Ukraińskie władze: 50 cywilów ewakuowanych z Azowstalu w piątek. Kolejna próba w sobotę

Aktualizacja:
Źródło:
TVN24, PAP

Ukraina broni się. To już 72. dzień rosyjskiej inwazji. W piątek z zakladów metalurgicznych Azowstal w Mariupolu ewakuowano 50 cywilów. Rosyjskie siły pogwałciły zawieszenie broni i ostrzelały samochód wykorzystywany do ewakuacji ludzi z zakładów, w wyniku czego jedna osoba zginęła, a sześć zostało rannych - poinformowały władze miasta. W tvn24.pl relacjonujemy kolejny dzień rosyjskiej inwazji.

i

Relacja odświeża się automatycznie

  • 5:25

    Zapraszamy do relacji:

  • 4:29

    Prezydent USA Joe Biden i premier Kanady Justin Trudeau omówili podczas rozmowy telefonicznej kwestie dotyczące pomocy Ukrainie w dziedzinie bezpieczeństwa - poinformował w komunikacie Biały Dom.

    Biden i Trudeau podkreślili ich wspólne zaangażowanie na rzecz pociągnięcia Rosji do odpowiedzialności za jej inwazję na Ukrainę. Jak stwierdza komunikat tematem rozmowy był również ich udział w czerwcowym Szczycie Ameryk w Los Angeles.

  • 3:46

    Zniszczenia w regionie donieckim

    Ewakuacja z zakładów Azowstal

    Rosyjscy żołnierze pod zakładami Azowstal

  • 3:09

    Sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres z zadowoleniem przyjął wydane przez Radę Bezpieczeństwa po raz pierwszy oświadczenie w sprawie Ukrainy. Dotychczas projekty rezolucji RB dotyczące sytuacji na Ukrainie po agresji rosyjskiej blokowała mająca prawo weta Rosja.

    - Jak często powtarzałem, świat musi się zjednoczyć, aby uciszyć broń i stać na straży wartości Karty Narodów Zjednoczonych – podkreślił Guterres. Zapewnił, że "nie będzie szczędził wysiłków", aby chronić życie, zmniejszać cierpienie i znaleźć drogę do pokoju. Wcześniej wojnę Rosji z Ukrainą określał jako "absurdalną".

    "Rada Bezpieczeństwa wyraża głęboką troskę wiążącą się z utrzymaniem pokoju i bezpieczeństwa na Ukrainie. Przypomina, że na mocy Karty Narodów Zjednoczonych wszystkie państwa członkowskie zobowiązały się do rozwiązywania sporów międzynarodowych środkami pokojowymi" - głosi komunikat, o którym powiadomiła w imieniu członków RB ambasador Stanów Zjednoczonych przy ONZ Thomas-Greenfield.

    Rada wyraziła "silne poparcie" dla wysiłków Guterresa zmierzających do znalezienia pokojowego rozwiązania konfliktu. Zwróciła się do sekretarza generalnego o poinformowanie w stosownym czasie o rozwoju wydarzeń na Ukrainie.

    Tekst oświadczenia Rady opracowały Norwegia i Meksyk. Obserwatorzy zwracają uwagę, że w krótkim dokumencie nie ma mowy o "wojnie", "konflikcie" czy "inwazji", ani też o – jak to określa Kreml – "specjalnej operacji wojskowej".

  • 0:52

    Władze Włoch dokonały oficjalnego aktu zatrzymania luksusowego jachtu "Szeherezada", stojącego w porcie w Toskanii. Wcześniej pojawiły się hipotezy, że jednostka warta 700 milionów euro należy do prezydenta Rosji Władimira Putina. Włoski minister finansów Daniele Franco podpisał dekret o przejęciu jachtu.

    140-metrowa "Szeherezada", pływająca pod banderą Kajmanów, stoi od kilku miesięcy w porcie w mieście Carrara, dokąd trafiła na prace konserwacyjne i modernizacyjne. Miała być gotowa w połowie czerwca.

  • 0:13

    "Dziś Stany Zjednoczone kontynuują nasze silne wsparcie dla dzielnych Ukraińców, broniących swojego kraju przed agresją Rosji. Ogłaszam kolejny pakiet pomocy wojskowej, który przewiduje dostarczenie dodatkowej amunicji artyleryjskiej, radarów i innego sprzętu dla Ukrainy" - napisał w oświadczeniu prezydent USA Joe Biden.

    Amerykański przywódca nie wymienił w nim ani wartości, ani szczegółów dotyczących sprzętu. Według Reutersa i CNN, ich łączna wartość wynosi około 150 milionów dolarów. W poprzednich dwóch pakietach ogłoszonych przez Bidena, wartych łącznie 1,8 mld dolarów znalazły się haubice holowane M777 kalibru 155mm wraz z 184 tys. sztuk amunicji, mobilne radary przeciwartyleryjskie MPQ-64 i drony-kamikaze Switchblade.

  • 23:55

    - Jeśli żolnierze rosyjscy zabiją ludzi w kombinacie metalurgicznym Azowstal dalsze rozmowy staną się niemożliwe - powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w nagraniu wideo.

    Jak relacjonuje agencja Ukrinform Zełenski oświadczył, że "jeśli Rosjanie zabiją ludzi, którzy mogą być wymienieni jeśli są żołnierzami, lub wypuszczeni jeśli są cywilami, albo potrzebującymi pomocy niezależnie od tego czy są żołnierzami albo cywilami, to nie będzie z nimi o czym rozmawiać na szczeblu dyplomatycznym".

    Zełenski dodał, że czynione są wysiłki aby ocalić żołnierzy broniących się w Azowstalu, ale nie podał żadnych szczegółów.

  • 22:31

    Repoter TVN24 Artur Molenda był na lotnisku w Hostomlu, gdzie w hangarze znajduje się zniszczony przez rosyjskie siły An-225 Mrija, dotąd najpotężniejszy samolot transportowy świata.

    Artur Molęda w rozmowie z obrońcą lotniska w Hostomlu

    Zniszczona przez Rosjan Mrija

    Zniszczona przez Rosjan Mrija

    Zniszczona przez Rosjan Mrija

    Zniszczona przez Rosjan Mrija

  • 21:56

    MSW Ukrainy oświadczyło, że przed 9 maja, obchodzonym w Rosji jako Dzień Zwycięstwa w rocznicę zakończenia II wojny światowej, spodziewa się uaktywnienia dywersantów i innych "elementów kryminalnych" i prowadzi operacje, by zapobiec prowokacjom.

    - Te dni, symboliczne dla rosyjskiego agresora, działają jak czerwona płachta na byka. Tak więc, jesteśmy gotowi, by przeciwdziałać grupom dywersyjnym i innym elementom kryminalnym, które mogą się uaktywnić w tych dniach - powiedział wiceszef MSW Jewhen Jenin.

    Dodał następnie, że władze otrzymują doniesienia o prawdopodobnych ostrzałach terenów cywilnych. - Zwracam się do każdego mieszkańca Ukrainy: nie lekceważcie sygnałów alarmów przeciwlotniczych - powiedział Jenin, cytowany przez portal Ukraińska Prawda.

    Wiceszef MSW powiedział, że w wielu miastach kraju prowadzone są operacje specjalne w celu zapobiegania możliwym prowokacjom. Przyznał, że potencjalni dywersanci są ujawniani faktycznie codziennie.

    Część dużych miast Ukrainy ogłosiła wydłużoną godzinę policyjną obowiązującą 9 maja przez cały dzień, m.in. w obawie przed możliwymi atakami wojsk rosyjskich. Taką godzinę policyjną zapowiedziały władze Iwano-Frankowska, Zaporoża i Odessy. W Kijowie takich środków ostrożności nie będzie, ale policja prowadzić będzie na ulicach wzmożone patrole.

    Ministerstwo obrony Ukrainy informowało wcześniej, że oczekuje prowokacji ze strony wojsk rosyjskich bądź nasilenia ostrzałów w związku z 9 maja.

  • 21:32

    50 cywilów - kobiet, dzieci i osób starszych - ewakuowano z terenu zakładów metalurgicznych Azowstal w Mariupolu - przekazała wicepremier Ukrainy Iryna Wereszczuk.

    Wicepremier Ukrainy zarzuciła wojskom rosyjskim, że nie respektują wstrzymania ognia na czas ewakuacji. "Przez cały dzień kolumna musiała stać koło Azowstalu, dochodziło tam do walk i innych prowokacji. Wróg stale naruszał reżim przerwania ognia" - oświadczyła Wereszczuk. Z tego powodu - dodała - "ewakuacja odbywała się bardzo wolno" i kolumna nie zdołała zabrać ludzi z innego punktu Mariupola.

    Wicepremier zapowiedziała, że ewakuacja w Mariupolu będzie kontynuowana w sobotę po południu. Punktem zbiórki będzie miejsce, gdzie działała największa w mieście galeria handlowa Port City.

  • 21:15

    Ranna 15-latka uratowała czworo cywilów, w tym dwóch ciężko rannych mężczyzn - dziewczynka kierowała samochodem, który mimo rosyjskiego ostrzału zdołał wyjechać z Popasnej w obwodzie ługańskim na wschodzie Ukrainy - informuje na Telegramie szef ługańskich władz obwodowych Serhij Hajdaj.

    "Jechaliśmy samochodem w Popasnej, gdy ostrzelały nas rosyjskie wojska. Wraz ze mną było trzech mężczyzn i kobieta. Dwóch mężczyzn zostało ciężko rannych, dostali odłamkami. Dlatego musiałam usiąść za kierownicą i jechać do Bachmutu. (...) Trzeba było działać szybko, żeby ranni nie stracili zbyt wiele krwi" - relacjonowała 15-latka.

    Ewakuacja zakończyła się sukcesem, chociaż dziewczynka również odniosła obrażenia w wyniku rosyjskiego ostrzału.

  • 21:03

    18-letni Daria Korsak studiuje od dwóch lat w Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Do rodzinnej Odessy pojechała, żeby wyrobić sobie nową wizę. Kiedy miała wrócić do Polski, Rosja zaatakowała Ukrainę. Na czas wojny postanowiła więc zostać z rodziną.

    Teraz Ukrainka zdecydowała się dla bezpieczeństwa opuścić miasto. O tej decyzji i sytuacji w jej mieście mówiła na antenie TVN24.

    Posłuchaj fragmentu rozmowy:

    18-latka ucieka z Odessy do Polski. Opowiada o brakach benzyny na Ukrainie

  • 20:53

    Widzieliśmy doniesienia o ukraińskim uderzeniu na rosyjską fregatę i przyglądaliśmy się temu przez cały dzień, ale nie możemy potwierdzić tych informacji - powiedział w piątek rzecznik Pentagonu John Kirby.

    Odniósł się w ten sposób do informacji - podanych m.in. przez ukraińskiego posła Ołeksija Honczarenkę - o tym, że rosyjska fregata Admirał Makarow płonie nieopodal Wyspy Węży na Morzu Czarnym. Ukraińskie media informowały, że okręt został prawdopodobnie trafiony ukraińskim pociskiem manewrującym R-360 Neptun.

    Komentując doniesienia o tym, że informacje wywiadowcze USA były kluczowe dla zatopienia krążownika Moskwa, Kirby zaznaczył, że Ukraina otrzymuje informacje wywiadowcze z wielu źródeł i sama posiada doskonałe zdolności w tej kwestii.

    - My dostarczamy im to, co uważamy za istotne i aktualne informacje na temat rosyjskich jednostek, które pozwalają im na dostosowanie i wykonywanie działań w samoobronie (...) To słuszne, legalne i ograniczone - powiedział Kirby.

    Admirał Makarow opuszcza port w Sewastopolu (nagranie z 5 listopada 2018 roku)

  • 20:45

    W wystąpieniu przed islandzkim parlamentem prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podziękował w piątek władzom Islandii za wsparcie dla jego kraju i sankcje na Rosję, a także zwrócił się o dalszą pomoc finansową i wezwał do zaprzestania importu rosyjskiej ropy i gazu. Było to pierwsze wystąpienie zagranicznego przywódcy w ponad 1000-letniej historii Althingu.

    Odnosząc się do wsparcia udzielonego dotąd Ukrainie przez władze Islandii i apelując o dalsze wysiłki, Zełenski podkreślił, że "nie ma znaczenia, jak duży jest naród: każdy wkład jest ważny".


    Zełenski mówił, że w tej chwili najważniejszym celem jest wygranie wojny z Rosją. - Później, w fazie odbudowy, islandzka wiedza w dziedzinie energii odnawialnej może okazać się ważna - oznajmił.

    Premier Islandii Katrin Jakobsdottir obiecała dalsze poparcie dla sankcji UE przeciwko Rosji, pomoc w prowadzeniu dochodzenia w sprawie zbrodni wojennych, a także kontynuację pomocy humanitarnej. - Chcemy zaoferować szczególną pomoc kobietom i dziewczętom, które stały się ofiarami przemocy seksualnej - powiedziała Jakobsdottir.


    Wystąpienie Zełenskiego w parlamencie zostało określone przez islandzkie media jako "historyczne". W Althingu, który został utworzony w 930 roku i jest uważany za najstarszy parlament na świecie, nigdy wcześniej nie przemawiał przywódca innego kraju.

  • 20:38

    25 cywilów, w tym dzieci, zostało ewakuowanych w piątek autobusami z oblężonego przez Rosjan kombinatu Azowstal w Mariupolu do obozu w kontrolowanym przez siły rosyjskie mieście Bezimienne w obwodzie donieckim – podała agencja Reutera.

  • 20:28

    Prezydent USA Joe Biden wkrótce zatwierdzi kolejną transzę pomocy wojskowej dla Ukrainy, o wartości 100 mln dolarów - informuje agencja Reutera, powołując się na źródła w amerykańskiej administracji. W skład nowego pakietu ma wejść m.in. dodatkowa amunicja artyleryjska.

    Według agencji decyzja w tej sprawie może zostać ogłoszona jeszcze w piątek, a w skład nowego pakietu wejdą m.in. pociski do haubic M777, w dodatku do 184 tys. sztuk wysłanych do tej pory.

  • 20:25

    Władze Ukrainy podały, że w piątek z oblężonych zakładów Azowstal ewakuowano 50 cywilów. Kolejna próba ewakuacji ma zostać podjęta w sobotę. Dodano, że Rosja regularnie łamie zawieszenie broni.

  • 20:15

    Ponad 500 tys. obywateli Ukrainy zostało wywiezionych przez rosyjskich okupantów do odległych rejonów Rosji – oświadczył w piątek ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski w przemówieniu do parlamentu Islandii.

    - Zmuszono ich, by tam wyjechali. Wszystko im zabierają. Zabierają dokumenty. Zostawiają ich bez środków łączności. Wysyłają ich do dalekich regionów cudzej ziemi, do oddalonych regionów Rosji – oświadczył Zełenski.

  • 19:46

    W atakowanym przez rosyjskie wojska Siewierodoniecku na wschodzie Ukrainy wciąż pozostaje ponad 15 tys. mieszkańców. Ludzie nie chcą opuszczać swoich domów, w piątek ewakuowały się zaledwie trzy osoby - poinformował na Telegramie szef władz obwodu ługańskiego Serhij Hajdaj.

    "Sytuacja w mieście jeszcze się pogorszyła. Stolica regionu (części obwodu ługańskiego pozostającej pod kontrolą Ukrainy - red.) jest w chaotyczny sposób ostrzeliwana przez najeźdźców ciężką artylerią. Rosjanie próbują otoczyć Siewierodonieck, przebijają się z różnych kierunków, ale nasi obrońcy ich powstrzymują. Walki są prowadzone bardzo blisko miasta. W nocy płoną całe dzielnice" - przekazał Hajdaj.

  • 19:04

    Pięć miejscowości w obwodzie charkowskim wyzwoliły siły ukraińskie, a wojsko rosyjskie doznaje poważnych strat w ludziach i sprzęcie – poinformował w piątek Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy na Facebooku.

  • 18:57

    W ukraińskich portach znajduje się obecnie 70 zablokowanych statków, z czego w samym Mariupolu sześć jednostek pod zagraniczną banderą - oznajmili w piątek wiceminister infrastruktury Ukrainy Jurij Waśkow i dyrektor Mariupolskiego Morskiego Portu Handlowego Ihor Barski.

  • 18:49

    Niemcy chcą zawiązać globalny sojusz, który będzie walczył z niedoborem żywności i wzrostem jej cen wywołanym wojną na Ukrainie - zapowiedziała minister spraw zagranicznych Niemiec Annalena Baerbock w wywiadzie opublikowanym w piątek na portalu tygodnika "Der Spiegel".

  • 18:49

    Premier Ukrainy Denys Szmyhal podziękował w piątek na Twitterze premierowi Mateuszowi Morawieckiemu za akcję billboardową "Stop Russia Now!", którą szef polskiego państwa zainicjował pod koniec kwietnia.

  • 18:05

    O jak najszybsze przyjęcie embarga na zakup produktów naftowych Rosji i przystąpienie do rozpatrywania embarga gazowego zaapelował w piątek szef ukraińskiej dyplomacji Dmytro Kułeba na wspólnej konferencji prasowej z szefami dyplomacji państw bałtyckich w Kijowie.

  • 18:03

    W okupowanym przez rosyjskie wojska mieście Kreminna na wschodzie Ukrainy przebywa obecnie ponad 3,5 tys. mieszkańców. Najeźdźcy terroryzują cywilów w każdy możliwy sposób: od sprawdzania telefonów po porywanie ukraińskich patriotów - przekazał w piątek na Telegramie szef ługańskich władz obwodowych Serhij Hajdaj.

  • 18:02

    Rada Miejska miasta Browary w obwodzie kijowskim zawiesiła działalność Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego Patriarchatu Moskiewskiego na podległym jej terytorium – poinformował w piątek portal Ukrainska Prawda, cytujacy mera miasta Igora Sapożkę.

  • 17:53

  • 17:49

    Prezydent USA Joe Biden wraz z przywódcami pozostałych państw G7 weźmie udział w niedzielę w wideokonferencji z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim - poinformował w piątek Biały Dom.

    Informację o spotkaniu przekazała rzeczniczka Rady Bezpieczeństwa Narodowego Adrienne Watson.

  • 17:39

    Trzynaścioro ukraińskich cywilów i 28 wojskowych wraca do domu po kolejnej wymianie jeńców z Rosją - poinformowała w piątek wicepremier Ukrainy Iryna Wereszczuk. Wśród osób uwolnionych z rosyjskiej niewoli jest 11 kobiet - przekazała.

    "Szczególnie cieszy fakt, że do domu powraca też m.in. duchowny Cerkwi Prawosławnej Ukrainy" - dodała Wereszczuk.

  • 17:36

  • 17:36

    Estonia chce pomóc Ukrainie w odbudowie obwodu żytomierskiego na zachodzie kraju – poinformowała w piątek estońska minister spraw zagranicznych Eva-Maria Liimets na briefingu w Kijowie.

    Poinformowała też, że Estonia zamierza wysłać na Ukrainę zespół pirotechników do pomocy w rozminowywaniu terenów, gdzie trwały walki.

  • 17:35

    Fedir Szandor, profesor uniwersytetu w Użhorodzie na zachodniej Ukrainie, od drugiego dnia wojny jest na froncie. Teraz z okopów prowadzi wykłady dla studentów. Żadnego z nich nie odwołał, bo - jak podkreśla - chce, by jego naród był wykształcony.

    Zajęcia z wiedzy o turystyce odbywają się w poniedziałek i wtorek od godz. 8 rano. Prof. Szandor prowadzi je z miejsca koło schronu w okopach. "Przed chwilą był ostrzał (...). Wszedłem do schronu i kontynuowałem zajęcia" - opowiada naukowiec portalowi Ukraińska Prawda. Wywiad z nim, opublikowany w piątek, opatrzony jest zdjęciem, na którym widać siedzącego nad notatkami brodatego i uzbrojonego żołnierza z telefonem komórkowym w przewiązanej bandażem dłoni.

    "Jestem w armii już 70 dni. Zgłosiłem się od razu po wykładach 24 lutego" - opowiada Szandor. Jak tłumaczy, nie poszedł na front pierwszego dnia, bo nie chciał odwołać wykładów. Dotąd, mimo trwającej wojny nie odwołał ani jednego.

    Zajęcia prowadzi między swoimi dyżurami w okopach. Każdy żołnierz jest na zmianie dobę i przez cztery godziny jest na pozycjach bojowych. Towarzysze broni dopasowują grafik tak, by Szandor nie był na zmianie w poniedziałek i wtorek w porze wykładów.

    Naukowiec wraz z innymi żołnierzami z obwodu zakarpackiego służy w rejonie Iziumu, w obwodzie charkowskim.

    Jak tłumaczy, walczy o naród wykształcony, dlatego grzechem byłoby dla niego zaniechanie wykładów.

  • 17:33

    Rozpoczęty 3 maja szturm rosyjski na zakłady metalurgiczne Azowstal nie słabnie; z dostępnych w piątek informacji wynika jednak, że sytuacja militarna pozostaje niejasna. Trwają wysiłki, by z zakładów wyprowadzić pozostających tam cywilów, których liczbę szacowano w ostatnich dniach na 100-200 osób, w tym dzieci.

  • 17:32

    Szef dyplomacji Ukrainy Dmytro Kułeba wezwał w piątek "konie trojańskie" Rosji w Unii Europejskiej do zmiany postawy, podkreślając, że historia wszystkich osądzi. Mówił o tym w Kijowie na briefingu z ministrami spraw zagranicznych krajów bałtyckich.

    "Tym, którzy wciąż starają się dla dobra stosunków z Rosją pełnić rolę 'konia trojańskiego' w UE i zasłaniać się swoimi interesami gospodarczymi, mogę powiedzieć tylko jedno: historia wszystkich osądzi. Ten, kto myśli, że stoi teraz po słusznej stronie historii, przekona się, że tak nie jest" – oznajmił, cytowany przez portal RBK-Ukraina.

    Portal ten pisze, że Kułeba miał najprawdopodobniej na myśli Węgry.

    Viktor Orban napisał list do Ursuli von der Leyen

  • 17:02

    Zdjęcia satelitarne wskazują, że z powodu wojny zbiory zbóż na Ukrainie mogą spaść w tym roku o 35 proc. w porównaniu z rokiem ubiegłym - poinformowała w piątek firma Kayrros specjalizująca się w geolokalizacji i obserwacji satelitarnej na potrzeby przedsiębiorstw.

  • 17:02

    Na tej wojnie są dwa wyjścia - umrzeć lub zostać rannym; innych opcji nie ma, dlatego trzeba wydostać się stąd wszelkimi sposobami - ocenia w rozmowie z żoną rosyjski żołnierz uczestniczący w inwazji na Ukrainę. Zapis rozmowy opublikował w piątek ukraiński wywiad wojskowy na swoim kanale na YouTube.

    - Gdy wrócę, wszystko ci opowiem. Nie będziesz mogła w to uwierzyć. Nasi dowódcy nigdy nigdzie nie walczyli, ilu ludzi oni posłali tutaj na śmierć... Każą nam realizować takie zadania, że to się nie mieści w głowie. Oni są nienormalni - relacjonuje rosyjski wojskowy.

    W ocenie żołnierza z 800-osobowego oddziału, który został wysłany na Ukrainę, pozostało zaledwie około 50 osób zdolnych do dalszej walki.

  • 16:41

    Blisko 500 osób jest torturowanych przez rosyjskich okupantów w obwodzie chersońskim na południu Ukrainy – oznajmiła w piątek przedstawicielka prezydenta Ukrainy na Krymie Tamiła Taszewa, cytowana przez agencję UNIAN.

  • 16:36

  • 16:36

    Od początku rosyjskiej inwazji Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) zlikwidowała ponad 140 wrogich grup dywersyjnych i wykryła 4 tys. osób współpracujących z najeźdźcą - przekazała w piątek SBU na Facebooku.

    Takie działania zrealizowano m.in. w obwodach kijowskim, charkowskim, chmielnickim, żytomierskim i sumskim.

  • 15:40

    Hiszpański sąd w piątek zgodził się na wypuszczenie z aresztu pochodzącego z Ukrainy, prokremlowskiego blogera Anatolija Szarija. Mężczyzna, zatrzymany w czwartek w związku z oskarżeniem przez ukraińską prokuraturę o zdradę państwa, dostał zakaz opuszczania Hiszpanii - podała telewizja RTP.

    Według źródeł w hiszpańskich organach ścigania bloger w piątek rano oddał swój paszport.

    Szarij, który mieszka w Hiszpanii od 2016 r., od kilku lat krytykuje w internecie władze Ukrainy. Kijów określa te działania jako inspirowane przez Kreml. Zarzuca mu również, że poprzez założoną na Ukrainie partię polityczną prał brudne pieniądze.

  • 15:29

    Ukraina straciła 90 proc. morskiego obrotu towarowego z powodu rosyjskiej agresji, gdyż większość portów kraju jest zamknięta lub zablokowana – poinformował w piątek wiceminister infrastruktury Ukrainy Jurij Waśkow na briefingu.

    Zaznaczył, że w czasach pokoju 75 proc. obrotu towarowego Ukrainy odbywało się drogą morską.

  • 15:26

    Co najmniej pięciu obywateli Białorusi z ochotniczego batalionu im. Kastusia Kalinowskiego wciąż walczy u boku ukraińskich żołnierzy w zakładach metalurgicznych Azowstal w Mariupolu, atakowanych przez rosyjskie wojska - przekazał w piątek Biełsat.

  • 15:17

    Rosyjskie siły pogwałciły zawieszenie broni i ostrzelały samochód wykorzystywany do ewakuacji ludzi z obleganych zakładów metalurgicznych Azowstal w Mariupolu. Jedna osoba zginęła, a sześć zostało rannych - poinformowały w piątek władze miasta, cytowane przez Reutersa.

    Zakłady Azowstal

  • 15:16

    Minister obrony Słowacji Jaroslav Nad’ powiedział w piątek w bazie sił powietrznych w Silaczu w środkowej Słowacji, że jego kraj wciąż ma sprzęt, który można przekazać Ukrainie. Warunkiem, co zaznaczył minister, jest pozyskanie zastępczego uzbrojenia.

  • 15:16

    Agresja Rosji na Ukrainę to największa katastrofa naszych czasów - powiedział w piątek w Hamburgu kanclerz Niemiec Olaf Scholz. - Świat po tej wojnie agresji i zniszczenia nie będzie już taki sam jak przedtem, już nie jest - dodał.

  • 15:15

    Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski spotkał się w piątek w Kijowie z szefami dyplomacji państw bałtyckich. Podziękował im za wsparcie dla jego kraju i podkreślił, że należy wzmacniać sankcje przeciw Rosji. Nagranie z fragmentu spotkania zamieścił na Facebooku.

  • 15:14

    Prezydent Wołodymyr Zełenski podpisał ustawę o "desowietyzacji" ustawodawstwa - poinformował w piątek portal Ukrinform.ua, powołując się na wpis na Facebooku przewodniczącego Rady Najwyższej Ukrainy Rusłana Stefanczuka.

    Według Stefanczuka odtąd nie będzie się w ustawodawstwie wspominać o "zwycięstwach Wielkiej Socjalistycznej Rewolucji Radzieckiej"; nie będzie chęci wcielania w życie "Leninowskich idei budowy społeczeństwa komunistycznego"; nie będzie odesłań do programów, wypracowanych przez partię komunistyczną. Ponadto swoje priorytetowe uprawnienia tracą komsomolcy, komuniści i inni "towarzysze". "Wyczyszczono" niemal 1200 aktów prawnych rządu ZSRR oraz Ukraińskiej SRR - czytamy na profilu Stefanczuka.

    Gabinet Ministrów Ukrainy otrzymał polecenie, by w najbliższym czasie zrobił to samo na swoim poziomie, oraz opracował nowy Kodeks Pracy, Kodeks Mieszkaniowy oraz Kodeks Wykroczeń.

  • 15:10

    Ukraińscy mieszkańcy w separatystycznych "republikach" ługańskiej i donieckiej są zmuszani do wyrabiania paszportów tych pseudorepublik pod groźbą represji – poinformował w piątek ukraiński wywiad wojskowy na Telegramie.

  • 15:10

    Zakończyło się wirtualne spotkanie z Zełenskim w Chatham House.

  • 15:03

    Zełenski: musimy przekazywać światu informacje, dowody, Europa i świat są zjednoczone wobec Ukrainy, mamy wystarczająco mocną obecność w mediach, żeby być usłyszani

  • 14:59

    Zełenski: kanclerz Scholz został zaproszony na Ukrainę i zaproszenie jest otwarte, może podjąć ten ważny krok dyplomatyczny i przyjechać do nas 9 maja

  • 14:54

    Zełenski: sankcje powinny być na tyle skuteczne, abyśmy nie musieli do tego tematu wracać

  • 14:54

    Zełenski: działania dotyczące sankcji powinny być szczere i przejrzyste

  • 14:48

    Zełenski: musimy pamiętać o tym, że nasz kraj nie może zostać w przyszłości najechany

  • 14:48

    Wołodymyr Zełenski na spotkaniu w Chatham House

  • 14:47

    Zełenski: dla mnie zwycięstwo polega na tym, żeby nie utracić 11 milionów ludzi, 5 milionów ludzi, którzy wyjechali za granicę - niech oni wrócą, to będzie dla mnie zwycięstwo

  • 14:42

    Zełenski: potrzebujemy ustaleń dotyczących negocjacji, żeby zatrzymać mordowanie, musimy doprowadzić do tego, aby odzyskać nasze terytoria w wyniku rozmów dyplomatycznych

  • 14:40

    Zełenski: tortury można rozliczyć przed sądem, ale jak poradzić sobie z ludźmi, których mózgi zostały wyprane?

  • 14:39

    Zełenski: Mariupol nigdy nie padnie

  • 14:32

    Zełenski: dla nas najważniejsza jest integralność naszych granic

  • 14:32

    Zełenski przemawia podczas wirtualnego spotkania zorganizowanego przez brytyjski think tank.

  • 14:30

    Zełenski: nie chciałbym, żeby którykolwiek z waszych narodów musiał przejść przed taką próbę, natomiast w przypadku inwazji jestem pewien, że ludzie broniliby swojego kraju

  • 14:29

    Zełenski: jestem przekonany, że nasi obywatele są silni

  • 14:29

    Zełenski: naszym pierwszym celem jest, żebyśmy byli zjednoczeni i byli w stanie stawić czoła zagrożeniu

  • 14:27

    Zełenski: przed nami bardzo długa droga do uznania sprawców zbrodni wojennych za winnych w świetle prawa międzynarodowego

  • 14:25

    Zełenski: jestem świadkiem tego, jak nasi obywatele zareagowali na tę agresję

  • 14:20

    Zełenski: musimy szukać nowych narzędzi i determinacji, by zatrzymać nie tylko Rosję, ale każdego potencjalnego agresora

  • 14:20

    Zełenski: nie widzimy żadnej chęci zakończenia wojny po stronie Rosji

  • 14:19

    Zełenski: odzyskamy nasze terytorium

  • 14:14

    Piloci rosyjskich samolotów bojowych nie ryzykują podejmowania działań w przestrzeni powietrznej kontrolowanej przez Ukrainę; wróg obawia się dalszych strat i operuje tylko tam, gdzie czuje się wystarczająco bezpiecznie - poinformował w piątek rzecznik Sił Powietrznych Ukrainy Jurij Ihnat.

  • 14:06

  • 14:06

    Rosyjskie wojska nie mają sukcesów na froncie przed Dniem Zwycięstwa, dlatego rośnie ryzyko zmasowanego ostrzału rakietowego ukraińskich miast 8 i 9 maja – uprzedziło centrum ds. walki z dezinformacją przy ukraińskiej radzie bezpieczeństwa narodowego i obrony.

    Centrum wezwało obywateli, by nie ignorowali w tych dniach sygnałów alarmu przeciwlotniczego i przestrzegali godziny policyjnej tam, gdzie będzie ona obowiązywać.

  • 13:39

  • 13:37

    Mam dzisiaj wielki zaszczyt i doskonałą okazję podziękować wolnemu narodowi polskiemu, kierownictwu państwa polskiego, kierownictwu PSP oraz wszystkim funkcjonariuszom PSP i druhom z OSP za natychmiastowe i wymierne wsparcie od pierwszych dni wojny - powiedział szef państwowej służby Ukrainy ds. sytuacji nadzwyczajnych generał Siergiej Kruk podczas piątkowych centralnych obchodów Dnia Strażaka.

  • 13:37

    Ranna 15-latka uratowała czworo cywilów, w tym dwóch ciężko rannych mężczyzn - dziewczynka kierowała samochodem, który mimo rosyjskiego ostrzału zdołał wyjechać z Popasnej w obwodzie ługańskim na wschodzie Ukrainy - poinformował w piątek na Telegramie szef ługańskich władz obwodowych Serhij Hajdaj.

    "Jechaliśmy samochodem w Popasnej, gdy ostrzelały nas rosyjskie wojska. Wraz ze mną było trzech mężczyzn i kobieta. Dwóch mężczyzn zostało ciężko rannych, dostali odłamkami. Dlatego musiałam usiąść za kierownicą i jechać do Bachmutu. (...) Trzeba było działać szybko, żeby ranni nie stracili zbyt wiele krwi" - relacjonowała 15-latka w nagraniu zamieszczonym na profilu Hajdaja na Telegramie.

    Ewakuacja zakończyła się sukcesem, chociaż dziewczynka również odniosła obrażenia w wyniku rosyjskiego ostrzału. "Udało mi się przejechać przez zaminowaną drogę, chociaż było to bardzo trudne. Leżało tam również martwe ciało kobiety. (...) Jechałam dalej, mimo że trafili mnie w nogi. Bardzo bolało, lecz dałam radę. W końcu jednak auto zostało unieruchomione, ponieważ kula zniszczyła akumulator" - opisywała nastolatka.

    "15-latka zdołała przejechać niemal 30 km - większość tego dystansu z przestrzelonymi nogami" - poinformował Hajdaj.

  • 13:35

    Organizacja Amnesty International (AI) ma przekonujące dowody na zbrodnie wojenne popełnione na Ukrainie przez rosyjskich żołnierzy - podała w piątek agencja Reutera.

    Cywile byli również poddawani torturom i ostrzeliwani podczas nieudanego rosyjskiego szturmu ukraińskiej stolicy we wczesnej fazie inwazji – pisze AI.

    - To nie były odosobnione przypadki - powiedziała Donatella Rovera, przedstawicielka organizacji na konferencji prasowej w Kijowie. – Rosjanie postępowali w ten sposób w każdej miejscowości, nad którą przejęli kontrolę - dodała.

    Rovera powiedziała również, że zebrane informacje posłużą do pociągnięcia sprawców do odpowiedzialności, jeżeli nie teraz, to w przyszłości.

  • 13:11

    Jesteśmy gotowi na wariant zaostrzenia konfliktu na Ukrainie po 9 maja - zadeklarował w piątek w RMF FM rzecznik rządu Piotr Mueller. Podobnie jak byliśmy ostrzegani przez służby o możliwości wybuchu tego konfliktu, tak samo teraz istnieje ryzyko jego zaostrzenia - przyznał.

  • 13:10

    Papież Franciszek powiedział w piątek, że wojna w Ukrainie "zagraża całemu światu" i musi "przemówić do sumienia każdego chrześcijanina i każdego Kościoła".

    Podczas audiencji w Watykanie dla Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan papież stwierdził: "Zanim jeszcze zakończył się kryzys sanitarny, cały świat stanął wobec konieczności zmierzenia się z nowym tragicznym wyzwaniem - trwającą wojną na Ukrainie".

    Wyraził przekonanie, że należy zastanowić się, co zrobiły Kościoły i co mogą zrobić, by przyczynić się do rozwoju "wspólnoty światowej" w duchu braterstwa i przyjaźni społecznej.

  • 12:52

    "Jeszcze do niedawna wróg nie prowadził aktywnych operacji wojskowych na kierunku zaporoskim, starając się raczej ograniczać działania sił ukraińskich i niszczyć pododdziały naszej artylerii. Dzisiaj doszło jednak do ostrzałów lotniczych i artyleryjskich w Hulajpolu. Ponadto rosyjskie wojska przypuściły zmasowany atak powietrzny, artyleryjski i rakietowy w Orichiwie, niszcząc cywilną infrastrukturę miasta" - relacjonował rzecznik zaporoskich władz obwodowych pułkownik Iwan Arefjew

  • 12:48

    Siewierodonieck w obwodzie ługańskim, na wschodzie Ukrainy, jest prawie otoczony przez siły rosyjskie i tzw. Ługańskiej Republiki Ludowej. Wokół miasta trwają zacięte walki – poinformował przedstawiciel lokalnych władz, cytowany w piątek przez portal Suspilne.

    "Sytuacja jest ciężka. Okupanci próbują otoczyć miasto, szturmować je z przylegających wsi. Toczą się walki o Wojewodiwkę" - powiadomił Ołeksandr Striuk, kierujący miejscową administracją.

  • 12:44

    - Wielkim błędem Putina było myślenie, że nasze różnice i obrona praw podstawowych to znak naszej słabości. Pomylił się. W demokracjach, jak nasza, to są punkty świadczące o sile - powiedziała w piątek przewodnicząca Parlamentu Europejskiego Roberta Metsola we Florencji.

  • 12:02

    Minister Finansów Ukrainy Serhij Marczenko liczy w maju na granty i kredyty na łączną sumę około 2 mld euro - poinformowała w piątek agencja Interfax-Ukraina.

  • 11:37

    Ukraińskie dowództwo podało szacunkowe dane dotyczące łącznych strat Rosjan od początku inwazji. Jest to:

    > około 24,9 tys. żołnierzy,
    > 502 systemy artyleryjskie
    > 2686 pojazdów opancerzonych,
    > 1110 czołgów,
    > 199 samolotów,
    > 155 śmigłowców,
    > 171 wieloprowadnicowych wyrzutni rakiet,
    > 83 systemy przeciwlotnicze,
    > 1926 samochodów i cystern,
    > 11 jednostek pływających,
    > 324 drony poziomu operacyjno-taktycznego,
    > 90 rakiet manewrujących.

    W ciągu ostatniej doby Rosja straciła około 200 żołnierzy, 35 pojazdów opancerzonych, osiem czołgów, trzy systemy artyleryjskie, dwie wieloprowadnicowe wyrzutnie rakiet, 19 innych pojazdów i cystern, jednostkę pływającą, trzy samoloty, rakietę manewrującą i 12 dronów – zaznaczono w zestawieniu.

    Zniszczony rosyjski sprzęt wojskowy w Hostomelu [5.05.2022]

  • 11:19

    Niemcy dostarczą Ukrainie siedem samobieżnych haubicoarmat Panzerhaubitze 2000, pochodzących z zasobów Bundeswehry – potwierdziła w piątek minister obrony RFN Christine Lambrecht podczas wizyty na Słowacji. W przyszłym tygodniu ma odbyć się szkolenie z obsługi tego systemu dla pierwszych 20 żołnierzy ukraińskich.

    Panzerhaubitze 2000

  • 10:41

    Agencja Ukrinform podsumowała sytuację w poszczególnych regionach Ukrainy.

    W obwodzie donieckim walki toczą się w rejonie miast Łyman, Awdijiwka, Nowomychajliwka, Krasnohorivka, Wuhłedar, Wełyka Nowosiłka. W Kramatorsku czwartkowe rosyjskie ostrzały poważnie uszkodziły 32 bloki wielopiętrowe, rannych zostało 25 osób. Rosjanie atakują dzielnice mieszkaniowe i obiekty przemysłowe.

    W obwodzie ługańskim trwał zmasowany ostrzał Siewierodoniecka. Siły rosyjskie próbowały również przypuścić szturm na to miasto. Ostrzeliwane były również m.in. miasta Rubiżne, Nowodrużesk, Lisiczańsk, Orichowe, Popasna.

    Rosjanie przeprowadzili też atak rakietowy w obwodzie dniepropietrowskim, ostrzeliwali Charków i obwód charkowski, gdzie jest pięć osób rannych i jedna ofiara śmiertelna. Pod strategicznie ważnym Iziumem toczą się walki.

    Również w obwodzie chersońskim utrzymuje się trudna sytuacja, a wybuchy i ostrzały nie ustają. Krytyczna jest sytuacja humanitarna w okupowanych wsiach.

    Obwód mikołajowski znowu był ostrzeliwany z wyrzutni Grad – podało dowództwo operacyjne Południe. Rosjanie odpalili także rakietę Moskit.

  • 10:22

    "W Czernihiwce okupanci zmuszają ludzi, by wypełnili do 8 maja formularze o ziemi posiadanej na własność i dzierżawionej. To jest warunek wydania licencji, a w przeciwnym razie grożą odebraniem niewykazanej ziemi" – podała administracja obwodu zaporoskiego w komunikacie na Telegramie.

    W obwodzie zaporoskim Rosjanie prowadzą również własną ewidencję ludności i przedsiębiorstw, wymagając rejestracji jako warunku dalszej działalności. W niektórych miejscach wprowadzają własny system podatkowy.

    Ukraińscy wojskowi z dowództwa operacyjnego Południe podają, że Rosjanie rozkradają zapasy przedsiębiorstw rolniczych, a potem pokazowo rozdają je mieszkańcom. "Jednocześnie oskarżają władze ukraińskie o wywołanie kryzysu humanitarnego" – podano w komunikacie.

  • 10:20

    Trwa kolejny etap ewakuacji ludności cywilnej z obleganych przez Rosjan zakładów metalurgicznych Azowstal w Mariupolu - poinformował w piątek w mediach społecznościowych szef biura prezydenta Ukrainy Andrij Jermak. Najbliższy współpracownik prezydenta Wołodymyra Zełenskiego dodał, że o rezultatach akcji poinformuje w późniejszym czasie.

  • 8:38

    "Rosyjskie siły w Mariupolu już drugi dzień kontynuują atak lądowy na zakłady stalowe Azowstal, mimo rosyjskich twierdzeń, że będą dążyć jedynie do odcięcia dostępu do niech" - przekaz brytyjski resort obrony.

    "Wznowione wysiłki Rosji w celu zdobycia Azowstalu i dokończenia przejęcia Mariupola są prawdopodobnie związane ze zbliżającymi się obchodami Dnia Zwycięstwa 9 maja i pragnieniem Putina odniesienia symbolicznego sukcesu na Ukrainie. Wysiłki te kosztują Rosję personel, sprzęt i amunicję. Podczas gdy ukraiński opór w Azowstalu trwa, straty rosyjskie będą nadal rosnąć i utrudniać plany operacyjne w południowym Donbasie" - napisano w codziennej aktualizacji wywiadowczej.

    Zakłady Azowstal w Mariupolu [29.04.2022]

  • 8:36

    "Przeprowadziliśmy kolejny etap ewakuacji ludzi z Mariupola i Azowstalu. Mogę powiedzieć, że udało nam się wywieźć blisko 500 cywilów" - napisał szef gabinetu prezydenta Ukrainy Andrij Jermak w piątek w Telegramie. Jak dodał, "Ukraina robi wszystko, by uratować wszystkich cywilów i wojskowych". "Dziękuję za pomoc ONZ" - dodał Jermak.

    Prezydencki urzędnik nie podał żadnych szczegółów. Nie uściślił także, kiedy doszło do ewakuacji.

    W niemal całkowicie kontrolowanym przez Rosjan Mariupolu nad Morzem Azowskim wciąż pozostają cywile. Kilkaset – niektóre dane mówiły o ok. 200 – mieszkańców cywilnych ma się znajdować na terytorium szturmowanych i bombardowanych przez Rosjan zakładów metalurgicznych Azowstal. Jest to ostatni przyczółek ukraińskiej obrony w tym nadmorskim mieście, którego zdobycie już kilka razy ogłaszały władze rosyjskie.

    Ludność cywilna Mariupola ewakuowana do Zaporoża [3.05.2022]

  • 8:02

    W obwodzie ługańskim, na wschodzie Ukrainy, dwie osoby zginęły w czwartek w wyniku rosyjskich ostrzałów – poinformował w piątek szef władz obwodowych Serhij Hajdaj.

    W Siewierodoniecku dzielnice mieszkalne były ostrzeliwane 16 razy, co stanowiło połowę ostrzałów w całym obwodzie. W mieście uszkodzono 12 budynków. Nowe zniszczenia infrastruktury cywilnej są także w Rubiżnem, Nowodrużesku, Lisiczańsku, Popasnej, w miejscowościach Orichowe i Hirske.

    Popasna, w której obecnie toczą się zacięte walki, została całkowicie zniszczona przez trwające bez przerwy od ponad dwóch miesięcy ostrzały. - Odbudować trzeba będzie każdy dom – powiedział Hajdaj w komentarzu dla telewizji ukraińskiej.

  • 7:48

    Co najmniej 223 dzieci zginęło na Ukrainie w wyniku rosyjskiej agresji - poinformowało w piątek Biuro Prokuratora Generalnego Ukrainy. Ponad 408 dzieci zostało rannych.

    Podawane przez prokuraturę statystyki nie uwzględniają wszystkich ofiar i rannych, ponieważ nie jest możliwe zebranie danych z terytoriów, na których toczą się walki, bądź są okupowane przez Rosjan. Ukraińskie władze nie mają dostępu m.in. do oblężonego Mariupola, który znajduje się w dramatycznej sytuacji humanitarn

  • 7:13

    W Mariupolu trwa blokada ukraińskich pododdziałów w zakładach metalurgicznych Azowstal. W niektórych rejonach kombinatu wojska rosyjskie wznowiły szturm przy wsparciu z powietrza – informuje Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy w piątek rano.

    W obwodzie ługańskim działania przeciwnika w dalszym ciągu zmierzają do zdobycia pełnej kontroli nad miastem Popasna i wznowienie natarcia w kierunku Łymanu i Siewierska.

    Zniszczenia w obwodzie charkowskim [5.05.2022]

    Przeciwnik kontynuuje ostrzały Charkowa z artylerii lufowej i rakietowej. Aktywny ostrzał pozycji ukraińskich wojska rosyjskie prowadziły także na południowym wschodzie i południu.

    W obwodach ługańskim i donieckim ukraińskie siły odparły w ciągu doby jedenaście rosyjskich ataków, niszcząc osiem czołgów, 11 wozów opancerzonych i pięć samochodów wojskowych. Ukraińcy zestrzelili w czwartek 14 rosyjskich dronów Orłan-10 i jeden samolot - podał Sztab Generalny.

  • 6:57

  • 4:32

    Państwowe Biuro Śledcze (DBR) kontynuuje dochodzenia przedprocesowe w postępowaniu karnym w sprawach o zdradę, kolaborację i inne przestępstwa, szkodzące obronnie naszego państwa w stanie wojennym. Sporządzono już ponad 360 pozwów o zdradę stanu i kolaborację , powiedziała w czwartek rzecznik prasowa biura Tatiana Sapian, poinformował Ukrinform.

    Tatiana Sapian poinformowała,że tylko w środę pracownicy DBR wszczęli ponad 10 takich postępowań, a w trzech z nich dwóch funkcjonariuszy organów ścigania w Zaporożu i jeden prokurator w obwodzie ługańskim zostało uznanych za podejrzanych o przekazywanie informacji Rosji i zdradę.

  • 4:27

    Ukraina domaga się od Rosji zaprzestania kradzieży zboża, odblokowania ukraińskich portów i przywrócenia swobody żeglugi. - Wzywamy społeczność międzynarodową do wzmocnienia sankcji gospodarczych wobec Rosji w celu powstrzymania jej militarnej agresji na Ukrainę, zapobieżenia katastrofie humanitarnej i światowemu kryzysowi żywnościowemu – powiedział Stały Przedstawiciel Ukrainy przy ONZ Sergij Kyslytsya.

    W czwartek Rada Bezpieczeństwa ONZ omawiała kwestię ochrony ludności i cywilnej infrastruktury na Ukrainie w kontekście rosyjskiej agresji, w ramach przyjętej niedawno agendy Rady Bezpieczeństwa na rok 2022: "Utrzymanie pokoju i bezpieczeństwa na Ukrainie".

  • 4:27

    Kanadyjscy przewoźnicy lotniczy są gotowi do realizacji lotów czarterowych organizowanych dla ukraińskich uchodźców, którzy otrzymali kanadyjskie wizy – powiedział minister transportu Kanady Omar Alghabra. Dodał, że pozostają do rozwiązania problemy logistyczne, związane m.in. z tym, że część uchodźców zmienia miejsce pobytu.

    Kanada zobowiązała się do przyjęcia wszystkich Ukraińców, którzy zamierzają skorzystać z oferowanej pomocy. Dotychczas, jak poinformowano w rządowym komunikacie, wpłynęło 180 tys. wniosków, wydano pozytywne decyzje dla 71 tys. osób.

  • 4:27


    - Rosja ukradła około 400 tysięcy ton zboża z tymczasowo okupowanych obszarów obwodów zaporoskiego, chersońskiego, donieckiego i ługańskiego, co stanowi jedną trzecią wszystkich rezerw w tych regionach. Biorąc pod uwagę, że skradzione zboże miało zostać wykorzystane do następnych zbiorów, już zwiększyło to zagrożenie głodem – powiedział powiedział Stały Przedstawiciel Ukrainy przy ONZ Sergij Kyslytsya podczas posiedzenia Rady Bezpieczeństwa w sprawie utrzymania pokoju i bezpieczeństwa na Ukrainie.

    Rosja atakuje również elewatory zbożowe, infrastrukturę rolniczą i składy nawozów oraz nadal kradnie pojazdy rolnicze, dodał. Według niego grabieże spichlerzy, blokada dostaw z ukraińskich portów i eksploatacji szlaków morskich zagrażają światowemu bezpieczeństwu żywnościowemu.

    Przypomniał, że według ONZ ponad 1,7 miliarda ludzi na świecie może być zagrożonych ubóstwem i głodem z powodu zakłóceń w systemie produkcji żywności spowodowanych wojną Rosji z Ukrainą na pełną skalę. Jednocześnie Rosja celowo blokuje zasiewy na Ukrainie – podkreślił.

  • 4:27

    Zniszczenia w obwodzie charkowskim

    Zniszczenia w obwodzie charkowskim

    Zniszczenia w obwodzie charkowskim

  • 4:26

    - Rosja wielokrotnie okłamywała Radę Bezpieczeństwa ONZ, rozpowszechniała teorie spiskowe i dezinformację, a to kłamstwo, że inwazji nie było jest coraz bardziej rozpowszechniane – powiedziała powiedziała w czwartek podczas posiedzenia Rady Bezpieczeństwa ONZ Stała Przedstawicielka USA przy organizacji Linda Thomas-Greenfield.

    Przypomniała, jak zaledwie trzy miesiące temu wysłannik Rosji przy ONZ twierdził, że jego kraj nie ma zamiaru najeżdżać na Ukrainę, a teraz Rosja twierdzi, że inwazja nigdy nie miała miejsca.

    - Mówią nawet, że Ukraina atakuje samą siebie, zrzuca bomby na swoje budynki, swoich ludzi i atakuje demokrację. To kłamstwo przeczy wszelkiej logice, zdrowemu rozsądkowi. Rosja jest zaangażowana w czystą dezinformację - powiedziała Thomas -Greenfield.

    Dyplomatka zaznaczyła, że prawda jest bardzo dobrze wszystkim znana : Kreml jest jedynym winowajcą wojny na Ukrainie. - Trudno więc zrozumieć, dlaczego niektórzy członkowie Rady Bezpieczeństwa nadal wzywają "wszystkie strony" do powstrzymania się od działań wojennych. Mówimy wprost: trzeba wyraźnie wezwać Rosję do zaprzestania agresji na Ukrainę - podkreśliła przedstawicielka USA. - To Rosja rozpoczęła tę wojnę i tylko ona może ją powstrzymać - stwierdziła.

  • 4:26

    "5 maja obrona powietrzna Sił Powietrznych i Wojsk Lądowych uderzyła w co najmniej 15 celów powietrznych: 14 dronów Orlan i jeden samolot, myśliwiec Su-30SM" – poinformowała ukraińska armia na Facebooku.

    Samolot okupantów został zestrzelony przez działka przeciwlotnicze. Należy zauważyć, że samoloty bojowe wroga nadal działają na odległość, nie wchodząc w przestrzeń powietrzną kontrolowaną przez Siły Zbrojne - podkreśliła armia.

Autorka/Autor:asty/kab

Źródło: TVN24, PAP

Tagi:
Raporty: