedzialność za naruszenie łańcuchów dostaw żywności, w tym do krajów Afryki, wskazując jako winnych Zachód i Ukrainę. Chce też zniwelować straty wizerunkowe, związane z tym, że nie może osobiście wziąć udziału w szczycie BRICS. Władze RPA zgodnie z nakazem Międzynarodowego Trybunału Karnego w Hadze powinny go bowiem zaaresztować w przypadku pojawienia się na terytorium tego afrykańskiego kraju.
Władimir Putin podczas spotkania Rady Bezpieczeństwa
- 7:44
Wszystkie drony przeciwnika, które w nocy atakowały Kijów, zostały zestrzelone przez obronę powietrzną – powiadomiły władze ukraińskiej stolicy we wtorek rano.
"Tej nocy wróg zaatakował Kijów dronami uderzeniowymi. Alarm trwał trzy godziny. Według wstępnych ustaleń zastosowano irańską amunicję krążącą typu Shahed" – powiadomiły władze Kijowa. Jak podano, wszystkie cele powietrzne przeciwnika zostały wykryte i zniszczone.
- 7:35
Firmy w Rosji importują setki tysięcy kamizelek kuloodpornych, hełmów, a także znaczne ilości celowników termowizyjnych i dronów z Chin - podaje portal Politico. Sprzęt jest sprowadzany jako dobra cywilnego przeznaczenia.
Politico powołuje się na dane i deklaracje celne szeregu firm z ChRL i Rosji. Wskazuje na trzy rosyjskie podmioty, z których każda od ubiegłego roku kupiła po 100 tys. kamizelek kuloodpornych i hełmów, oznaczonych jako hełmy do airsofta. Zidentyfikowano też 220 przesyłek zawierających sprzęt termowizyjny o łącznej wartości 11 mln dolarów, a także wiele przypadków wysyłki chińskich komercyjnych dronów firmy DJI.
Jedna z rosyjskich firm sprowadzających sprzęt - założony w marcu 2021 r. Pozitron - odnotowała w ub.r. potężny wzrost przychodów, z 400 tys. dolarów do niemal 300 milionów. Według Politico, firma ta jest "na radarze" zachodnich władz w kontekście przyszłych sankcji. Kiedy portal w ubiegłym roku opisał podobną historię firmy Techkrim, sprowadzającej z Chin karabiny - rzekomo do użytku sportowego - trafiła ona ostatecznie na listę sankcji.
Zdaniem Politico, obrót tymi towarami pokazuje słabe punkty w zachodnim reżimie sankcyjnym, jednak według cytowanych przez niego ekspertów, na Zachodzie brakuje woli, by zamknąć luki.
- 6:47
Rosja najwyraźniej poważnie potraktowała ostrzeżenia Kijowa dla swoich statków z bronią, którą przewozi po Morzu Czarnym na potrzeby wojny przeciw Ukrainie. Jedna z takich jednostek opóźnia rejs do Syrii – ocenił w rozmowie z PAP szef kijowskiego Centrum Globalistyki "Strategia XXI" Mychajło Honczar.
Ukraińskie Ministerstwo Obrony oświadczyło wcześniej, że wszystkie statki na Morzu Czarnym, które płyną w kierunku morskich portów Rosji, mogą być od 21 lipca traktowane jako przewożące ładunki wojskowe. To samo dotyczy jednostek, zmierzających do portów ukraińskich na okupowanym terytorium Ukrainy.
"Do dziś w rosyjskim porcie w Noworosyjsku stoi Sparta IV - statek, który jeszcze w czwartek miał odpłynąć do Tartusu, bazy wojsk rosyjskich w Syrii. Cały czas pozostaje jednak na miejscu. Sądzę, że (Rosjanie) się obawiają. Zobaczymy, jak (ten statek) będzie się zachowywał w najbliższych dniach" – powiedział ekspert.
- 4:36
Instytut Studiów nad Wojną: Prawdopodobnie siły ukraińskie przeprowadziły atak dronem w pobliżu budynku rosyjskiego ministerstwa obrony w Moskwie 24 lipca. Prawdopodobnie siły ukraińskie celowały również w rosyjskie aktywa wojskowe na okupowanym Krymie, tymczasowo zakłócając rosyjską logistykę przez Krym.
- 4:26
Administracja USA ogłosiła sankcje przeciwko ministrowi obrony Mali oraz dwóm malijskim dowódcom za współpracę z Grupą Wagnera i prace na rzecz jej ekspansji w tym kraju. Według Departamentu Stanu, odkąd wagnerowcy pojawili się w Mali, liczba ofiar cywilnych operacji wojskowych wzrosła o 278 proc.
- 4:18
W Kijowie ogłoszono alarm lotniczy - poinformowały ukraińskie media. Siły zbrojne Ukrainy podały, że w regionie działają jednostki obrony powietrznej.
"Zagrożenie wrogim atakiem utrzymuje się w centrum oraz na północy Ukrainy, a także w obwodzie odeskim i rozszerza się na zachód kraju na obwody: tarnopolski, chmielnicki i rówieński" - poinformowały ukraińskie media.Wcześniej alarm lotniczy został ogłoszony także we wschodnich rejonach Ukrainy.
W wyniku ostrzału amunicją kasetową Kostiantyniwki w obwodzie donieckim zginęło dziecko, a siedem osób jest rannych – powiadomiły lokalne władze.
- 3:45
Aktualna sytuacja na froncie w Ukrainie.
- 3:23
Ukraińska kontrofensywa przebiega wolniej, niż zakładano, ale rozwija się zgodnie z planem - powiedział minister obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow, cytowany w poniedziałek przez ukraińską agencję UNIAN.
Polityk zapewnił, że "nie martwi się rozwojem sytuacji na froncie" ponieważ błędem jest zakładanie, że "każda ofensywa musi być błyskawiczna". Reznikow zaznaczył, że czynnikami spowalniającymi ataki Ukraińców są: brak amunicji, szczególnie artyleryjskiej, samych systemów artyleryjskich oraz problem obrony powietrznej.
- Mamy bardzo długie linie frontu i wielu wrogów stojących nam na drodze. Dla nas najważniejsze pozostaje życie ukraińskich żołnierzy - powiedział minister obrony Ukrainy. Reznikow zwrócił też uwagę na problem zaminowania rosyjskich pozycji obronnych. - Musimy bardzo ostrożnie używać naszych saperów - przyznał.
- 2:13
Na wszystkich odcinkach frontu najważniejszy cel, to maksymalne niszczenie okupantów, ich sprzętu, zapasów, magazynów sztabów – oznajmił prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w tradycyjnym wieczornym wystąpieniu.
- Rosja codziennie ma nieść straty. Tak jest sprawiedliwie – powiedział Zełenski, podsumowując poniedziałkową naradę w naczelnym dowództwie. Jej głównym tematem, jak dodał, była sytuacja na froncie – te odcinki, na których Ukraina atakuje i te, na których jest w obronie.
Omawiano również sposoby obrony przed rosyjskimi atakami rakietowymi na infrastrukturę portową, zbożową i na cywilów. - Przygotowujemy mocną odpowiedź rosyjskim terrorystom na ich napaści – dodał. - 2:04
W wyniku ostrzału amunicją kasetową Kostiantyniwki w obwodzie donieckim zginęło dziecko, siedem osób jest rannych - powiadomiły lokalne władze.
"Około godz. 19 Rosjanie ostrzelali zbiornik wodny, nad którym wypoczywali ludzie. Ostrzał prowadzono amunicją kasetową z wyrzutni Smiercz" - poinformował Pawło Kyryłenko, szef władz obwodu.
Początkowo urzędnik podał, że wśród siedmiu rannych osób jest czworo dzieci w wieku od pięciu do 12 lat. Później przekazał, że jedno z dzieci zmarło.
Urzędnik zaapelował do mieszkańców, by ewakuowali dzieci z niebezpiecznych przyfrontowych regionów, ponieważ "Rosjanie walczą z cywilami i w swojej żądzy zabijania nie zatrzymają się przed niczym".
- 0:52
Podczas narady w dowództwie naczelnym omawiano sytuację na froncie, reakcję Ukrainy na rosyjskie ostrzały infrastruktury zbożowej i obiektów kultury, a także kwestię odblokowania korytarza zbożowego na Morzu Czarnym - powiadomił prezydent Wołodymyr Zełenski.
"Kwestia pierwsza – aktualna sytuacja i planowanie naszych działań ofensywnych i obronnych. Druga – nasza odpowiedź na barbarzyńskie ataki Rosji na infrastrukturę zbożową i obiekty dziedzictwa kulturowego. Trzecia – odblokowanie Morza Czarnego i korytarz zbożowy" - napisał Zełenski w Telegramie, podsumowując poniedziałkową naradę w dowództwie naczelnym.
Oprócz prezydenta uczestniczyli w niej m.in. dowódca naczelny gen. Wałerij Załużny, dowódca Sił Lądowych gen. Ołeksandr Syrski, dowódca zgrupowania wojsk Tauryda na południu Ukrainy gen. Ołeksandr Tarnawski, szef wywiadu wojskowego (HUR) Kyryło Budanow i wicepremier Ołeksandr Kubrakow.
- 0:41
Gdyby USA dostarczyły systemy rakietowe dalekiego zasięgu ATACMS, Ukraina mogłaby zniszczyć rosyjskie przybrzeżne kompleksy rakietowe i okręty Floty Czarnomorskiej Federacji Rosyjskiej w portach na okupowanym Krymie - powiedział rzecznik Sił Powietrznych Sił Zbrojnych Ukrainy Jurij Ignat, cytowany przez portal Ukraińska Prawda.
Autorka/Autor:red.
Źródło: PAP, tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: .S. Marine Corps photo by Cpl. Patrick King/DVIDS
Podziel się
- Podziel się
- Tweetnij
- Wyślij znajomemu