Zełenski i Erdogan rozmawiali o "przedłużeniu" inicjatywy zbożowej. ONZ: wielu może zginąć

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl, PAP, Reuters

Rosyjska inwazja na Ukrainę trwa od 513 dni. Prezydenci Ukrainy i Turcji Wołodymyr Zełenski i Recep Tayyip Erdogan rozmawiali w piątek telefonicznie o sytuacji związanej z wycofaniem się Rosji z umowy zbożowej. Rosyjskie wyjście z układu oraz ataki na infrastrukturę zbożową i ukraińskie porty potępili podczas piątkowej debaty w Radzie Bezpieczeństwa podsekretarz generalna ONZ do spraw politycznych Rosemary DiCarlo oraz podsekretarz generalny do spraw humanitarnych Martin Griffiths. W tvn24.pl relacjonujemy wydarzenia z i wokół Ukrainy.

i

Relacja odświeża się automatycznie

  • 2:50

    - Na miejscu Jewgienija Prigożyna bardzo bym się martwił, ponieważ NATO ma politykę otwartych drzwi, a Rosja ma "politykę otwartych okien" - powiedział sekretarz stanu USA Antony Blinken podczas konferencji Aspen Security Forum. Dodał też, że pojawienie się najemników Grupy Wagnera na Białorusi jest złą wieścią dla tego kraju.

  • 1:44

    Aktualna sytuacja na froncie w Ukrainie.

  • 0:58

    Uszkodzony terminal zbożowy po rosyjskim ataku rakietowym

    Uszkodzony terminal zbożowy po rosyjskim ataku rakietowym

    Uszkodzony terminal zbożowy po rosyjskim ataku rakietowym

  • 0:19

    Prezydent Joe Biden zdecyduje czy przekazać rakiety dalekiego zasięgu ATACMS Ukrainie; rozmawiał o tym z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim - poinformował doradca prezydenta USA ds. bezpieczeństwa narodowego Jake Sullivan.

    Pytany o rakiety ATACMS, będące na czele ukraińskiej listy życzeń, Sullivan oświadczył na konferencji Aspen Security Forum, że sprawa była przedmiotem niedawnej rozmowy między prezydentami USA i Ukrainy w Wilnie.

  • 23:25

    Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział podczas wystąpienia online na konferencji Aspen Security Forum, że rosyjski most na okupowany Krym jest "wrogim obiektem" zbudowanym nielegalnie, niezgodnie z prawem międzynarodowym, a także jest "celem, który należy zneutralizować".

    - Dla nas jest to wrogi obiekt, zbudowany nielegalnie, niezgodnie z prawem międzynarodowym i należytymi normami. Z tego powodu jest on naszym celem, a każdy cel, który przynosi ze sobą wojnę, a nie pokój, powinien być zneutralizowany - oświadczył Zełenski. Przypomniał, że Rosja "wykorzystuje most do dostaw amunicji i militaryzacji Krymu".

  • 22:20

    Stacja Nexta opublikowała zdjęcie ukazujące szczątki rosyjskiego drona na plaży w Odessie.

  • 20:43

    Prezydenci Ukrainy i Turcji, Wołodymyr Zełenski i Recep Tayyip Erdogan, rozmawiali w piątek telefonicznie o sytuacji związanej z wycofaniem się Rosji z umowy zbożowej.

    Służby prasowe Erdogana poinformowały, że omówił on z Zełenskim "kwestię przedłużenia umowy o czarnomorskim korytarzu zbożowym". Komunikat ten wskazuje - jak ocenia rosyjska redakcja BBC - że Erdogan nie uważa umowy zbożowej, zawartej przy jego pośrednictwie, za zerwaną ostatecznie.

    Zełenski poinformował o rozmowie w komentarzu na Twitterze. "Skoordynowaliśmy wysiłki w sprawie wznowienia pracy Czarnomorskiej Inicjatywy Zbożowej" - napisał prezydent Ukrainy. Dodał, że poprosił Erdogana o pomoc w powrocie do kraju jeńców ukraińskich, w szczególności Tatarów krymskich.

    Rosja wystąpiła w tym tygodniu z zawartej za pośrednictwem ONZ i Turcji umowy, która przez ostatni rok umożliwiała bezpieczny transport ukraińskiego zboża i innych produktów żywnościowych przez Morze Czarne. W ramach porozumienia Ukraina wyeksportowała ponad 32 mln ton kukurydzy, pszenicy i innych zbóż. Według ONZ dzięki korytarzowi zbożowemu ceny żywności obniżone zostały o ponad 20 proc. na całym świecie.

  • 20:40

    Rosyjscy śledczy zatrzymali w piątek popularnego komentatora, nacjonalistę Igora Girkina

    Rosyjscy śledczy zatrzymali w piątek popularnego komentatora, nacjonalistę Igora Girkina

  • 20:38

    Bułgaria wypowiada Łukoilowi dostęp do terminala naftowego

  • 20:29

    W przededniu szczytu NATO rosyjscy hakerzy przełamali zabezpieczenia jednej z litewskich rozgłośni radiowych i wyemitowali przygotowany przez siebie program. To jeden z wielu przypadków wykorzystywania przez Rosję fal radiowych na potrzeby propagandy wojennej - przekazał w piątek pełnomocnik rządu ds. bezpieczeństwa przestrzeni informacyjnej RP Stanisław Żaryn.

    Jak ocenił w swoim komunikacie, rosyjscy hakerzy prowadzą swoje działania poprzez oficjalnie działające w Rosji stacje radiowe. "Ich fale bowiem docierają daleko w głąb ukraińskiego terytorium. Na antenie rosyjskiego radia można usłyszeć atrakcyjną muzykę, która jest przerywana komunikatami zachęcającymi odbiorców do wskazywania pozycji 'ukraińskich faszystów', jak propaganda rosyjska wciąż nazywa Ukraińców, w celu ich zlikwidowania" - podał.

    "Na antenie emitowane są również komunikaty kierowane do zachodnich ochotników walczących po stronie Ukrainy z ostrzeżeniem, że jeśli dostaną się do rosyjskiej niewoli, czeka ich śmierć. Radio podaje także instrukcje dotyczące zachowania się podczas ataku przeprowadzonego za pomocą broni atomowej, co ma wywoływać u odbiorcy strach i przeświadczenie o nieuchronności wykorzystania ładunków nuklearnych" - poinformował.

  • 20:22

    W piątek w Radzie Bezpieczeństwa ONZ odbyła sie debata na temat wycofania się Rosji z Czarnomorskiej Inicjatywy Zbożowej.

    Rosyjskie wyjście z układu oraz ataki na infrastrukturę zbożową i ukraińskie porty potępili podsekretarz generalna ONZ ds. politycznych Rosemary DiCarlo oraz podsekretarz generalny ds. humanitarnych Martin Griffiths.

    Jak powiedziała DiCarlo, rosyjskie działania są sprzeczne z międzynarodowym prawem humanitarnym i będą mieć dalekosiężne skutki dla bezpieczeństwa żywnościowego w krajach rozwijających się.

    Griffiths zaznaczył, że w czasie trwania Inicjatywy udało się wyeksportować 33 mln ton zbóż do 45 krajów, w tym 725 tys. ton w ramach Światowego Programu Żywnościowego dla państw zagrożonych głodem. "Niektórzy będą głodować, wielu może umrzeć w rezultacie tych decyzji" - powiedział Griffiths.

    Z tymi diagnozami zgodziła się też przedstawicielka Turcji, która wyraziła jednak nadzieję, że "obecne zawieszenie będzie tymczasowe".

    Z kolei ambasador UE Olaf Skoog stwierdził, że Unia jest "otwarta, by szukać rozwiązań" wraz z ONZ w celu odnowienia układu. Przypomniał też, że przed decyzją Rosji o wycofaniu się z inicjatywy Komisja Europejska wraz z sekretarzem generalnym ONZ zaproponowała "konkretną propozycję", która odpowiadała na rosyjskie żądania ponownego podłączenia Rosyjskiego Banku Rolnego, jednak została ona zignorowana.

  • 18:53

    - Niektórzy w Rosji sądzą, że zdołają uczynić z Morza Czarnego strefę samowoli i terroryzmu, to im się nie uda. Wiemy, jak się obronić, widzimy na świecie gotowość do dalszej i aktywniejszej współpracy na rzecz spokoju w tym regonie - powiedział w piątek prezydent Wołodymyr Zełenski w wieczornym wystąpieniu wideo.

    Ogłosił, że będzie rozmawiał w piątek telefonicznie z prezydentem Turcji Recepem Tayyipem Erdoganem m.in. o regionie Morza Czarnego i o bezpieczeństwie żywnościowym.

    W wystąpieniu opublikowanym w mediach społecznościowych Zełenski ostrzegł, że Ukraina zareaguje na ostrzały rosyjskie wymierzone w południe Ukrainy. Zapewnił, że rezultatem tych ataków będzie również "większa konsolidacja na świecie na rzecz obrony i współpracy" i dążenie do "ukarania Rosji za wszystkie zbrodnie podczas obecnej wojny".

    Podkreślił, że wśród osób rannych w ostrzałach Odessy są dzieci i że w piątek zginęło dwoje dzieci w ostrzale wsi Drużba w obwodzie donieckim. - Tylko absolutne zło może dokonywać takich ataków - oświadczył Zełenski.

  • 18:01

    Dwie kobiety zginęły w rosyjskim ostrzale obwodu czernihowskiego, regionu Ukrainy na północ od Kijowa - poinformował w piątek szef administracji obwodowej Wiaczesław Czaus. Ciała kobiet wydobyto spod gruzów ostrzelanego Domu Kultury.

    Szef obwodu nie podał nazwy miejscowości. Poinformował w godzinach porannych o rosyjskim ataku, a następnie o jednej ofierze śmiertelnej. Po południu Czaus napisał na Telegramie, że ratownicy wydobyli spod gruzów ciało drugiej kobiety.

    Jak informował wcześniej szef obwodu, Rosjanie użyli w ataku czterech pocisków rakietowych.

  • 17:14

    W piątek rano Rosja przeprowadziła kolejny atak na infrastrukturę zbożową w obwodzie odeskim. Dwie rakiety Kalibr uderzyły w magazyn zboża. Poniższe zdjęcia ukazują skalę zniszczeń.

    Zniszczenia magazynów ze zbożem po rosyjskim ataku w obwodzie odeskim

    Zniszczenia magazynów ze zbożem po rosyjskim ataku w obwodzie odeskim

    Zniszczenia magazynów ze zbożem po rosyjskim ataku w obwodzie odeskim

    Zniszczenia magazynów ze zbożem po rosyjskim ataku w obwodzie odeskim

  • 16:30

    Na odcinku frontu w rejonie Bachmutu, na wschodzie, oddziały ukraińskie utrzymują inicjatywę i wywierają presję na siły rosyjskie. Wobec braku przewagi liczebnej i w celu zmniejszenia strat stosują innowacje taktyczne - poinformował w piątek rzecznik Wschodniego Zgrupowania Wojsk Ukrainy Serhij Czerewaty.


    "Trzeba uwzględniać ten czynnik, że prowadzimy na kierunku Bachmutu bardzo miarowe i konsekwentne natarcie biorąc pod uwagę, że nie mamy przewagi sił i środków nad przeciwnikiem. Tak więc, maksymalnie stosujemy manewr, oskrzydlenie, wykorzystujemy rozmaite innowacje taktyczne, by iść naprzód równomiernie, pewnie, ale z minimalnymi stratami"

    Czerewaty przyznał, że wojska rosyjskie stawiają zacięty opór, jednak oddziały ukraińskie utrzymują inicjatywę i wywierają presję na wroga. Czerewaty zapewnił, że codziennie armia ukraińska wyzwala setki metrów terytorium, a co tydzień - kilometry. Oświadczył, że "nadejdzie czas, gdy będą to dziesiątki kilometrów".

  • 16:02

    Dwoje dzieci zginęło, a jedna kobieta odniosła obrażenia w wyniku ostrzelania w piątek przez siły rosyjskie wioski Drużba pod Toreckiem w obwodzie donieckim na wschodzie Ukrainy – poinformował szef władz obwodowych Pawło Kyryłenko na Telegramie.

    Kyryłenko podał, że około godziny 15 (godz. 14 czasu polskiego) siły rosyjskie ostrzelały wioskę Drużba z artylerii, a jeden z pocisków trafił w podwórko, gdzie znajdowały się dzieci. Zginęło rodzeństwo: 10-letni chłopiec i 16-letnia dziewczyna. W tej samej wsi ranna została starsza kobieta, którą przewieziono do szpitala.

    Szef władz obwodowych zaapelował w związku z tym do rodziców, by niezwłocznie wywieźli dzieci z niebezpiecznych terenów. "Dzieci nie powinny żyć obok wojny. Za ich życie odpowiadacie wy, także wobec prawa" – zaznaczył.

    Игра Gates of Olympus

    You can view and join @pavlokyrylenko_donoda right away.

  • 15:17

    The Telegraph opublikował nagranie ukazujące atak amunicją kasetową na Ukrainie.

  • 14:42

    Rosyjscy śledczy zatrzymali w piątek popularnego komentatora, nacjonalistę Igora Girkina - przekazała agencja Reutera. Girkin publicznie krytykował Władimira Putina oraz rosyjskie dowództwo za niewystarczająco ostre i efektywne prowadzenie wojny w Ukrainie.

    Girkin, znany również jako Igor Striełkow, brał udział w aneksji Krymu w 2014 roku oraz w walkach z wojskami ukraińskimi w separatystycznych tak zwanych republikach w Donbasie. W 2022 roku holenderski sąd skazał go zaocznie na karę dożywotniego pozbawienia wolności za udział w zestrzeleniu samolotu linii Malaysia Airlines we wschodniej Ukrainie, w wyniku czego życie straciło 298 osób - pasażerów i członków załogi.

    Igor Girkin

  • 13:22

    Mieszkaniec obwodu chersońskiego na południu Ukrainy gromadził broń pozostawioną przez rosyjskich żołnierzy, by sprzedać ją na czarnym rynku przestępcom; grozi mu 7 lat pozbawienia wolności - poinformowała w piątek Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU).

    SBU przekazała, że mieszkaniec wsi Ukrainka w rejonie berysławskim (obwód chersoński) przechowywał arsenał na terenie własnego gospodarstwa w specjalnie zbudowanym do tego celu schowku. Zbierał broń i amunicję pozostawioną przez rosyjskich żołnierzy, angażował do tego kilku swoich znajomych.

    Jak poinformowała służba, próbował on skontaktować się z przedstawicielami miejscowego świata przestępczego, by zaoferować im sprzedaż zgromadzonego przez siebie uzbrojenia. Po wykryciu skrytki funkcjonariusze znaleźli w niej: minę przeciwczołgową, rosyjski pocisk przeciwpancerny Kornet, ręczny granatnik przeciwpancerny RPG-22, granatnik ręczny, dwa pociski czołgowe. Oprócz tego w schowku odkryto cztery sztuki amunicji do granatników przeciwpancernych RPG-7 i SPG, pięć pocisków 30 mm do działka automatycznego 2A42, cztery pociski do granatników, prawie 400 sztuk amunicji różnego kalibru i 14 kg prochu artyleryjskiego.

  • 12:57

    Stany Zjednoczone będą współpracować z Ukrainą oraz sojusznikami i partnerami, aby pomóc jej w wywiezieniu zboża mimo rosyjskiej blokady – powiedział rzecznik amerykańskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego John Kirby w wywiadzie dla Głosu Ameryki.

  • 12:33

    Zniszczony terminal zbożowy w Odessie

  • 11:46

    Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski odwołał w piątek ambasadora swego kraju w Zjednoczonym Królestwie Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej Wadyma Prystajkę, który skrytykował jego słowa dotyczące brytyjskiego ministra obrony Bena Wallace’a.

    W rozporządzeniu prezydenta napisano, że Prystajko zostaje zwolniony ze stanowiska ambasadora w Wielkiej Brytanii oraz stałego przedstawiciela Ukrainy przy Międzynarodowej Organizacji Morskiej.

  • 11:29

    Cztery osoby zginęły, a dwie zostały ranne w wyniku rosyjskiego ostrzału w obwodzie zaporoskim – powiadomiły władze regionu. Celem ataku był obiekt infrastruktury.

    "W wyniku uderzenia rosyjskiego w obiekt infrastruktury w powiecie połohiwskim zginęli czterej pracownicy w wieku 29, 30, 33 i 43 lat. Jeszcze dwie osoby zostały ranne i zostały skierowane do placówki medycznej" – powiadomił Jurij Małaszko, szef władz regionu.

  • 9:36

    W czwartek z Ukrainy do Polski odprawiono 32,7 tys. osób. Z Polski na Ukrainę wyjechało 29,9 tys. osób - podała straż graniczna. Od 24 lutego 2022 r. - od początku agresji Rosji na Ukrainę SG zanotowała ponad 13 mln 788 tys. wjazdów do Polski i 11 mln 969 tys. wyjazdów na Ukrainę.

    "20 lipca funkcjonariusze SG odprawili w przejściach granicznych na kierunku z Ukrainy do Polski 32,7 tys. osób. Od 24.02.2022 – ponad 13,788 mln os." - poinformowała na Twitterze straż graniczna.

    "Z Polski do Ukrainy odprawiono 29,9 tys. osób. Od 24.02.2022 – 11,969 mln osób" - zaznaczyła.

  • 9:04

    Rosyjskie ostrzały infrastruktury portowej i zbożowej oraz groźby eskalacji na Morzu Czarnym są elementem rosyjskiego wysiłku na rzecz wymuszenia koncesji od Zachodu i podkreślenia znaczenia Rosji w porozumieniu zbożowym - pisze Instytut Badań nad Wojną.

    "To najprawdopodobniej część wysiłków na rzecz wykorzystania wycofania się Rosji z umowy zbożowej i wyegzekwowania szerokich koncesji od Zachodu" - pisze amerykański Instytut Badań nad Wojną (ISW) w najnowszym raporcie, w którym odnotowuje m.in. nasilenie ataków na porty i infrastrukturę zbożową Ukrainy w ostatnich dniach.

    ISW odnotowuje, że komentując wycofanie się Moskwy z porozumienia zbożowego na Morzu Czarnym, Władimir Putin jako warunek stawiał m.in. wycofanie sankcji, zgodę na eksport rosyjskiego zboża i nawozów.

    "Kreml prawdopodobnie postrzega Inicjatywę Zbożową na Morzu Czarnym jako jedno z niewielu pozostałych narzędzi wpływu wobec Zachodu i wycofał się z tego porozumienia, by uzyskać te koncesje" - ocenia ośrodek analityczny z USA.

    Według ISW Kreml próbuje stworzyć "wrażenie pilności" wokół powrotu Rosji do umowy przez nasilenie ataków na ukraińską infrastrukturę i groźby ataków na statki cywilne na Morzu Czarnym.

    "Nie jest jasne, do jakiego stopnia siły rosyjskie są gotowe atakować statki cywilne, chociaż Kreml liczy zapewne, że ta deklaracja będzie mieć mrożący wpływ na aktywność morską na Morzu Czarnym i stworzy warunki zbliżone do całkowitej blokady ukraińskich portów w tym regionie z początku pełnoskalowej inwazji" - ocenili analitycy.

    Te działania Rosji mogą jednak być kontrproduktywne i zaszkodzić dostawom do krajów, które Moskwa traktuje jako swoją "docelową grupę odbiorców".

    Celem Rosjan może być też zniszczenie ukraińskiej infrastruktury przed renegocjowaniem umowy zbożowej, by uniemożliwić jej dalsze wykorzystanie i stworzyć warunki do eksportu zboża z terytoriów okupowanych.

    Ponadto, jak pisze ISW, Moskwa dąży prawdopodobnie do skłócenia Ukrainy i krajów Europy Środkowej, ponieważ alternatywą dla morskich szlaków eksportu jest droga lądowa. Pięć krajów - Polska, Węgry, Rumunia, Słowacja i Bułgaria - zaapelowało do UE o przedłużenie zakazu na import ukraińskiego zboża.

  • 8:48

    Program rekrutacji więźniów przez rosyjską najemniczą Grupę Wagnera przekształcił ją w organizację zdolną podważyć autorytet Władimira Putina, a jego zakończenie jest punktem odniesienia zarówno w jej historii, jak i wojny na Ukrainie - oceniło brytyjskie ministerstwo obrony.

    Jak przekazano w codziennej aktualizacji wywiadowczej, w najbliższych dniach Grupa Wagnera prawdopodobnie zwolni ostatnich skazańców-rekrutów z obowiązkowej służby. W ramach Projektu K, który osiągnął szczyt na początku 2023 r., w Grupie Wagnera służyło co najmniej 40 tys. skazańców. Dodano, że znaczna liczba ułaskawionych więźniów prawdopodobnie skorzysta z oferty kontynuowania współpracy z Grupą Wagnera, zawierając profesjonalne kontrakty, a tymczasem rekrutację więźniów przejęło rosyjskie ministerstwo obrony.

    "Koniec programu wyznacza punkt odniesienia w historii Grupy Wagnera i rosyjskiej wojny na Ukrainie. Żołnierze dostarczeni w ramach Projektu K umożliwili Rosji zajęcie Bachmutu, co było jedną z jej nielicznych podstaw do twierdzeń o sukcesie. Projekt przekształcił Grupę Wagnera w organizację, która w zeszłym miesiącu bezpośrednio podważyła autorytet prezydenta Putina. Jest to również jeden z najkrwawszych epizodów we współczesnej historii wojskowości: w ciągu kilku miesięcy zginęło do 20 tys. rekrutów" - oceniono.

  • 8:10

    W obwodzie odeskim dwie rosyjskie rakiety Kalibr trafiły w magazyn ze zbożem - powiadomiły władze regionu. Zniszczeniu uległo 100 ton grochu i 20 ton jęczmienia. Ranne są dwie osoby.

    "Obwód odeski. Dwie rakiety typu Kalibr, jak wynika z doniesień wojskowych z dowództwa operacyjnego Południe, trafiły w magazyn zbożowy przedsiębiorstwa na terytorium obwodu" - napisał przedstawiciel władz regionu Serhij Bratczuk w Telegramie w piątek rano.

    W innym komunikacie władze podały, że zniszczeniu uległo 100 ton grochu i 20 ton jęczmienia. W wyniku wybuchu ucierpiały dwie osoby.

    Do ostrzału doszło w nocy. Jak wskazano, w ciągu minionego tygodnia był to już czwarty rosyjski atak rakietowy na obwód odeski. Po wyjściu Rosji z tzw. inicjatywy zbożowej Morza Czarnego wojska armii agresora atakują infrastrukturę portową i zbożową.

  • 8:02

    Ukraiński sztab przedstawił dane dotyczące łącznych rosyjskich strat od początku pełnoskalowej agresji na Ukrainę. Z informacji wynika, że Federacja Rosyjska od 24 lutego 2022 roku straciła m.in. ponad 240 tys. żołnierzy (+680 ostatniej doby), 4133 czołgi (+4) oraz 4610 systemów artyleryjskich (+18).

  • 7:33

    Grupa Wagnera. Politico: ponad 20 tysięcy wagnerowców zginęło, 40 tysięcy zostało rannych na Ukrainie

  • 7:21

    Dwie osoby zostały zabite, a dwie ranne ostatniej doby w wyniku rosyjskich działań w obwodzie donieckim - poinfomował szef lokalnych władz Pawło Kyryłenko.

  • 6:43

    Nexta opublikowała nagranie mające przedstawiać zniszczenie rosyjskiego czołgu T-80 w obwodzie zaporoskim.

  • 6:27

    Ukraiński sztab przedstawił najnowszy raport operacyjny. Zgodnie z nim Rosjanie mają skupiać swoje wysiłki na kierunkach: Bachmutu, Adwijiwki, Marjinki, Łymanu i Kupiańska. Strona ukraińska prowadzić ma działania ofensywne w kierunku Melitopola i Berdiańska.

  • 5:29

    Ukraina walczy. Najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin

  • 4:45

    - Myśliwce F-16 dotrą na Ukrainę najprawdopodobniej do końca roku. Ale nie sądzimy, że tylko F-16 będą w stanie zmienić sytuację - powiedział rzecznik amerykańskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego John Kirby w wywiadzie dla Fox News. Kirby dodał, że Ukraina potrzebuje teraz więcej pocisków artyleryjskich.

  • 4:17

    Senat USA sprzeciwił się próbie powiązania pomocy wojskowej dla Ukrainy z wydatkami na obronę innych członków NATO. Zadecydował o tym przeważającą większością głosów.

    Z projektem uzależnienia pomocy wojskowej USA dla Ukrainy od wyasygnowania przez pozostałe państwa NATO co najmniej 2 proc. produktu krajowego brutto na wydatki obronne Paktu, wystąpił senator GOP Mike Lee. Poparło go tylko 12 Republikanów.

    100-osobowa wyższa izba Kongresu USA sprzeciwiła się zgłoszonej przez nich poprawce do ustawy o autoryzacji obrony narodowej (National Defense Authorization Act, NDAA) stosunkiem głosów 71 do 13. Nie zgodził się na jej wprowadzenie żaden z obecnych w trakcie głosowania demokratów.

    Stany Zjednoczone wysłały ponad 40 mld dolarów pomocy wojskowej na Ukrainę od początku inwazji Rosji w lutym 2022 roku, w tym 1,3 miliarda dolarów, których przekazanie administracja prezydenta Joe Bidena ogłosiła w środę.

    Pomoc dla Ukrainy cieszy się szerokim poparciem obydwu partii w Kongresie USA, który ma kontrolę nad wydatkami rządowymi. Jednak nieliczna grupa republikanów - wielu z bliskimi powiązaniami z byłym prezydentem i obecnym kandydatem na prezydenta Donaldem Trumpem - zakwestionowała tę pomoc – podkreśliła agencja Reutera.

  • 4:04

    Aktualna sytuacja na froncie w Ukrainie.

  • 3:39

    Francuski krajowy sąd ds. prawa azylu (CDNA) poinformował, że status uchodźcy będą mogli otrzymać we Francji dezerterzy z rosyjskiej armii lub Rosjanie uciekający przed mobilizacją, ponieważ "w sposób bezpośredni lub pośredni mogliby (po mobilizacji) popełnić zbrodnie wojenne".

    "Rosjanie uciekający przed mobilizacją na wojnę przeciwko Ukrainie i osoby zmobilizowane, które zdezerterowały, mogą otrzymać (we Francji) status uchodźcy" - napisano w komunikacie CDNA.

  • 3:29

    Na całym terytorium Ukrainy ogłoszono alarm lotniczy w związku ze startem myśliwca MiG-31K, który jest nośnikiem hipersonicznych pocisków rakietowych Kindżał - poinformował Ukrinform na podstawie komunikatu Sił Powietrznych Ukrainy.

  • 3:19

    Tylko w ciągu czterech dni w tym tygodniu, od poniedziałku, rosyjscy terroryści już zastosowali przeciwko naszemu państwu, zwłaszcza przeciwko Odessie i obwodowi odeskiemu oraz Mikołajowowi, i innym naszym południowym miastom i hromadom prawie 70 rakiet różnego typu i prawie 90 dronów shahed - poinformował prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w opublikowanym wieczorem w mediach społecznościowych nagraniu.

    Zaznaczył, że ukraińskim siłom udało się strącić część wrogich rakiet i bezzałogowców. - Niestety możliwości naszej obrony przeciwlotniczej na razie nie wystarczają, by obronić całe ukraińskie niebo - podkreślił Zełenski. Zapewnił, że władze aktywnie współpracują z partnerami, by Ukraina otrzymała dodatkowe systemy obrony powietrznej.

  • 3:00

    Ukraiński żołnierz pod Donieckiem

    Ukraiński żołnierz pod Donieckiem

    Ukraiński żołnierz pod Donieckiem

  • 2:21

    Coraz więcej kryminalistów z grupy Wagnera dociera na Białoruś. W chwili obecnej może być ich ponad tysiąc - powiedział pełnomocnik rządu ds. bezpieczeństwa przestrzeni informacyjnej Stanisław Żaryn. Podkreślił, że wagnerowcy nie jadą na Białoruś po emeryturę, ale by realizować misje Kremla.

  • 2:10

    Siły ukraińskie robią dobry użytek z przekazanej im amunicji kasetowej i ma to już wpływ na rosyjskie formacje defensywne - powiedział rzecznik amerykańskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego John Kirby.

    Urzędnik ponowił też ostrzeżenie, że Rosja zamierza atakować statki handlowe na Morzu Czarnym i obwiniać o to Ukrainę.

  • 1:00

    Trzydzieści jeden osób zginęło na początku czerwca w wyniku zniszczenia zapory na Dnieprze w Nowej Kachowce na południu Ukrainy - podsumował minister spraw wewnętrznych Ukrainy Ihor Kłymenko.

    - Jeśli chodzi o ofiary śmiertelne: na dziś to 31 osób; 29 w obwodzie chersońskim i dwóch obywateli zginęło w obwodzie mikołajowskim - powiedział minister w wywiadzie dla Radia Swoboda. Szef MSW nie sprecyzował, czy posiada informacje na temat ofiar na terytorium okupowanym przez siły rosyjskie.

    Jak dodał Kłymenko, nie ma ostatecznych szacunków dotyczących strat materialnych spowodowanych przez wysadzenie przez Rosjan tamy w Nowej Kachowce.

    - Bardzo trudno jest w ciągu tych miesięcy policzyć, ile straciliśmy możliwych plonów, ile straciliśmy prywatnych gospodarstw (...) - podkreślił. W jego ocenie największym problemem dla ludzi na tym terytorium jest dostęp do wody.

  • 0:49

    Uprowadzony przez rosyjskich żołnierzy w marcu 2022 roku dziennikarz ukraińskiej agencji informacyjnej UNIAN Dmytro Hyliuk jest więziony w jednej z kolonii karnych w obwodzie włodzimierskim w Rosji - pisze portal Ukrainska Prawda. Moskwa zaprzecza, że więzi Ukraińca.

    Według informacji Reporterów bez Granic (RSF) dziennikarz żyje - podaje Ukrainska Prawda. Organizacja podkreśla, że posiada dowody świadczące o porwaniu mężczyzny w obwodzie kijowskim i wywiezieniu go do kolonii w Rosji.

    RSF twierdzi, że Hyliuk w maju 2023 roku opuścił kolonię karną w mieście Nowozybkow w pobliżu granicy Rosji z Białorusią i Ukrainą. Był tam więziony bez żadnych podstaw prawnych - zaznacza organizacja. Następnie dziennikarza przewieziono do więzienia w obwodzie włodzimierskim na wschód od Moskwy.

    RSF informuje, że w czerwcu Hyliuk napisał do swojej rodziny wiadomość: "U mnie w porządku. Kocham was. Poinformujcie UNIAN, że jestem w więzieniu". Rosyjskie władze zaprzeczają więzieniu Hyliuka.

    Organizacja pozarządowa Medialna Inicjatywa na rzecz Praw Człowieka poinformowała w marcu 2022 roku, że dziennikarza porwano najpewniej 4 marca we wsi Kozarowicze w obwodzie kijowskim. Według organizacji prawdopodobna przyczyna zatrzymania dziennikarza to jego rozmowa z ukraińskimi wojskowymi i pracownikami organów ścigania. W przeddzień zniknięcia Huliuk napisał na Facebooku, że jego miejscowość znalazła się pod rosyjską okupacją.

Autorka/Autor:red.

Źródło: tvn24.pl, PAP, Reuters

Źródło zdjęcia głównego: U.S. Air Force

Tagi:
Raporty: