PODSUMOWANIE

Szefowa MSZ Łotwy: nie widać ani jednego znaku, że Rosja chce pokoju

Władimir Putin
Donald Trump był "wkurzony" na Władimira Putina. Amerykański prezydent naciska na obie strony wojny
Źródło: Katarzyna Sławińska/Fakty TVN

1133 dni temu rozpoczęła się inwazja zbrojna Rosji na Ukrainę. - Nie widać ani jednego znaku, że Rosja chce pokoju. Zamrożone w Europie aktywa Kremla powinny być wykorzystane na odbudowę Ukrainy - powiedziała Baiba Braże, łotewska ministra spraw zagranicznych, w wywiadzie dla hiszpańskiego dziennika "El Pais". Oto najważniejsze wydarzenia minionej doby dotyczące wojny w Ukrainie.

> Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zapowiedział we wtorek, że w najbliższy piątek w Kijowie odbędzie się spotkanie zespołów wojskowych państw, które gotowe są do rozmieszczenia w jego kraju kontyngentów wojskowych. Wymienił Wielką Brytanię i Francję.

> Stany Zjednoczone są zaangażowane w rozmowy z Rosją i Ukrainą, a prezydent Donald Trump codziennie stara się zakończyć tę wojnę - przekazała rzeczniczka Białego Domu Karoline Leavitt. We wtorek stwierdziła też jednak, że amerykański przywódca jest już "sfrustrowany" postawą Władimira Putina i Wołodymyra Zełenskiego.

> - Nie widać ani jednego znaku, że Rosja chce pokoju. Zamrożone w Europie aktywa Kremla powinny być wykorzystane na odbudowę Ukrainy - powiedziała Baiba Braże, łotewska ministra spraw zagranicznych, w wywiadzie dla hiszpańskiego dziennika "El Pais".

Władimir Putin
Władimir Putin
Źródło: GAVRIIL GRIGOROV/SPUTNIK/KREMLIN / POOL / PAP

> Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) poinformowała, że Polska przekazała Ukrainie obywatela tego państwa będącego rosyjskim agentem powiązanym z ukrywającym się w Rosji ukraińskim oligarchą Wiktorem Medwedczukiem. Pytany o te doniesienia minister spraw wewnętrznych Tomasz Siemoniak powiedział, że "to jest normalna współpraca państw praworządnych".

> Przebywająca w stolicy Ukrainy Kijowie niemiecka minister spraw zagranicznych Annalena Baerbock wykluczyła możliwość wznowienia projektu gazociągu Nord Stream 2, który miałby dostarczać Europie rosyjski gaz. Kwestia ta została niedawno podniesiona przez Moskwę.

> Komisja Europejska poinformowała, że wypłaciła Kijowowi kolejną transzę pomocy w wysokości 3,5 mld euro w ramach Instrumentu na rzecz Ukrainy. Pieniądze pomogą w zwiększeniu stabilności gospodarczej tego kraju, wsparciu ukraińskiej administracji publicznej i przyspieszeniu reform.

TVN24 HD
Dowiedz się więcej:

TVN24 HD

Czytaj także: