Sekretarz ukraińskiej Rady Bezpieczeństwa: z Rosją możemy podpisać tylko jej kapitulację

Aktualizacja:
Autor:
mjz,
kz\mtom
Źródło:
TVN24

Ukraina broni się przed rosyjską inwazją 68. dzień. Sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy Ołeksij Daniłow powiedział na antenie ukraińskiej telewizji, że "żadnego porozumienia pokojowego z Rosją być nie może". - Z Rosją możemy podpisać tylko jej kapitulację - dodał. Ocenił też, że wojska rosyjskie nie są w stanie do 9 maja – jak według nieoficjalnych doniesień zaplanowano na Kremlu – zająć południa Ukrainy i dojść do granicy z nieuznawanym mołdawskim Naddniestrzem. W tvn24.pl relacjonujemy kolejny dzień rosyjskiej inwazji.

> Przy Sztabie Generalnym Sił Zbrojnych Ukrainy do niedawna działał rosyjski szpieg - poinformował doradca prezydenta Ukrainy Ołeksij Arestowycz. Według niego, oprócz wrogiego agenta w Sztabie Generalnym, ujawniono siatkę szpiegowską, która nie miała związku z dowództwem wojskowym.

> Ukraińskie siły zbrojne ogłosiły, że odparły serię rosyjskich ataków na położone na południu miasto Zaporoże. Według ukraińskiej armii, linia frontu ustabilizowała się na południowy wschód od miasta.

> Udało się uratować z terenów działań bojowych ponad 350 tysięcy ludzi - oświadczył prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

i

Relacja odświeża się automatycznie

 • 5:22

  Zapraszamy do relacji:

 • 4:24

  Jak relacjonuje agencja Interfax Ukraina szef ukraińskigo MSZ Dmytro Kułeba na konferencji prasowej z przebywającym z wizytą w Kijowie ministrem spraw zagranicznych Danii Jeppe Kofodem powiedział, że "są trzy sprawy, od których zależy zwycięstwo Ukrainy w tej wojnie. Są to: sankcje, broń i perspektywa uzyskania przez Ukrainę członkostwa w UE".

  Kułeba poinformował, że zarówno on jak i Kofod uważają, iż nie powinno był żadnych zagadnień tabu w kwestii sankcji, które powinny być zastosowane wobec Rosji. Dodał, że wojna Rosji z Ukrainą i całą Europą będzie trwała dopóki "Putin bedzie przekonany, że Ukraina została pozostawiona sama sobie na rozstajnych drogach".

  Kułeba podkreślił, że właśnie dlatego UE powinna przyczyniać się w możliwie największym stopniu do integracji Ukrainy. "Następną decyzją, której oczekujemy jest przyznanie Ukrainie statusu kandydata na członka UE" - powiedział. Zdaniem Kułeby "kwestia członkostwa Ukrainy w UE jest w istocie kwestią wojny lub pokoju w Europie".

 • 3:02

  "W środę ambasada Szwecji wznowi pracę w Kijowie" - poinformowała na Twitterze minister spraw zagranicznych tego kraju Ann Linde. "Szwecja będzie nadal stać razem z Ukrainą i jest niezmiernie zadowolona, że jej placówka dyplomatyczna wróci tam gdzie jest jej miejsce" - podkreśliła minister.

  Szwecja jest drugim krajem nordyckim, który zdecydował się na ponowne otwarcie swojej placówki dyplomatycznej w Kijowie. Wcześniej, w poniedziałek 2 maja, wznowiła działalność w stolicy Ukrainy ambasada Danii.

 • 1:00

  - Nadal robimy wszystko, aby uratować naszych ludzi z Mariupola. Operacja ewakuacyjna trwa. Jutro spodziewamy się uruchomienia korytarzy humanitarnych z Berdiańska, Tokmaku, Wasyljiwki - powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Dodał, że siły zbrojne Ukrainy "heroicznie powstrzymują próby natarć wroga".

  - Na kierunku Charkowa, Donbasu, na południu kraju, wszędzie tam sytuacja jest nadal wyjątkowo trudna. Jestem wdzięczny każdemu z naszych obrońców za walkę - podkreślił ukraiński prezydent.

 • 23:57

  Boris Johnson będzie pierwszym zagranicznym przywódcą, który zwróci się do Rady Najwyższej od czasu, gdy 24 lutego Ukraina została napadnięta przez Rosję. W transmitowanym poprzez łącze wideo przemówieniu, którego fragment ujawniło jego biuro, powie on między innymi, że opór Ukrainy wobec tyranii stanowi wzór dla świata, a Wielka Brytania może być dumna z tego, że jest wśród jej przyjaciół.

  Jeśli chodzi o uzbrojenie, premier Wielkiej Brytanii ogłosi przekazanie Ukrainie sprzętu do prowadzenia wojny elektronicznej, systemów radarowych, sprzętu do zakłócania nadajników GPS oraz tysięcy noktowizorów.

  Ponadto Ukraina otrzyma drony mające zapewnić wsparcie logistyczne odizolowanym oddziałom oraz kilkanaście samochodów Toyota Land Cruiser, które pomogą chronić urzędników cywilnych we wschodniej Ukrainie i ewakuować ludność z terenów objętych walkami.

  Johnson prawdopodobnie poda też więcej szczegółów na temat przekazania pocisków Brimstone i pojazdów opancerzonych Stormer, co ogłoszono już w zeszłym tygodniu.

 • 23:42

 • 22:30

  Czy po słowach rosyjskiego ministra spraw zagranicznych Siergieja Ławrowa, oskarżających Żydów o antysemityzm, stosunki Izraela z Rosją pozostaną niezmienione? Czy izraelski ambasador pozostanie w Moskwie? - pyta prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w opublikowanym w poniedziałek wieczorem nagraniu. - W niedzielę Ławrow otwarcie i bezwstydnie ogłosił, że ponoć największych antysemitów można znaleźć pośród Żydów, dodał, że podobno Hitler miał żydowskie korzenie - przypomniał Zełenski, odnosząc się do słów wypowiedzianych przez szefa rosyjskiej dyplomacji w wywiadzie udzielonym włoskiej telewizji. - Te wypowiedzi pokazują, że rosyjski minister spraw zagranicznych zrzuca winę za zbrodnie nazistów na Żydów; na to nie ma słów - podkreślił Zełenski.

 • 22:01

  W Kalinówce w pobliżu Makarowa w obwodzie kijowskim znaleziono grób z ciałami dwóch mężczyzn ze śladami tortur – poinformowało Biuro Prokuratora Generalnego Ukrainy. Zabici mieli związane ręce, wyrwane paznokcie. - Ze wstępnych ustaleń wynika, że wojskowi sił zbrojnych Rosji podczas okupacji miejscowości najpierw torturowali, a potem zabili dwóch cywilnych mieszkańców. Mężczyźni mają ręce związane za plecami, wyrwane paznokcie. Na ich ciałach widać rany postrzałowe - napisano w oświadczeniu opublikowanym na Telegramie.

 • 21:43

  Prezydent USA Joe Biden chciałby pojechać na Ukrainę, ale na razie nie opracowujemy takiego planu, nadal oceniamy sytuację - poinformowała rzeczniczka Białego Domu Jen Psaki.Przypomniała, że Waszyngton przygotowuje się do ponownego otwarcia ambasady USA w Kijowie. Amerykańska misja wznowiła niedawno pracę w placówce we Lwowie, jednak dyplomaci wciąż dojeżdżają tam codziennie z Polski. W niedzielę w Kijowie przewodnicząca Izby Reprezentantów USA Nancy Pelosi spotkała się z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim - przypomina Reuters.

 • 21:37

  Mamy doniesienia, że Rosja planuje anektowanie tzw. Donieckiej i Ługańskiej Republik Ludowych oraz przeprowadzenie referendum na temat utworzenia "Chersońskiej Republiki Ludowej - powiedział ambasador USA przy OBWE Michael Carpenter.


  "Tak jak wcześniej Rosja stworzyła quasi-państewka Ługańską Republikę Ludową i Doniecką Republikę Ludową, uważamy, że teraz rosyjskie władze będą starały się zorganizować 'Chersońską Republikę Ludową'" - oświadczył Carpenter podczas briefingu prasowego w Departamencie Stanu, powołując się na "wiarygodne doniesienia". Dodał, że z informacji władz USA wynika, że Rosja dodatkowo planuje aneksję DRL i ŁRL. Pytany o szczegóły planów Rosji i planowanej odpowiedzi USA, Carpenter odmówił podania źródła tych informacji, lecz stwierdził, że może się to wydarzyć do połowy maja. Jednocześnie zaznaczył, że nie wie, czy Rosja będzie w stanie zrealizować swoje plany.

 • 21:26

  15-letni chłopiec zginął w poniedziałek w wyniku rosyjskiego ataku rakietowego na Odessę – poinformowała rzeczniczka ukraińskiego dowództwa operacyjnego Południe Natalia Humeniuk. Niepełnoletnia dziewczynka została ranna, jest w szpitalu. Rosyjski pocisk rakietowy uderzył w budynek mieszkalny, w którym przebywało w chwili ataku pięć osób. Na miejscu trwa gaszenie pożar. Humeniuk poinformowała również, że w wyniku ataku ucierpiała budowla religijna. Do rosyjskiego ostrzału doszło o godz. 18.34 czasu miejscowego (godz. 17.34 w Polsce). Władze obwodowe informowały wcześniej, że rakieta trafiła w obiekt infrastruktury, są "zabici i ranni".

 • 21:16

  Z Rosją możemy podpisać tylko jej kapitulację – powiedział w poniedziałek sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy Ołeksij Daniłow. Jego zdaniem "żadnego porozumienia pokojowego z Rosją być nie może". - Z Rosją możemy podpisać tylko jej kapitulację – oświadczył Daniłow na antenie ukraińskiej telewizji. Jak zwraca uwagę portal Ukrainska Prawda, Daniłow ocenił, że wojska rosyjskie nie są w stanie do 9 maja – jak według nieoficjalnych doniesień zaplanowano na Kremlu – zająć południa Ukrainy i dojść do granicy z nieuznawanym mołdawskim Naddniestrzem. Sekretarz RBNiO powtórzył również za szefem ukraińskiego wywiadu wojskowego Kyryłem Budanowem, że w Rosji 9 maja może zostać ogłoszona powszechna mobilizacja; 9 maja obchodzony jest w tym kraju Dzień Zwycięstwa nad Niemcami hitlerowskimi w II wojnie światowej. Daniłow, jak pisze agencja Interfax-Ukraina, wypowiedział się również krytycznie na temat Węgier, które "otwarcie mówią o swojej współpracy z Rosją". Zdaniem Daniłowa Węgry "zostały uprzedzone przez Putina, że będzie napaść na nasz kraj (Ukrainę)", a także "liczyły, że będą mogły zabrać część terytorium".

 • 21:10

  W trwającej wojnie "Rosja nie może wygrać, a Ukraina nie może przegrać" - powiedział wieczorem w programie telewizji ZDF kanclerz Niemiec Olaf Scholz. Szef rządu podkreślił, że pomoc finansowa i wojskowa udzielona przez Niemcy i inne kraje przyczyniła się do tego, że "armia ukraińska, która naprawdę działa bardzo skutecznie, jest w stanie tak długo stawić czoła tak silnemu przeciwnikowi". Armia ukraińska będzie nadal wspierana - dodał Scholz. Celem musi być to, by Ukraina mogła żyć w pokoju i wolności. - Naszym celem jest natychmiastowe zaprzestanie walk, zakończenie wojny przez Rosję i wycofanie jej żołnierzy z Ukrainy - powiedział kanclerz.

 • 21:10

  Rosyjskie wojska kontynuują działania ofensywne pod Iziumem w obwodzie charkowskim, próbują zdobyć kontrolę nad Rubiżnem i Popasną w obwodzie ługańskim – poinformował na Facebooku w poniedziałek wieczorem Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy. Na kierunku iziumskim siły rosyjskie kontynuują ofensywę w stronę miast Barwinkowe i Słowiańsk. Sztab poinformował również, że Rosjanom udało się zbudować most pontonowy na rzece Doniec. W obwodzie ługańskim trwają walki o Rubiżne i Popasną – Rosjanie próbują zdobyć pełną kontrolę nad tymi miastami i przesunąć się dalej w kierunku Łymanu i Siewierska w obwodzie donieckim. Na południu, w obwodzie zaporoskim Rosjanie rozmieścili dodatkowe oddziały artylerii w okolicy Tokmaku. Ostrzelali pozycje ukraińskie w okolicach miasta Orichiw. W obwodzie chersońskim wojska rosyjskie próbują nacierać, by wyjść na jego granice administracyjne. Rosjanie kontynuowali też ostrzały Charkowa, Mikołajowa, a także obiektów cywilnych w obwodach dniepropietrowskim, zaporoskim, ługańskim, charkowskim.

 • 21:08

  Na terenie zakładów metalurgicznych Azowstal w Mariupolu w wyniku rosyjskiego bombardowania wybuchł wielki pożar – podaje portal Ukrainska Prawda, powołując się na zastępcę dowódcy pułku Azow Swiatosława Pałamara. - Zakłady Azowstal zostały znowu zaatakowane przez wroga. Rosjanie wykorzystują różne rodzaje uzbrojenia. W wyniku bombardowania zaczął się pożar – powiedział Pałamar. O pożarze, który jest widoczny z różnych części miasta, informuje również na Telegramie agencja UNIAN, publikując nagrania i zdjęcia. W zakładach Azowstal broni się pułk ukraińskiej Gwardii Narodowej Azow i 36. Samodzielna Brygada Piechoty Morskiej.

 • 19:28

  Prezydent Wołodymyr Zełenski oświadczył, że siły ukraińskie prowadzą działania w granicach swojego państwa, a na temat operacji na terytorium wroga "nic mu nie wiadomo". Ukraiński przywódca mówił o tym w wywiadzie dla greckiego nadawcy ERT. - Jeśli mówić o tymczasowo okupowanych terenach Ukrainy, to uważam, że mamy pełne prawo do takich czy innych działań na naszej ziemi. Wszystko w ramach międzynarodowo uznanych granic. O innych (działaniach) nic nie wiem – powiedział Zełenski, cytowany przez portal Ukrainska Prawda. W ostatnich tygodniach doszło m.in. do pożaru na terenie obiektu wojskowego w rosyjskim obwodzie biełgorodzkim, a w obwodzie kurskim częściowo zawalił się most kolejowy.

 • 18:47

  Rosjanie przeprowadził atak rakietowy na jeden z obiektów infrastruktury w Odessie. Są zabici i ranni - poinformował szef władz obwodowych Maksym Marczenko.

 • 18:46

  Ambasador Ukrainy w Berlinie Andrij Melnyk wezwał pracowników portu w Rostocku, na północnym wschodzie Niemiec, aby nie rozładowywali zakotwiczonego tam tankowca z produktami naftowymi z Rosji.

  "Wzywam koalicję rządzącą, wszystkie rządy krajów związkowych i wszystkie niemieckie porty do bojkotu wszystkich rosyjskich statków lub statków z rosyjskim ładunkiem, zwłaszcza tankowców" - powiedział Melnyk w poniedziałek portalowi tygodnika "Der Spiegel".

 • 18:24

  Wysokiej rangi urzędnik Pentagonu cytowany przez agencję Reutera przekazał, że Rosja wystrzeliła ponad 2100 rakiet w kierunku Ukrainy od początku inwazji, czyli 24 lutego.

 • 18:15

  Minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba odniósł się na konferencji prasowej w Kijowie do ewakuacji cywilów z Mariupola.

  - W tej chwili mogę tylko pochwalić niestrudzone wysiłki ONZ i Międzynarodowego Komitetu Czerwonego Krzyża, aby to urzeczywistnić. Ale wszystko jest bardzo kruche, wszystko może się rozpaść w każdej chwili, więc lepiej poczekać na zakończenie ewakuacji. (...) Jednocześnie pragnę podkreślić, że te działania ewakuacyjne ograniczają się do ludności cywilnej, a obrońcy ukraińscy, w tym ciężko ranni żołnierze ukraińscy, ich istnień nie można zostawiać na pastwę armii rosyjskiej, która nadal bombarduje ich pozycje. Będziemy pracować bez ustanku, aby ocalić jak najwięcej ludzkich istnień w Mariupolu - powiedział Kułeba.

  Według szefa MSZ zwycięstwo Ukrainy w wojnie z Rosją zależy od trzech czynników. Są to sankcje, broń i perspektywa członkostwa Ukrainy w UE – podkreślił Kułeba.

 • 17:41

  "Nikt nie przyniósł mieszkańcom Donbasu tylu cierpień, co Rosja od 2014 roku, a zwłaszcza dzisiaj" – napisał na Twitterze w poniedziałek Mychajło Podolak, doradca w kancelarii prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego.

  "W 2019 roku w Donbasie zginęło 27 cywilów. W 2020 roku – osiem osób. W 2021 – 15. W ciągu dwóch miesięcy od początku pełnowymiarowej wojny liczba ofiar w samym Mariupolu sięgnęła już dziesiątków tysięcy" – ocenił Podolak.

 • 17:07

  W weekend zakończyła się operacja przenoszenia węgierskiej ambasady na Ukrainie z powrotem ze Lwowa do Kijowa. Placówka już wznowiła działalność w ukraińskiej stolicy - poinformował w poniedziałek minister spraw zagranicznych Węgier Peter Szijjarto.

 • 17:06

 • 17:05

  W parlamencie Ukrainy został zarejestrowany projekt uchwały wzywającej Kongres USA do uznania Rosji za państwo będące sponsorem terroryzmu - poinformował w poniedziałek w mediach społecznościowych przewodniczący ukraińskiego parlamentu Rusłan Stefanczuk.

  "Musimy oddzielić terrorystów od cywilizowanego świata wszelkimi możliwymi sposobami" - napisał Stefanczuk.

 • 17:03

  Od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę, czyli 24 lutego w wyniku działań wojennych zginęło 3153 cywilów - przekazało w poniedziałek Biuro Wysokiego Komisarza ONZ ds. Praw Człowieka (OHCHR).

  OHCHR zastrzega, że rzeczywisty bilans ofiar jest znacznie wyższy. Niemożliwe jest szybkie otrzymanie informacji z miejsc, w których trwają aktywne działania zbrojne. Wiele doniesień wymaga również potwierdzenia.

 • 17:02

  Pociąg z 45 pojazdami dla straży pożarnej na Ukrainie, darem od włoskich strażaków odjechał w poniedziałek z regionu Friuli - Wenecja Julijska na północy Włoch. Transport kolejowy dotrze na Słowację, a stamtąd samochody odjadą w kierunku Ukrainy.

 • 16:56

  Szef dyplomacji Danii Jeppe Kofod składa wizytę na Ukrainie. "Mój duński kolega zobaczy na własne oczy" okrucieństwa popełnione przez Rosjan - napisał w poniedziałek na Twitterze minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba.

 • 16:55

  Dowódca oddziału rosyjskiej Gwardii Narodowej Siergiej Kołocej to pierwszy podejrzany o zbrodnie popełnione w Buczy pod Kijowem – poinformowała w poniedziałek prokurator generalna Ukrainy Iryna Wenediktowa.

  Jak wyjaśniła, prokuratorzy i policja ustalili, że to właśnie on zabił 18 marca czterech nieuzbrojonych mężczyzn w Buczy. 29 marca miał się znęcać nad jeszcze jednym mężczyzną, próbując zmusić go do przyznania się do działalności przeciwko armii rosyjskiej.

 • 15:24

  Charge d'affairs amerykańskiej misji dyplomatycznej Kristina Kvien przekazała w poniedziałek, że dyplomaci powrócą do Kijowa przed końcem miesiąca, o ile pozwolą na to okoliczności.

  Amerykańska misja wznowiła niedawno pracę w placówce we Lwowie, jednak dyplomaci wciąż dojeżdżają tam codziennie z Polski. Jak dotąd do Kijowa powróciły ambasady ponad 30 krajów. Ambasada RP działa tam bez przerwy od początku inwazji.

 • 15:17

  Szef kancelarii prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego Andrij Jermak powiedział w wywiadzie dla CNN, że za postęp w negocjacjach Kijów uzna koniec okupacji kraju.

  "Nie jesteśmy gotowi do kompromisu w sprawie niepodległości. Chcemy końca wojny, nasz naród chce końca wojny, ale ważne jest to, by Ukraina tę wojnę wygrała. (...) Naszym zwycięstwem będzie odzyskanie kontroli nad wszystkimi naszymi terytoriami" - dodał.

 • 14:39

  W obwodzie kijowskim odnaleziono dotychczas ciała ponad 1200 osób zabitych przez rosyjskich żołnierzy - poinformował w poniedziałek komendant policji obwodowej Andrij Niebytow.

  "Niestety, niemal każdego dnia mamy przerażające znaleziska i odnotowujemy zbrodnie popełnione przez rosyjską armię w obwodzie kijowskim. Dotychczas zwłoki 1202 zamordowanych cywilów zostały zbadane przez śledczych i przekazane instytucjom sądowym w celu ustalenia ostatecznej przyczyny śmierci. 280 z nich nie zostało jeszcze zidentyfikowanych" - przekazał Niebytow, cytowany przez Ukrinform.

  Jak poinformował Niebytow, obecnie za zaginione uważa się trzysta osób. Liczba ta zmienia się każdego dnia, ponieważ zgłaszane są kolejne zaginięcia. Według komendanta policja codziennie ustala miejsca pobytu części z tych osób.

 • 14:20

  Rosja nie zamierza zatrzymać się na Ukrainie, lecz użyć jej terytorium, jako trampoliny do ataku na inne kraje - oceniła w poniedziałek wiceszefowa ukraińskiego resortu obrony Hanna Malar, cytowana przez portal informacyjny RBK.

  "Jeśli chodzi o Mołdawię. Z całej strategii ich wojny jasno wynika, że Ukraina nie jest punktem końcowym, ani celem ostatecznym; że pójdą dalej, a Ukraina jest przygotowywana właśnie jako trampolina, by stąd ruszyć. Świat zachodni również to zrozumiał i widać, że polityka międzynarodowa i międzynarodowe podejście do sytuacji na Ukrainie zmieniły się bardzo poważnie" – powiedziała Malar.

 • 14:18

 • 14:12

  Do Zaporoża dotarło ponad sto osób ewakuowanych z oblężonego przez Rosjan Mariupola na południowym wschodzie Ukrainy - poinformowały w poniedziałek ukraińskie siły zbrojne. To kobiety, dzieci i osoby starsze.

  "Ponad stu cywilnych mieszkańców Mariupola, którzy przez dwa miesiące ratowali się wraz z obrońcami Mariupola w podziemnych schronach Azowstalu przed bombardowaniem i ostrzałami artyleryjskimi ze strony Rosji, przybyło do Zaporoża" - przekazano w komunikacie.

 • 13:42

  Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski skrytykował Turcję w wywiadzie dla greckich mediów opublikowanym w poniedziałek za przygotowywanie szlaków turystycznych specjalnie dla Rosjan, mówiąc, że jeśli Turcja i Ukraina mają zachować przyjazne stosunki, Ankara nie może podejmować takich działań.

  "Z jednej strony Turcja działa jako pośrednik i wspiera Ukrainę, ale z drugiej widzimy jednoczesne przygotowywanie szlaków turystycznych specjalnie dla Rosjan. Jeśli chcemy zachować przyjazne relacje, to jako prezydent, muszę o tym mówić. Nie powinno tak być" - wyjaśnił Zełenski, cytowany przez Interfax-Ukraina.

 • 13:33

  Rosjanie wywożą z Mariupola zwłoki mieszkańców tymi samymi ciężarówkami, którymi wwożą "pomoc humanitarną" - informuje w poniedziałek doradca mera tego oblężonego przez Rosjan miasta Petro Andriuszczenko.

  "Więc te same ciężarówki, które przywożą 'humanitarną pomoc' do Mariupola, (wyruszając) w stronę powrotną są załadowywane ciałami zabitych" - twierdzi doradca mera, który powołuje się na źródła i analizę kadrów propagandowych nagrań.

 • 13:10

  Rosjanie nie zdołają zająć Siewierodoniecka, ale miasto może zostać oblężone. Może być to "drugi Mariupol" - alarmuje szef władz obwodu ługańskiego na wschodzie Ukrainy Serhij Hajdaj.

  "Obrona miasta jest bardzo silna, więc zajęcie centrum obwodu ługańskiego będzie niezwykle trudne. Ale orki (Rosjanie) mogą pójść inną drogą - według scenariusza mariupolskiego" - czytamy we wpisie w mediach społecznościowych. "Ale my jesteśmy gotowi na każdy rozwój wydarzeń. Nasi wojskowi stawią godny opór wrogowi" - zapewnił.

  Po raz kolejny wezwał mieszkańców do ewakuacji, bo, jak dodał, tragedii lepiej jest zapobiec i lepiej nie dawać wrogowi karty przetargowej.

  "Ludzie odmawiają ewakuacji! Dziś tylko 20 osób zostało wywiezionych z obwodu ługańskiego! Osiemnastu mieszkańców Lisiczańska i dwóch mieszkańców Siewierodoniecka wybrało dziś bezpieczeństwo i już zmierza do spokojnego życia. Tylko nieliczni odpowiadają na wezwanie do ewakuacji, a ostrzały tylko się nasilają" - ubolewał Hajdaj.

  Jak dodał, tym, którzy zostali, dostarczono pomoc humanitarną.

 • 13:08

  Od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę z kraju uciekło ponad pięć i pół miliona osób. Najwięcej osób udało się do Polski - podano w poniedziałek w statystykach prowadzonych przez Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych do Spraw Uchodźców (UNHCR).

 • 12:03

  Zwłoki zabitych na Ukrainie Rosjan wywożone są małymi partiami i tylko nocą, co ma pomóc ukryć duże straty wojsk rosyjskich na wojnie - podaje w poniedziałek Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU), powołując się na przechwyconą rozmowę rosyjskich żołnierzy w obwodzie zaporoskim.

 • 11:35

  W nocy z poniedziałku na niedzielę siły rosyjskie po raz kolejny przeprowadziły atak na przedmieścia portowego miasta Mikołajów na południu Ukrainy przy użyciu amunicji kasetowej - podaje agencja Ukrinform za władzami wojskowymi miasta.

  "Ubiegłej nocy rosyjskie siły okupacyjne po raz kolejny ostrzelały przedmieścia Mikołajowa. Amunicja kasetowa ponownie trafiła w podwórza (budynków zamieszkanych przez) cywilów. Uszkodzone zostały prywatne domy i podwórka" - napisał w oświadczeniu rzecznik wojskowy dowództwa obrony Mikołajowa Dmytro Płetenczuk.

 • 11:35

  Ukraińska wiceminister obrony Hanna Malar powiedziała w poniedziałek, że celem Rosji jest odcięcie Ukrainy od Morza Czarnego i Azowskiego. Wypowiedź Malar przytoczył portal informacyjny RBK-Ukraina.

  "Rosja nie rezygnuje z planów zajęcia obwodów donieckiego i ługańskiego w ich granicach (administracyjnych), a teraz próbują to samo zrobić z obwodem charkowskim i chersońskim. Ich celem jest odcięcie Ukrainy od mórz" – powiedziała wiceszefowa ukraińskiego resortu obrony.

 • 11:07

  "Zniszczone życia ludzi i spalony albo skradziony majątek niczego nie dadzą okupantom. To tylko zwiększy toksyczność rosyjskiego państwa i liczbę na świecie tych, którzy będą działać na rzecz jej izolacji" - napisał Zełenski w komunikatorze Telegram.

  Szef państwa do wpisu dołączył zdjęcia przedstawiające zniszczenia spowodowane zbrojną agresją rosyjską.

 • 10:56

  W poniedziałek rozpoczęła się kolejna ewakuacja cywilów z Mariupola - poinformował doradca mera tego oblężonego przez Rosjan ukraińskiego miasta Petro Andriuszczenko. Dzień wcześniej z zakładów Azowstal udało się ewakuować ponad 100 osób.

  "Według naszych informacji autobusy wyruszyły z Mariupola. Zgodnie z pierwotnymi uzgodnieniami autobusy zabiorą ludzi w miejscowości Manhusz i w Berdiańsku. Do kolumny można też dołączać się własnymi środkami transportu" - powiedział Andriuszczenko, cytowany przez Radio Swoboda.

  "Mamy nadzieję, że tysiące naszych mieszkańców Mariupola, którzy utknęli w drodze z Mariupola do Zaporoża (nie przepuszczali ich okupanci), dziś wieczorem albo jutro rano dotrą do Zaporoża" - dodał.

 • 10:40

  Węgry nadal sprzeciwiają się jakimkolwiek sankcjom na import rosyjskiego gazu i ropy - przekazał w poniedziałek rzecznik rządu Zoltan Kovacs. "Stanowisko Węgier dotyczące jakiegokolwiek embarga na gaz i ropę nie zmieniło się: nie popieramy go" - napisał Kovacs w odpowiedzi na zapytanie agencji Reutera.

 • 10:34

  Szef duńskiej dyplomacji Jeppe Kofod, który przebywa z wizytą na Ukrainie, ponownie otworzył w poniedziałek ambasadę Danii w Kijowie. Placówka po wybuchu wojny tymczasowo działała z Polski.

  Otwarcie duńskiej ambasady Kofod nazwał "mocnym symbolem wsparcia dla Ukrainy i narodu ukraińskiego". "Dyplomaci będą zajmować się bliskimi duńsko-ukraińskimi relacjami, w tym szeroką pomocą dla Ukrainy. Natomiast pomoc konsularna będzie świadczona w ograniczonym zakresie" - oświadczył.

 • 10:05

  Ukraińskie siły zniszczyły w poniedziałek dwa rosyjskie kutry patrolowe w pobliżu Wyspy Węży na Morzu Czarnym - poinformował naczelny dowódca Sił Zbrojnych Ukrainy generał Wałerij Załużny.

 • 9:21

  Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski udzielił wywiadu australijskiej telewiji Nine Network, który został wyemitowany w poniedziałek.

  Powiedział, że Rosja chce całkowicie zablokować ukraińską gospodarkę. Podkreślił, że Ukraina może stracić miliony ton zbóż z powody rosyjskiej blokady portów nad Morzem Czarnym, co wywoła kryzys żywnościowy, który wpłynie zarówno na Europę, jak i na Azję i Afrykę.

  Zapytany o swoje poczucie bezpieczeństwa, ukraiński przywódca odpowiedział: - Nie jest źle. Jeśli weźmie się pod uwagę to, że ludzie są torturowani, ich ciała są znajdowane w studniach, to moja sytuacja nie jest taka straszna. Prezydent przekazał także, że wiadomości o zbrodniach popełnianych przez Rosjan na Ukrainie wywołały w nim nie tylko ból, ale także głęboką złość.  "Nie boję się okazania pewnego rodzaju słabości. Każdy może stracić swoje człowieczeństwo, a ja nie chcę go stracić. Chcę je zachować i dlatego obserwuję to wszystko, patrzę na zdjęcia. Przyzwyczajenie się do wojny to najgorsza możliwość."

 • 9:18

  Rosjanie uniemożliwiają przedstawicielom ONZ udzielenie pomocy ukraińskim cywilom uwięzionym w oblężonych miastach, takich jak Mariupol, Mikołajów czy Chersoń, co grozi masowym głodem - przekazał szef Światowego Programu Żywnościowego (WFP) David Beasley. Należy założyć, że na Ukrainie głodują obecnie "miliony ludzi" - dodał.

  - Dlaczego odmawia się jedzenia niewinnym ofiarom wojny, cywilom? - pytał Beasley w wyemitowanym w niedzielę wywiadzie dla amerykańskiej telewizji CBS.

 • 9:17

  Dwie osoby zginęły, a cztery zostały ranne w niedzielę w rosyjskim ostrzale bloków mieszkalnych w mieście Orichiw w obwodzie zaporoskim na południowym wschodzie Ukrainy - poinformowały w poniedziałek lokalne władze.

 • 9:16

  Trzy osoby zginęły i trzy zostały ranne minionej doby w obwodzie ługańskim na wschodzie Ukrainy wskutek rosyjskiej agresji zbrojnej - poinformował w poniedziałek szef władz tego regionu Serhij Hajdaj. Wśród rannych jest dziecko.

  12-letni chłopiec został ranny podczas ostrzału miasta Zołote w niedzielę wieczorem. Łącznie w obwodzie tego dnia w związku z rosyjską agresją zginęły trzy osoby: w miastach Zołote, Lisiczańsk i Popasna. Zniszczonych zostało wiele budynków mieszkalnych.

  Gubernator podkreślił, że była to bardzo trudna doba, a rosyjskie ostrzały nie pozwalały na odpowiednie przeprowadzenie ewakuacji ludności. Łącznie w niedzielę miasta i wsie obwodu znalazły się pod ostrzałem 18 razy

 • 9:15

  Sojusznicy powinni pomóc Ukrainie w utworzeniu korytarza, który umożliwi jej eksport żywności do innych krajów – powiedział amerykański senator Jim McGovern, członek parlamentarnej delegacji USA, która w niedzielę spotkała się w Kijowie z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim.

 • 8:00

  To, dlaczego przed inwazją na Ukrainę rosyjskie służby wywiadowcze popełniły tak katastrofalne błędy w ocenie sytuacji trudno wyjaśnić i będzie to w przyszłości fascynującą analizą - mówi Paul Rimmer, były zastępca szefa brytyjskiego wywiadu wojskowego (DI).

  Rimmer, będący obecnie wykładowcą w Departamencie Studiów nad Wojną w King's College London, uważa, że choć deklarowanym przez Rosję celem wojny jest obecnie tylko wschodnia Ukraina, to przed inwazją władze na Kremlu naprawdę myślały, że zdołają zająć cały kraj.

  "Wprawdzie w przekazywanych publicznie informacjach brytyjskie i amerykańskie służby wywiadowcze nie mówiły wprost, że będzie próba zajęcia całej Ukrainy, a tylko, że będzie inwazja, ale wskazywały, że Rosja spróbuje osiągnąć szybkie zwycięstwo, aby obalić ukraiński rząd i zainstalować marionetkowy reżim. A w tym celu konieczne byłoby fizyczne wejście do całego kraju i jego opanowanie przez wojsko, co oczywiście Rosji się nie powiodło" - mówi.

 • 7:57

  W dniach 5-9 maja pierwsza dama USA Jill Biden zamierza odwiedzić Rumunię i Słowację, gdzie spotka się z uchodźcami z Ukrainy, amerykańskimi żołnierzami, dyplomatami, pracownikami organizacji humanitarnych i nauczycielami – poinformowało jej biuro.

 • 7:42

  W Rosji zatrzymano w niedzielę ponad 200 osób pikietujących w związku z 1 maja i przeciwko rosyjskiej inwazji na Ukrainę - pisze w poniedziałek Radio Swoboda. Najwięcej zatrzymań przeprowadzono w Moskwie i Petersburgu - po ok. 80 osób.

 • 7:42

  Ambasador Korei Południowej na Ukrainie Kim Hyung-tae powrócił wraz z częścią personelu placówki do Kijowa, z którego wcześniej ewakuowali się w związku z zagrożeniem spowodowanym rosyjską inwazją na Ukrainę - poinformowało koreańskie ministerstwo spraw zagranicznych, cytowane w poniedziałek przez dziennik "Korea Herald".

 • 7:41

  Prawdopodobnie ponad jedna czwarta jednostek zaangażowanych przez Rosję do inwazji na Ukrainę stała się niezdolna do dalszej walki, a odbudowa niektórych z nich zajmie lata - przekazało w poniedziałek rano brytyjskie ministerstwo obrony.

  "Na początku konfliktu Rosja zaangażowała ponad 120 batalionowych grup taktycznych, co stanowiło około 65 proc. jej wszystkich lądowych sił bojowych. Prawdopodobnie ponad jedna czwarta tych jednostek stała się obecnie nieefektywna bojowo. Niektóre z najbardziej elitarnych jednostek rosyjskich, w tym Siły Powietrznodesantowe, WDW, poniosły największe straty. Odbudowa tych sił zajmie Rosji prawdopodobnie lata" - napisano w codziennej aktualizacji wywiadowczej.

 • 7:23

  Siły ukraińskie w ciągu minionej doby odparły 10 ataków wroga w Donbasie na wschodzie kraju - podał w poniedziałek Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy. Jak dodano, wojska rosyjskie prowadzą ofensywę praktycznie wzdłuż całej linii rozgraniczenia na kierunku donieckim.

  W niedzielę w obwodzie donieckim i ługańskim odbito 10 ataków Rosjan, zniszczono dwa czołgi, 17 systemów artyleryjskich, 38 jednostek bojowego sprzętu opancerzonego i 10 pojazdów. Ukraińcy strącili też 10 bezzałogowców przeciwnika - czytamy.

  Rosjanie przygotowują się do ataku na Siewierodonieck i Słowiańsk oraz chcą zdobyć pełną kontrolę nad miastem Rubiżne - dodano. Przeciwnik planuje wzmocnienie pozycji w mieście Popasna, dokąd przerzucił batalionową grupę taktyczną spod Mariupola.

  W obwodzie czernihowskim siły rosyjskie ostrzelały pozycje Ukraińców z moździerzy. Trwa ostrzał Charkowa.

  Według sztabu w rosyjskim obwodzie briańskim przy granicy z Ukrainą wzmocniono działania administracyjno-policyjne i kontrwywiadowcze, a na głównych drogach i w okolicy miejscowości ustawiono punkty kontrolne.

  Poniedziałek to 68. dzień rosyjskiej agresji zbrojnej przeciwko Ukrainie na pełną skalę.

 • 6:28

  Z okazji zbliżającego się w Rosji Dnia Zwycięstwa, który przypada 9 maja, Rosjanie zawiesili w centrum okupowanego Melitopola replikę radzieckiego sztandaru zwycięstwa. Taką samą flagę żołnierze Armii Czerwonej zawiesili na dachu Reichstagu w Berlinie w 30 kwietnia 1945 roku.

 • 5:53

  Dwie eksplozje miały miejsce we wczesnych godzinach porannych w poniedziałek w Biełgorodzie, południowym regionie Rosji graniczącym z Ukrainą, poinformował w mediach społecznościowych gubernator regionu Wiaczesław Gładkow. "Nie było żadnych ofiar ani zniszczeń" - oświadczył Gładkow.

  Na Twitterze pojawiły się materiały wideo i doniesienia o rzekomych ukraińskich dronach nad Biełgorodem. Autentyczność tej informacji nie mogła być wstępnie potwierdzona. Od kilku dni pojawiają się doniesienia o rzekomych atakach wojsk ukraińskich na cele w Rosji.

 • 5:52

  Według brytyjskiego dziennika "The Times" rosyjskie władze opracowały misterny plan inwazji, zgodnie z którym Mołdawia zostanie wkrótce zaatakowana według tzw. "donbaskiego" scenariusza.

  Według cytowanych przez dziennik ukraińskich źródeł wywiadowczych istnieje "szereg przesłanek", które wskazują na to, że w bliskiej perspektywie może dojść do ataku na to byłe państwo radzieckie, w którego armii służy zaledwie 3250 żołnierzy.

  Już teraz obserwuje się pewną aktywność na lotnisku w Tyraspolu, stolicy nieuznawanej republiki Naddniestrza. Rosjanie mogą próbować przerzucać swoje wojska na pokłady samolotów i śmigłowców Ił76 startujących z okupowanego Krymu. W tym samym czasie w stolicy Mołdawii Kiszyniowie mają być organizowane protesty i zamieszki.

 • 2:47

  Przy Sztabie Generalnym Sił Zbrojnych Ukrainy do niedawna działał rosyjski szpieg - poinformował doradca prezydenta Ukrainy Ołeksij Arestowycz. Według niego, oprócz wrogiego agenta w Sztabie Generalnym, ujawniono siatkę szpiegowską, która nie miała związku z dowództwem wojskowym. - Jeden z rosyjskich szpiegów to pracownik Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy. Inni mieli za zadanie zestrzelić samolot pasażerski nad Rosją lub Białorusią. Potem oni (Rosja - red.) zrzuciliby winę na stronę ukraińską - cytuje Arestowycza ukrainska agencja Ukrinform.

 • 1:34

  Ukraińskie siły zbrojne ogłosiły, że odparły serię rosyjskich ataków na położone na południu miasto Zaporoże. Według ukraińskiej armii, linia frontu ustabilizowała się na południowy wschód od miasta. Przerwa w walkach jest wykorzystywana do wzmocnienia pozycji obronnych - podała w niedzielę wieczorem agencja informacyjna Unian, cytując szefa rządu obwodu zaporoskiego Ołeksandra Starucha.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:mjz, kz\mtom

Źródło: TVN24

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości