Zniszczony magazyn amunicji w Bachmucie. "U okupantów znów płonie"

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl, PAP, Reuters
Płonący magazyn z rosyjską amunicją w Bachmucie
Płonący magazyn z rosyjską amunicją w Bachmucie Siły lądowe Ukrainy/Facebook
wideo 2/22
Płonący magazyn z rosyjską amunicją w Bachmucie Siły lądowe Ukrainy/Facebook

Sobota jest 402. dniem inwazji zbrojnej Rosji na Ukrainę. Ukraińskie siły lądowe poinformowały o zniszczeniu w Bachmucie rosyjskiego magazynu z amunicją. "U okupantów znów płonie" - głosi podpis pod nagraniem, zamieszczonym w serwisie Telegram. Na nagraniu z drona widać obszar z płonącym magazynem i dużym słupem dymu. W tvn24.pl relacjonujemy wydarzenia z i wokół Ukrainy.

i

Relacja odświeża się automatycznie

  • 5:14
  • 2:39

    Francuski ochotnik zginął tydzień temu na Ukrainie - poinformowało w sobotę francuskie MSZ, potwierdzając informacje dziennika "Le Monde". W zeszłym tygodniu MSZ w Paryżu potwierdziło śmierć Kevina D., który wyjechał ponad rok temu, by walczyć u boku Ukraińców w rejonie Bachmutu, o który od kilku miesięcy toczą się zacięte walki między Ukraińcami a Rosjanami.

    Jak pisze agencja AFP, nie jest dokładnie znana liczba Francuzów, którzy walczą na Ukrainie w legionie cudzoziemskim. Według "Le Monde" do tej pory zginęło tam ośmiu obywateli Francji.

  • 2:20

    Amerykański dziennik "The Wall Street Journal" zażądał w sobotę po raz kolejny natychmiastowego uwolnienia swego moskiewskiego korespondenta Evana Gershkovicha, zatrzymanego w czwartek w Jekaterynburgu przez rosyjską Federalną Służbę Bezpieczeństwa (FSB).

    "Sprawa Evana jest okrutną zniewagą dla wolnej prasy i powinna wywołać oburzenie wśród wszystkich wolnych ludzi i rządów na całym świecie" – napisała gazeta w oświadczeniu na Twitterze.

  • 20:50

  • 20:32

    Ministerstwo ochrony zdrowia Ukrainy poinformowało, że od początku rosyjskiej inwazji specjalnym pociągiem medycznym prowadzonym przez resort i organizację Lekarze bez Granic przewieziono ponad 3 tys. rannych.

    Początkowo specjalny pociąg medyczny, uruchomiony w marcu 2022 roku, miał cztery wagony - w jednym był oddział intensywnej terapii, a w pozostałych inne szpitalne oddziały. Obecnie pociąg ma osiem wagonów i pracują w nich pochodzący z różnych krajów anestezjolodzy, kardiolodzy, pielęgniarki intensywnej terapii oraz tłumacze.

    Christopher Stokes, główny koordynator ds. sytuacji kryzysowych Lekarzy bez Granic, powiedział, że istnieje "bardzo silny związek emocjonalny" między pacjentami a personelem pociągu - poinformowała organizacja na Facebooku.

    W tym samym poście komendant pociągu Ihor Komarow podkreślił, że "czasami między ostrzałami jest niewielka przerwa. Musimy szybko przewieźć pacjentów w bezpieczne miejsce. Pamiętamy przede wszystkim o dzieciach z amputacjami i ciężkimi obrażeniami".

    Stokes dodał, że pociąg był też wykorzystywany do ewakuacji cywilów z terenów działań wojennych.

  • 19:24

    Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski ocenił jako "absurdalną i destruktywną" wiadomość o tym, że Rosja obejmuje tego dnia przewodnictwo w Radzie Bezpieczeństwa ONZ.

    Jak przypomniał na udostępnionym w mediach społecznościowych nagraniu, w piątek rosyjska armia zabiła kolejne ukraińskie dziecko, 5-miesięcznego chłopca o imieniu Danyło z Awdijiwki. Jego rodzice zostali ranni.

    - To jeden z setek rosyjskich ostrzałów artyleryjskich, które państwo-terrorysta prowadzi każdego dnia. I przy tym Rosja przewodniczy w Radzie Bezpieczeństwa ONZ - zauważył Zełenski. - Trudno jest wyobrazić sobie coś takiego, co bardziej udowadniałoby pełne bankructwo takich instytucji - dodał.

    Według prezydenta "nie ma takiej formy terroru, jaka jeszcze nie zostałaby zastosowana przez Rosję. I nie będzie takiej przyczyny, która powstrzyma reformę globalnych organizacji, w tym Rady Bezpieczeństwa ONZ".

    - Terroryści powinni przegrać, odpowiadać za terror, a nie przewodniczyć czemukolwiek - oświadczył Zełenski.

    Rosja jest obok USA, Chin, Wielkiej Brytanii i Francji jednym z pięciu stałych członków Rady Bezpieczeństwa ONZ. W sobotę obejmuje w niej przewodnictwo.

  • 18:24

    Siły ukraińskie odparły minionej doby ponad 50 rosyjskich ataków - poinformował Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy. Najbardziej zacięte walki toczą się w okolicach Bachmutu, Awdijiwki i Marjinki w Donbasie.

    Rosyjska armia główne wysiłki koncentruje na działaniach ofensywnych na odcinku łymańskim, bachmuckim, awdijiwskim i marjinskim na wschodzie kraju - czytamy w komunikacie.

    Siły rosyjskie nie przestają szturmować Bachmutu, ale ukraińscy obrońcy dzielnie utrzymują się w mieście - zapewnił sztab.

    Nie osiągając pożądanych skutków na polu walki, rosyjskie wojsko atakuje cywilów - podkreślono. W sobotę siły przeciwnika zaatakowały rakietami miasto Drużkiwka w obwodzie donieckim i inne miejscowości w kraju. W wyniku ataków są ranni.

  • 18:00

    Ukraińskie siły lądowe poinformowały o zniszczeniu w Bachmucie rosyjskiego magazynu z amunicją. "U okupantów znów płonie" - głosi podpis pod nagraniem, zamieszczonym w serwisie Telegram.

    Na nagraniu z drona widać obszar z płonącym magazynem i dużym słupem dymu.

  • 17:53

    Ukraińska Państwowa Służba ds. Sytuacji Nadzwyczajnych (DSNS) poinformowała, że oczyścić z min należy 470 tysięcy hektarów użytków rolnych.

    Serhij Rewa, kierownik oddziału DSNS ds. organizacji prac saperskich, przekazał, że w zeszłym roku w obwodach kijowskim, sumskim i czernihowskim saperzy rozminowali ok. 50 tys. hektarów ziem, co pozwoliło na przeprowadzenie zasiewów i zbiorów.

    - W tym roku kontynuujemy pracę z rozminowywania użytków rolnych, określiliśmy około 470 tysięcy hektarów, które musimy rozminować na terytorium dziewięciu obwodów - powiedział Rewa, cytowany przez portal Suspilne. Pilnego rozminowania wymaga 174 tysięcy hektarów.

  • 17:39

  • 17:20

    Od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę zginęło już 40 gruzińskich żołnierzy, walczących po stronie Kijowa - podał portal News Georgia.

    Serwis poinformował w sobotę o śmierci kolejnego gruzińskiego żołnierza: w walkach pod Bachmutem w Donbasie zginął 29-letni Micheil Mazanaszwili. Pochodzący z okolic Gori mężczyzna od kilku lat mieszkał w Ukrainie, gdzie miał rodzinę.

    Według portalu wśród 40 poległych są obywatele Gruzji i Gruzini posiadający także ukraińskie obywatelstwo. Po stronie Ukrainy walczy ok. półtora tysiąca Gruzinów.

  • 16:56

    Siłom okupacyjnym Rosji nie udało się osiągnąć żadnego ze strategicznych celów postawionych przez Kreml - przekazał przedstawiciel ukraińskiego wywiadu wojskowego Andrij Jusow.

    Jusow stwierdził, że w ramach tak zwanej "wielkiej ofensywy" Rosjanie nie wywiązali się z postawionego przez Władimira Putina zadania "zajęcia Donbasu do końca marca".

    - Kolejne terminy i zadania, które Putin wyznaczył korpusowi okupacyjnemu w Ukrainie, w szczególności (dowódcy sztabu generalnego) Walerijowi Gierasimowowi po tym, jak został on wyznaczony odpowiedzialnym za wojnę w Ukrainie, zawiodły – podkreślił przedstawiciel ukraińskiego wywiadu.

    Jusow dodał, że efekty "wielkiej ofensywy" widać na polu walki - wzrosła liczba wyeliminowanych okupantów i sprzętu wojskowego.

  • 16:16

    Rosyjskie wojsko zaatakowało obwód chersoński. W wyniku ostrzału w Chersoniu zginęła jedna osoba. Po ostrzale wsi Kozackie zostały ranne cztery osoby - poinformowały władze regionu.

  • 15:19

    Rosja przejmuje przewodnictwo w Radzie Bezpieczeństwa ONZ z dniem 1 kwietnia.

    "Szczerze mówiąc, nie można sobie wyobrazić gorszego żartu na prima aprilis" - powiedział w czasie spotkania w brytyjskim think tanku Chatham House szef ukraińskiej dyplomacji.

    W sobotnim wpisie na Twitterze Kułeba oznajmił, że przewodnictwo Rosji w Radzie Bezpieczeństwa ONZ to "policzek wymierzony społeczności międzynarodowej".

    "Apeluję do obecnych członków RB ONZ o udaremnienie wszelkich rosyjskich prób nadużycia swojego przewodnictwa" - napisał Kułeba.

    Przypomniał, że według MSZ Ukrainy rosyjska obecność w RB ONZ i w ogóle w ONZ jest niezgodna z prawem.

    Rosja, obok USA, Chin, Wielkiej Brytanii i Francji, jest jednym z pięciu stałych członków Rady Bezpieczeństwa ONZ.

  • 15:09

    Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podpisał dekrety nakładające sankcje na kilkaset rosyjskich osób fizycznych i prawnych. Na liście sankcyjnej jest też kilku Ukraińców. Restrykcje objęły m.in. byłego szefa zakładów Motor Sicz Wiaczesława Bohusłajewa.

    Sankcje nałożono na 273 osoby fizyczne i 380 osób prawnych. Zełenski, podpisując dekrety, zatwierdził propozycje dotyczące restrykcji Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy.

    Na liście znalazł się m.in. resort finansów Rosji, Rada Federacji (wyższa izba rosyjskiego parlamentu), Federalna Służba Bezpieczeństwa, a także przedsiębiorstwa związane z przemysłem zbrojeniowym.

  • 15:00

    Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski poinformował na Twitterze, że przeprowadził rozmowę telefoniczną z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem. Przywódcy rozmawiali przez godzinę, omówili między innymi kwestie, związane ze współpracą obronną i sytuacją na ukraińskim froncie.

    Ukraińskie media odnotowały, że rozmowa odbyła się przed wizytą francuskiego przywódcy w Chinach.

  • 14:50

    Armia Ukrainy kupi od nas 100 sztuk Rosomaków, które są produkowane w Siemianowicach Śląskich. Rosomaki to transportery bojowe z najwyższej półki - przekazał na Twitterze szef polskiego rządu Mateusz Morawiecki.

    Premier dodał, że zakup sprzętu zostanie sfinansowany z pieniędzy UE i USA.

  • 14:17

    Doniecka policja ewakuowała z miasteczka Siewiersk, położonego w pobliżu Bachmutu, dwoje dzieci, 8-letniego Dmytra i 10-letnią Wikę, a także ich matkę.

    Siewiersk znajduje się w pobliżu linii frontu. W mieście ocalały pojedyncze domy, nie ma prądu, gazu, wody i łączności. W ostatnich dwóch tygodniach sytuacja się pogorszyła: wojsko rosyjskie nasiliło ataki z użyciem lotnictwa, artylerii i moździerzy.

  • 13:54

    Władimir Putin nie rozmieści na Białorusi broni jądrowej, bo nie pozwolą na to Chiny - uważa Ołeksij Daniłow, sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy.

    - Żadnego rozmieszczenia broni jądrowej na terytorium Białorusi nie będzie i nie może być, dopóki Chiny nie pozwolą Putinowi na jej rozmieszczenie. Czy Chiny pozwolą Putinowi rozmieszczać broń jądrową na terytorium Białorusi? Jestem bardziej niż pewny, że nie - powiedział Daniłow, cytowany w sobotę przez portal Suspilne.

    Jak ocenił, broń jądrowa na Białorusi nie jest potrzebna ani Chinom, ani Rosji. Wypowiedzi Putina na ten temat określił jako szantaż mający na celu skłonienie USA do jak najszybszego podjęcia negocjacji, by zakończyć wojnę na warunkach rosyjskich.

  • 13:13

    Przywódca Chin Xi Jinping nie poparł wymyślonego przez Władimira Putina geopolitycznego konfliktu z Zachodem - ocenia w najnowszej analizie amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW).

    W piątek Putin zatwierdził nową koncepcję rosyjskiej polityki zagranicznej, która ma najprawdopodobniej sprzyjać propagowaniu utworzenia potencjalnej antyzachodniej koalicji - pisze ISW. W dokumencie zaaprobowanym przez rosyjskiego przywódcę Zachód przedstawiony jest jako antyrosyjska i destabilizująca siła w dużo większym stopniu niż w poprzedniej koncepcji polityki zagranicznej z 2016 roku.

    Według ISW Putin chciał wykorzystać spotkania z przywódcą Chin Xi Jinpingiem 20-22 marca, by próbować zjednoczyć resztę świata przeciwko Zachodowi, a nowy dokument najprawdopodobniej ma wspomóc formowanie antyzachodniego bloku.

    W ocenie analityków propozycja Putina dotycząca utworzenia antyzachodniego bloku nie została odebrana pozytywnie podczas wizyty chińskiego przywódcy w Moskwie.

  • 12:35

    Bachmut pozostaje jednym z priorytetowych celów wroga. W ciągu tej doby zaatakował już 170 razy. Doszło do 25 starć bojowych, podczas których zginęło 162 rosyjskich okupantów, a 157 zostało rannych - przekazał rzecznik Wschodniego Zgrupowania Wojsk ukraińskiej armii Serhij Czerewaty.

  • 11:42

    W ciągu minionej doby w Ukrainie zginęło 630 rosyjskich żołnierzy - przekazał sztab generalny ukraińskich sił zbrojnych.

    Od początku inwazji zbrojnej rosyjska armia straciła w Ukrainie blisko 173 990 żołnierzy - dodano w sprawozdaniu dotyczącym sytuacji na froncie.

  • 10:49

    Armia rosyjska prowadzi ofensywę na czterech kierunkach jednocześnie, ale nie może odnieść znaczącego sukcesu - przekazała wiceminister obrony Ukrainy Hanna Malar.

    - Największe wysiłki wojsko rosyjskie koncentruje na zdobyciu kontroli nad Bachmutem, próbuje przedostać się do centralnej części miasta, w niektórych obszarach odnosi niewielkie zmienne sukcesy. Ale nie może zdobyć miasta. Zacięte walki toczą się wokół i w samym Bachmucie. Wróg prowadzi także działania ofensywne w rejonie Awdijiwki w celu otoczenia miasta i zablokowania szlaków zaopatrzeniowych - dodała Malar.

  • 10:23

    Osobiste dowodzenie działaniami w Ukrainie przez szefa rosyjskiego sztabu generalnego Walerija Gierasimowa nie poprawiło sytuacji Rosji, której wojska osiągnęły marginalne korzyści kosztem dziesiątek tysięcy ofiar - ocenia brytyjskie ministerstwo obrony.

    Resort przypomniał w codziennej aktualizacji wywiadowczej, że 11 stycznia 2023 roku generał Gierasimow objął osobiste dowództwo "specjalnej operacji wojskowej", a okres jego dowodzenia charakteryzuje się dążeniem do rozpoczęcia generalnej ofensywy zimowej mającej na celu rozszerzenie rosyjskiej kontroli nad całym regionem Donbasu.

    "Po 80 dniach coraz wyraźniej widać, że projekt ten zakończył się niepowodzeniem. Na kilku osiach frontu donbaskiego siły rosyjskie osiągnęły jedynie marginalne korzyści kosztem dziesiątek tysięcy ofiar, w dużej mierze trwoniąc tymczasową przewagę kadrową uzyskaną w wyniku jesiennej 'częściowej mobilizacji'. Istnieje realna możliwość, że po dziesięciu latach pełnienia funkcji szefa sztabu generalnego Gierasimow przekracza granice tego, jak dalece rosyjskie przywództwo będzie tolerowało niepowodzenia" - podkreśliło ministerstwo.

  • 9:57

    Przełożony Ławry Peczerskiej, metropolita Ukraińskiej Cerkwi Prawosławnej Patriarchatu Moskiewskiego Paweł został powiadomiony o statusie podejrzanego – podał w sobotę portal Ukraińska Prawda.

    Według mediów chodzi o dwa artykuły kodeksu karnego – wzniecanie nienawiści na tle religijnym oraz usprawiedliwianie rosyjskiej agresji.

    Ukraińska Prawda, powołując się na duchownego, poinformowała, że w jego miejscu zamieszkania odbywa się rewizja Służby Bezpieczeństwa Ukrainy. Wcześniej duchowny odmówił wpuszczenia komisji inwentaryzacyjnej ministerstwa kultury do Ławry Peczerskiej.

  • 9:30

    Na Morzu Czarnym znajdują się obecnie rosyjskie jednostki, mogące przenosić 20 rakiet manewrujących Kalibr – powiadomiła w sobotę rzeczniczka wojsk na południu Ukrainy Natalia Humeniuk.

    "Sztorm uspokoił się i zgrupowanie okrętów wroga jest zwiększane, m.in. zwiększono liczbę jednostek przenoszących rakiety" – powiedziała Humeniuk, cytowana przez agencję Ukrinform. Obecnie są to trzy takie okręty, w tym jeden podwodny. W sumie liczba przenoszonych przez nie rakiet Kalibr może wynosić 20 i rośnie prawdopodobieństwo ataku rakietowego.

    "Zagrożenie jest bardzo wysokie" - wskazała wojskowa rzeczniczka.

  • 8:32

    W ciągu doby w obwodzie chersońskim trzy osoby zginęły w wyniku ostrzałów przez wrogą armię celów cywilnych – powiadomiły w sobotę rano władze regionu. Dwie osoby zostały ranne.

    Ołeksanr Prokudin, szef władz obwodowych podał, że Rosjanie przeprowadzili 54 ostrzały, wystrzeliwując 439 pocisków. Do ataków używano lotnictwa, wyrzutni Grad i artylerii. Sam Chersoń był ostrzeliwany pięciokrotnie. Blisko 30 pocisków trafiło w dzielnice mieszkalne.

    Obwód chersoński na południu kraju jest w dalszym ciągu częściowo okupowany przez wojska rosyjskie. Stolica obwodu – jedyna, którą w ciągu wojny udało się zająć Rosjanom, została wyzwolona w listopadzie ub. roku, lecz jest stale ostrzeliwana przez wroga, który zajmuje pozycje na lewej stronie rzeki Dniepr.

  • 7:40

    Armia ukraińska odparła 70 ataków wroga na froncie – powiadomił rano w sobotę sztab generalny. Nad Ukrainą zestrzelono sześć wrogich dronów Shahed produkcji irańskiej. Najintensywniejsze walki w dalszym ciągu toczą się na wschodzie kraju, na odcinkach frontu od obwodu charkowskiego po doniecki.

    "Przeciwnik koncentruje główne wysiłki na działaniach ofensywnych na kierunkach łymanskim, bachmuckim, awdijiwskim i marjinskim" – powiadomił sztab generalny armii ukraińskiej rano w sobotę.

    Miejscem najintensywniejszych walk pozostają Biłohoriwka, Bachmut, Awdijiwka i Marjinka. "Wróg nie zaprzestaje szturmów Bachmutu (w obwodzie donieckim), próbując zdobyć pełną kontrolę nad miastem. W ciągu doby odparto ataki w rejonie miejscowości Bohdaniwka i Iwaniwske" – podano.



    W ciągu doby miało miejsce pięć rosyjskich ataków rakietowych i 16 lotniczych; armia wroga 39 razy prowadziła ostrzał z wyrzutni wieloprowadnicowych. "Przeciwnik zaangażował do ataków z powietrza sześć dronów uderzeniowych typu Shahed. Wszystkie zostały zniszczone przez naszych wojskowych" – powiadomił sztab.

    Siły ukraińskie przeprowadziły 10 ataków lotniczych na rosyjskie pozycje. Wojska rakietowe i artyleria raziły cele wojskowe, m.in. rejony skupienia wojsk i sprzętu, magazyn paliw, dwa zestawy przeciwlotnicze, pozycję artylerii.

    Sztab powiadomił także, że w obwodzie ługańskim po udanym ukraińskim ostrzale pozycji rosyjskich, siły okupacyjne wzmocniły działania kontrwywiadowcze wobec ludności. "Prowadzone są kontrole mieszkańców, w niektórych miejscowościach wyłączono łączność komórkową" – donosi sztab. W jednym z powiatów ludzie są wysiedlani ze swoich domów, a następnie kwaterowani są tam woskowi.

  • 7:13

    Inwazja Rosji na Ukrainę zmieniła wszystko w naszym kraju i doprowadziła do prób destabilizacji Mołdawii poprzez nielegalnie opłacane protesty antyrządowe, które podsycały, a właściwie to opłacały różne siły polityczne – stwierdziła w rozmowie z PAP wiceminister spraw zagranicznych i integracji europejskiej Mołdawii Stela Leuca.


    "Wojna zdecydowanie zmieniła wszystko dla wszystkich. Osobiście mam rodzinę na Ukrainie, dlatego dla mnie to jest rodzaj dramatu zarówno prywatnego, jak i instytucjonalnego, rozszerzonego na cały kraj. I wiele osób (w Mołdawii) ma podobnie. Mołdawia to bardzo wielonarodowy kraj, otwarty, mamy tutaj ukraińską mniejszość, więc wielu z nas ma powiązania z Ukrainą"

  • 6:11

  • 5:33

    ONZ potwierdziła śmierć ponad 8400 cywilów i obrażenia u ponad 14 tysięcy cywilów na Ukrainie stwierdzając, że to jedynie "wierzchołek góry lodowej".

    - Ta wojna wymyka się wszelkim wyjaśnieniom. To szaleństwo musi się skończyć i trzeba znaleźć pokój – powiedział Volker Türk, Wysoki Komisarz ONZ ds. Praw Człowieka. Ostrzegł, że rosyjska inwazja na Ukrainę sprawiła, że poważne naruszenia praw człowieka stały się "szokującą rutynę" i odwróciła uwagę ludzkości od walki z egzystencjalnymi zagrożeniami.

  • 4:36

    Instytut Studiów nad Wojną: prezydent Rosji Władimir Putin zatwierdził 31 marca nową koncepcję rosyjskiej polityki zagranicznej, która prawdopodobnie ma na celu wsparcie prób Kremla promowania potencjalnej antyzachodniej koalicji.

  • 3:39

    Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen ubiega się o stanowisko sekretarza generalnego NATO - podał, powołując się na źródła dyplomatyczne, brytyjski dziennik "The Sun".

  • 2:30

    W piątek późnym wieczorem w wieżowcu we Lwowie eksplodował granat, w wyniku czego jedna osoba zginęła, a druga została ranna - poinformował na Telegramie urzędnik Rady Miejskiej Lwowa Igor Zinkiewicz. Na miejscu zdarzenia pracują pierwsi ratownicy - pisze portal "The Kyiv Independent".

  • 2:20

    Aktualna sytuacja na froncie w Ukrainie.

  • 1:58

    Zbrodnia w Buczy była częścią systematycznej kampanii przeciwko cywilom, a Stany Zjednoczone będą dążyć do rozliczenia zbrodni tak długo, jak trzeba - powiedział szef amerykańskiej dyplomacji Antony Blinken w wystąpieniu z okazji rocznicy wyzwolenia Buczy.

    Zapowiedział przy tym, że Stany Zjednoczone będą nadal wspierać Ukrainę i nie zapomną o Ukraińcach, którzy cierpieli i zginęli w obronie swojego kraju i demokracji.

  • 1:47

  • 1:22

    Świadomie popełnione zbrodnie muszą podlegać karze. I nikt, nieistotne czy to prezydent, generał, czy którykolwiek z ministrów, nie może pozostać bezkarny - powiedział prezydent Andrzej Duda w wystąpieniu w rocznicę wyzwolenia ukraińskiej Buczy spod rosyjskiej okupacji.

    - Dlatego też społeczność międzynarodowa musi zabiegać o utworzenie Specjalnego Trybunału dedykowanego rosyjskim zbrodniom wojennym w Ukrainie. Jesteśmy to winni wszystkim ofiarom Buczy i tysiącom innych ofiar na ukraińskiej ziemi - podkreślił prezydent Duda w przemówieniu wygłoszonym w formie zdalnej podczas "Bucha Summit" - międzynarodowego szczytu zorganizowanego w pierwszą rocznicę wyzwolenia ukraińskiego miasta.

  • 0:46

    Nadejdzie sprawiedliwość i dzień nowej Norymbergi, tym razem dla rosyjskich zbrodniarzy wojennych - zapewnił ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski.

    - Dziś główne słowo to sprawiedliwość. Sprawiedliwość dla naszego państwa, dla naszych wszystkich ludzi, którzy stracili członków rodziny, bliskich, zdrowie, dom, normalne życie przez rosyjską agresję, przez terror, terror okupanta - powiedział Zełenski na opublikowanym wieczorem nagraniu.

Autorka/Autor:red.

Źródło: tvn24.pl, PAP, Reuters

Źródło zdjęcia głównego: Siły Lądowe Ukrainy/Facebook

Tagi:
Raporty: