Premier Ukrainy Denys Szmyhal w trakcie berlińskiej konferencji poświęconej wsparciu Kijowa w walce z rosyjską inwazją mówił o niemieckim systemie obrony przeciwlotniczej IRIS-T. - Znakomicie sprawdzają się na froncie - mówił, podając, że przy wsparciu tego systemu armia ukraińska jest w stanie neutralizować dziewięć spośród dziesięciu rosyjskich pocisków.
Na zaproszenie niemieckiej prezydencji G7 i Komisji Europejskiej we wtorek w Berlinie odbywa się międzynarodowa konferencja poświęcona odbudowie Ukrainy, z udziałem między innymi szefowej KE Ursuli von der Leyen oraz kanclerza Olafa Scholza.
W trakcie konferencji głos zabrał między innymi premier Ukrainy Denys Szmyhal, który mówił o niemieckim systemie obrony przeciwlotniczej. - IRIS-T broni naszego życia i naszej infrastruktury, a Niemcy są drugim co do wielkości donatorem, jeśli chodzi o pomoc wojskową przekazywaną Ukrainie - zwracał uwagę Szmyhal, cytowany przez agencję Interfax-Ukraina.
Ukraiński premier ocenił też, że IRIS-T "znakomicie sprawdzają się na froncie". Podał, że przy pomocy tego uzbrojenia Ukraina jest w stanie neutralizować dziewięć spośród dziesięciu pocisków wroga.
Scholz: systemy IRIS-T zostaną dostarczone tak szybko, jak to możliwe
W poniedziałek Olaf Scholz powiadomił, że obiecane Kijowowi trzy kolejne systemy IRIS-T "zostaną dostarczone tak szybko, jak to możliwe". - Bezwzględne ataki rakietowe Rosji na infrastrukturę pokazują, że musimy zrobić wszystko, co w naszej mocy, aby chronić ukraińskie miasta i wsie, porty, mosty, drogi i linie kolejowe, fabryki i domy przed zniszczeniem przez rosyjskie bomby - mówił szef niemieckiego rządu.
- Cieszę się, że oprócz naszych pocisków i dział przeciwlotniczych na Ukrainie znajduje się teraz również najnowocześniejszy niemiecki system obrony przeciwlotniczej IRIS-T - oświadczył.
Dostarczenie przez Niemcy pierwszej jednostki systemu IRIS-T potwierdził 11 października minister obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow. - Rozpoczęła się nowa era obrony powietrznej na Ukrainie. IRIS-T SLM z Niemiec już dotarł. Nadchodzą amerykańskie NASAMS. A to jedynie początek. I potrzebujemy więcej - mówił wtedy przedstawiciel rządu w Kijowie.
Obietnicę przekazania IRIS-T kanclerz Olaf Scholz złożył na początku czerwca. Według pierwotnych założeń dostawy miały być zrealizowane w listopadzie.
Opracowany przez niemiecką firmę Diehl Defence system IRIS-T ma zasięg do 40 kilometrów. Może zwalczać cele powietrzne - samoloty, śmigłowce, drony, a także pociski manewrujące i przeciwradiolokacyjne lecące na wysokości do 20 km.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Oleksii Reznikov/twitter